LIMIS pristato elektroninė paslaugą „Mano muziejus"
artnews.ltLIMIS, Lietuvos muziejų kolekcijų platforma, kviečia visuomenei pristatyti privačias kolekcijas. Elektroninė paslauga „Mano muziejus“ sukurta menininkams ir kolekcininkams, kraštotyrininkams ir mėgėjams, kaupiantiems privačius rinkinius. Po vienu stogu čia gali tilpti įvairiausios kolekcijos: žemėlapių, monetų, tradicinio ar šiuolaikinio meno, kraštotyros, ženkliukų, fotografijų ir kitos. Šiuo metu čia jau galima rasti teisininko dr. Jauniaus Gumbio Lietuvos meno kolekciją, tapytojos Julijos Skudutytės, skulptoriaus Mykolo Saukos kūrinius ir fotografijas iš Bačkių šeimos archyvo. Apie šias kolekcijas papasakoti sutiko patys jų savininkai.
Vilniaus universiteto docento, advokatų kontoros „Ellex“ partnerio Dr. Jauniaus Gumbio Lietuvos meno kolekcijoje – garsių XVIII–XX a. Lietuvos menininkų, pripažintų klasikų, darbai. Pranciškus Smuglevičius, Nikodemas Silvanavičius, Ivanas Trutnevas, Liudomiras Slendzinskis, Edvardas Matas Riomeris, Kazys Šimonis, Antanas Žmuidzinavičius, Justinas Vienožinskis, Petras Rimša, Juozas Zikaras, Vladas Eidukevičius, Viktoras Vizgirda – tai pavardės, kurių Lietuvos kultūros mylėtojams pristatyti nebereikia. Šioje kolekcijoje gausu tapybos, grafikos, mažosios lietuvių tradicinės skulptūros darbų, įspūdingų sakralinės dailės pavyzdžių.
Apie meno kolekcionavimą ir viešinimą dr. Jaunius Gumbis sako: „Kolekcininkas nėra tik paprastas meno mylėtojas, jis – ir globėjas. Turėdamas paveikslų, suvoki, kad tai nėra tik tavo nuosavybė, ji visų. Tapęs meno globėju priimi atsakomybę – rūpiniesi, viešini. Turėti ir nerodyti, nesidalinti – iš dalies moralinis nusikaltimas.“
Į šių dienų realijas, mūsų kasdienybę ir buitį nukelia dailininkės Julijos Skudutytės kūrinių kolekcija. Julija Skudutytė buvo pripažinta geriausia jaunąja mugės „ArtVilnius’23“ kūrėja. Koks žmogaus santykis su daiktais, ką vadiname šiukšlėmis? Tokius klausimus jaunoji menininkė užduoda žiūrovui savo akvarelėse ir mūsų išsikerojusioje buityje kviečia atrasti savotišką žavesį.
Apie savo kūrinius J. Skudutytė pasakoja: „Norėjau, kad projektas „Už kulisų“ būtų įrašytas Lietuvos muziejų kolekcijų platformoje kaip esminis atspirties taškas tolimesnei mano kūrybai. Mane domina žmogaus ir daikto santykis, ieškau paradoksų, kur susipina bevertiškumas ir naudingumas, kur kertasi dvasingumas ir vartotojiškumas.“
Skulptoriaus ir rašytojo Mykolo Saukos kolekcijoje – darbai, nuolat ar laikinai įsikūrę įvairiose viešose vietose, skveruose, parkuose, istorinėse erdvėse (Vilniuje – Vingrių skvere, Viršuliškių miško parke, Lukiškių kalėjime; Šviesių žmonių parkelyje Antazavėje ir kt.), bei medžio skulptūros iš parodos „Vaikų kambarys“. M. Saukos paroda „Vaikų kambarys“ 2022–2023 m. veikė Vilniaus dailės akademijos parodų salėse „Titanikas“. Šiemet paroda tokiu pačiu pavadinimu, papildyta naujais darbais, kaip Lietuvos sezono Prancūzijoje programos dalis buvo atidaryta Paryžiuje.
Menininkas teigia: „<…> skulptūros viešose vietose vidutiniškai išstovi dvidešimt metų. Be to, mano skulptūras labai mėgsta vandalai, todėl, neabejoju, kai kurios viešumoje neišsilaikys ir tiek. Manau, kad LIMIS platformoje jos išliks gerokai ilgiau. Neapipaišytos grafičiais ir nenudaužytomis nosimis. Todėl tai geriausia, kas joms galėjo nutikti.“
Diplomatai Stasys Lozoraitis, Stasys Antanas ir Ričardas Bačkiai, Lietuvos ambasadorė prie UNESCO Ugnė Karvelis, taip pat kardinolas Audrys Juozas Bačkis, ES pradininkas Robertas Schumanas – tokias asmenybes ir daugelį kitų galima išvysti fotografijose iš Bačkių šeimos kolekcijos. Nuotraukose atsiskleidžia ir XX a. lietuvių bendruomenės Prancūzijoje gyvenimo akimirkos, jos narių, diplomatų bei menininkų, jų artimųjų kasdienybė. Didžioji dauguma viešinamų fotografijų – iš Lietuvos diplomatijos šefo S. A. Bačkio asmeninio albumo ir kardinolo A. J. Bačkio asmeninio archyvo.
Apie šią kolekciją A. J. Bačkis pasakoja: „Šeimos archyve per ilgą laiką susikaupė įvairių fotografijų, susijusių su Lietuvos istoriniais įvykiais, žymiomis asmenybėmis. Saugoti jas albumuose, stalčiuose tikriausiai nėra pats geriausias sprendimas. Galbūt suskaitmenintos jos dar bus kam nors naudingos – tai nuspręs ateities kartos…“
Norint aprašyti, nemokamai saugoti ir paviešinti savo kolekciją, reikia užsiregistruoti LIMIS platformoje (https://www.limis.lt/about-my-museum). Teisę viešinti kolekciją suteikia paslaugos „Mano muziejus“ administratorius, įvertinęs, ar kolekcija parengta tinkamai.
Administratoriui suteikus leidimą, savo kolekcijas galėsite įveiklinti – kurti virtualias parodas, audiogidus ir kitas skaitmenines istorijas. Jūsų kolekcija pateks į bendrą sąrašą su kitais 110 Lietuvos muziejų rinkiniais, su kuriais galės susipažinti visi LIMIS lankytojai: muziejininkai, parodų kuratoriai, ieškantys įdomios medžiagos parodoms, leidėjai ir istorikai, konferencijų organizatoriai, pedagogai ir moksleiviai, menotyrininkai ir kitų sričių specialistai.
Gali kilti klausimas, ar saugu LIMIS platformoje viešinti savo rinkinius? Visi sistemos duomenys saugomi Lietuvos Respublikos galiojančių teisės aktų nustatyta tvarka, reguliariai daromos atsarginės duomenų kopijos. Paviešintų kolekcijų savininkai vertybių vaizdus privalo pažymėti specialiomis žymomis, kurios leidžia arba neleidžia vaizdus naudoti pakartotinai. Jeigu nepažymėta kitaip, skaitmeninius vaizdus platinti, spausdinti, jais dalintis galima tik gavus kolekcijos savininko leidimą.
LIMIS portalą prižiūri ir administruoja Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus filialas Lietuvos muziejų informacijos, skaitmeninimo ir LIMIS centras. Jis rūpinasi sistemos atnaujinimu, konsultuoja visuomenę kultūros paveldo skaitmeninimo ir darbo su LIMIS klausimais, rengia seminarus muziejininkams. Kviečiame atverti savo sukauptus rinkinius, tapti LIMIS bendruomenės dalimi ir prisidėti prie Lietuvos kultūros vertybių sklaidos.