• Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
2024 07 11 Šalia „Kūrybingumo mokyklos“ mokytojų menininkų iš Lietuvos stoja ir užsienio interdisciplininio meno kūrėjai 2024 07 10 Vilniaus miesto pasakojimą papildys nauja vieša erdvė, kviesianti burtis aplink ugnį ir maistą. Urtės Karalaitės pokalbis su Kamile Krasauskaite, Petru Išora ir Ona Lozuraityte. 2024 07 08 Kultūros komplekse SODAS 2123 prasidedakūrybinės dirbtuvės – SAULĖS LABORATORIJA 2024 07 02 Menininkų kūryba jūsų namuose – LTMKS kviečia įsigyti riboto tiražo kūrinių reprodukcijų  2024 06 28 Šeimos santykiai Lietuvos menininkių darbuose: trijų kūrėjų žvilgsniai 2024 06 28 Londone ir Edinburge vykstančioje renginių serijoje – dėmesys Baltijos regiono queer istorijai 2024 06 26 Prasideda vasaros renginių ciklas „Gilios upės tyliai plaukia“: programoje – iš užmaršties sugrąžinti filmai 2024 06 25 VDA dėstytojų ir tekstilės studentų kūriniai bus pristatomi tarptautinėje tekstilės bienalėje FITE Prancūzijoje 2024 06 25 VDU Menų fakulteto dėstytojai – apie dirbtinio intelekto pavojus ir tarpdiscipliniškumo svarbą 2024 06 21 Naujas katalogas kviečia pažvelgti į Marijos Teresės Rožanskaitės kūrybą ir gyvenimą lyg pro rentgeno spinduliuotę 2024 06 21 Konkurso „Jaunojo dizainerio prizas 2024“ paraiškas vertins ekspertai iš užsienio 2024 06 21 MO muziejaus ir Britų tarybos projektas tautinių mažumų mokyklos moksleivius padrąsino kalbėti lietuviškai          
.
2024    01    26

LNDM Radvilų rūmų dailės muziejus atvers Šedevro kambarį: lankytojai vienumoje susitiks su Franso Halso paveikslais

artnews.lt
Frans Hals. Šv. Matas. Apie 1625 m.. Drobė, aliejus. Odesos Vakarų ir Rytų meno muziejus

Vasario mėnesį LNDM Radvilų rūmų dailės muziejus lankytojus pakvies į išskirtinę parodą „Ševedro kambarys. Franso Halso evangelistai iš Odesos Vakarų ir Rytų dailės muziejaus kolekcijos“. Joje bus eksponuojami genialaus XVII a. portretisto Franso Halso darbai – šv. Luko ir šv. Mato portretai. Abu jie atgabenti iš Odesos Vakarų ir Rytų dailės muziejaus, prasidėjus plataus masto karo veiksmams Ukrainoje.

Tarpdisciplininė  menotyrininkų ir menininkų grupė sukūrė ypatingą apsilankymo muziejuje patirtį žadantį Šedevro kambarį. Jame lankytojai bus audiovizualinėmis ir multimedijų priemonėmis panardinti į meno šedevro kontekstą ir galės asmeniškai, netrukdomi išorės garsų, vaizdų ir kitų lankytojų, patirti meno kūrinį.

Arūnas Gelūnas. Fot. Gintarė Grigėnaitė

„Šedevro kambaryje lankytojų laukia sustiprinta meninė patirtis“, – teigia Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus generalinis direktorius, projekto idėjos autorius dr. Arūnas Gelūnas. „Anot vokiečių filosofo Hanso-Georgo Gadamerio, susitikimas su meno kūriniu – tai susitikimas su tikruoju savimi. Todėl norime pakviesti lankytojus į išskirtinę, artimą ir asmenišką pažintį su pasaulio dailės šedevrais. Patirties metu žiūrovas ne tik įgis pasitelkiant įvairias audiovizualines technologijas perteikiamų žinių apie pristatomus kūrinius, jų autorius, istorinį kontekstą, bet ir turės galimybę netrukdomas pabūti kartu su originalu, skirti jam visą savo dėmesį – tai skubančioje šiandienybėje yra didelė prabanga ir malonumas“, – pasakoja muziejaus vadovas.

Idėja, įkvėpta režisieriaus Davido Lyncho

Kiekvienam lankytojui individualiai rodoma paroda Lietuvoje pristatoma pirmą kartą. LNDM generalinis direktorius dr. A. Gelūnas pabrėžia, jog šiuo projektu siekiama žiūrovą panardinti į lėtesnį nei šiuolaikinės kasdienybės laiką:

„Idėja kilo suvokus, kad mes, Lietuvos nacionalinis dailės muziejus, esame labai didelė institucija, siūlanti žiūrovams itin daug kokybiškų, įdomių parodų. Tačiau žiūrovas – užimtas šiuolaikinis žmogus – neturi laiko su kiekvienu kūriniu užmegzti gilaus kontakto. Netgi yra atliktas tyrimas, jog didelėse parodose lankytojas vidutiniškai prie vieno kūrinio praleidžia vos septynias sekundes. O aš noriu įsivaizduoti, kaip lankytojas įsimyli kokį nors kūrinį, jį lanko, viduje ima ginčytis su jo autoriumi, kūrinys sukelia jam įvairių minčių ir jausmų.

F. Halso paveikslų atgabenimas į LNDM Prano Gudyno restauravimo centrą. Fot. Gintarė Grigėnaitė

Dar pandemijos metu prisiminiau labai keistą ir paslaptingą režisieriaus Davido Lyncho filmą „Malholando kelias“. Jame yra scena, kurioje žiūrovas pamato filmo herojės dvasinę konversiją, įvykstančią tuščiame teatre. Veikėja yra įsiurbiama į paralelinę tikrovę, o mums įprastas laikas paverčiamas išgalvotos tikrovės laiku. Man lygiai taip pat norisi mūsų muziejaus lankytoją bent trumpam, vieną kartą gyvenime įvilioti į tokią situaciją. Šedevro kambario idėja – tai rutininio laiko sustabdymas ir pavertimas kokybišku meniniu laiku.“

„Vieno šedevro parodos yra rengiamos įvairiausiuose muziejuose, bet jos neskatina lankytojo užmegzti itin intymaus ryšio su kūriniu. Todėl ir nusprendėme, kad lankytojai į Šedevro kambarį įžengs po vieną – buvimas vienam arba vienai aplinkoje kartu su kūriniu ir jo multimedijiniu pasakojimu bus stipri patirtis“, – priduria LNDM generalinis direktorius dr. Arūnas Gelūnas.

Šedevro kambario ekspoziciją kūrė įvairiais apdovanojimais įvertinti teatro režisierius Paulius Markevičius, dramaturgė Birutė Kapustinskaitė, kompozitorius Andrius Šiurys bei plati architektų, dizainerių, menotyrininkų komanda. Idėjos įgyvendinimą koordinavo Radvilų rūmų dailės muziejaus direktorė Justina Augustytė.

Frans Hals. Šv. Lukas. Apie 1625 m.. Drobė, aliejus. Odesos Vakarų ir Rytų meno muziejus

Šedevrų atgabenimas iš Ukrainos

Pirmieji Šedevro kambaryje pristatomi kūriniai – žymaus Nyderlandų portretisto Franso Halso sukurti evangelistų šv. Luko ir šv. Mato atvaizdai. Juose raiškiai atsiskleidžia dailininko meistrystė ir išskirtinis stilius – laisvas, energingas potėpis.

2022 m. vasario 24 d. Rusijai pradėjus karą prieš Ukrainą, šalies muziejuose saugomoms vertybėms iškilo sunaikinimo, išgrobstymo grėsmė. Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus dar prieš karą su Odesos muziejumi užmegzti kontaktai ir planai rengti bendras parodas paskatino muziejus imtis saugumo priemonių ir vertingus kūrinius išvežti iš šalies. Po detalaus planavimo ir rizikingos kelionės, pareikalavusios diplomatinių, logistinių pastangų, kūriniai pasiekė LNDM saugyklas ir buvo restauruoti LNDM Prano Gudyno restauravimo centre.

„Kūrinių atgabenimas vyko per Vakarų Ukrainą. Tuo metu į Lietuvą buvo atvežta apie 800 tapybos ir grafikos kūrinių. Visuomenei didžiąją dalį jų jau pristatėm – buvo suorganizuotos 7 parodos, skirtos iš Ukrainos atkeliavusiems darbams. Pabaigai pasilikome prancūzų tapytojo Žoržo de La Turo (Georges de La Tour) paveikslą „Mokestis“ – tai fantastiškas, įstabus, unikalaus talento pavyzdys – ir Franso Halso šv. Luko bei šv. Mato portretus. O genialių, ypatingomis aplinkybėmis mus pasiekusių meno kūrinių pristatymas Šedevro kambaryje, manau, yra dovana kiekvienam meno mylėtojui“, – teigia dr. A. Gelūnas.

F. Halso paveikslų atgabenimas į LNDM Prano Gudyno restauravimo centrą. Fot. Gintarė Grigėnaitė

Nors 2024-ieji nėra F. Halso jubiliejiniai metai, tiek Vokietijoje, tiek Olandijoje augančią susidomėjimo šiuo autoriumi bangą LNDM generalinis direktorius dr. A. Gelūnas aiškina tuo, kad žmonės pasiilgo humanizmo, kuris skleidžiasi šio dailininko tapybos darbuose. F. Halsas vaizdavo ir moteris, ir vyrus, ir vaikus, tapė tai, kas jo gyvenamuoju laikotarpiu buvo neįprasta, pavyzdžiui, socialiai marginališkus asmenis: alkoholikus, pamišėlius, vargetas. Be kita ko, F. Halsas yra pirmasis portretistas pasaulyje, nutapęs besišypsančius žmones.

Kas yra šedevras?

Šedevro kambario paroda kvies lankytojus ne tik apmąstyti F. Halso kūrybinį palikimą, bet ir pabandyti sau atsakyti į klausimą – kas yra šedevras?

„Šedevras turėtų įveikti laiką. Tai amžinybės požiūriu įvertintas kūrinys, ne tik savojo laikmečio mada. Lygiai taip pat, manau, kūrinys turėtų peržengti ir geografinę vietą. Jei jis suprantamas tik tam tikros siauros grupės suvokėjų, tai lokalus, vietinis kūrinys, bet jeigu darbu žavisi visas pasaulis, pavyzdžiui, kaip F. Halso portretais, tai liudija tapybos profesionalumą“, – savo atsakymą pateikia muziejaus vadovas.

Parodos komanda:
Projekto idėjos autorius LNDM generalinis direktorius dr. Arūnas Gelūnas
Režisierius Paulius Markevičius
Dramaturgė Birutė Kapustinskaitė
Kompozitorius Andrius Šiurys

Projektą finansuoja Lietuvos Kultūros taryba
Rėmėjas AAS „BTA Baltic Insurance Company“
Projekto partneris Lietuvos Šaulių sąjunga