Lietuvos tapybos ateitis: „Zabolis Art Prize 2025“ įvertino perspektyviausius jaunuosius kūrėjus
artnews.lt
Vienas svarbiausių jaunųjų menininkų įvertinimų Lietuvoje – „Zabolis Art Prize“ – pristatė naują perspektyvių tapytojų kartą. Tai – pirmosios 2025 m. apdovanojimo vietos laimėtoja Kotryna Onaitytė, antrosios vietos laimėtojas Mantas Valentukonis ir trečiosios vietos laimėtojas Mantas Platūkis. Nugalėtojai išrinkti iš 67 dalyvių iš visos Lietuvos, pateikusių darbus skaitmeninės gamtos arba skaitmeninės prigimties – „Digital Nature“ – tema.
Apdovanojimas, nuo 2009 m. jau tapęs svarbiu postūmiu kylantiems tapybos talentams, šiemet kvietė menininkus pažiūrėti į žmogaus, gamtos ir technologijų santykį. Rinktinė komisija atrinko stipriausius darbus, kurie atspindi šiuolaikinio meno pulsą ir rodo jaunosios kartos kūrybinį potencialą.

Kūrėjų mintys – ir apie vaikystę, ir apie technologijas
„Po 4 bakalauro studijų metų, manau, jau esu atradusi savo stilių. Darbas, kurį pateikiau konkursui – kūrinys „Skirtas vaikystei“ – yra jautrios tapybos, atėjusios man asmeniškai gana sunkiu laikotarpiu. Šiuo kūriniu mėginau pagauti melancholišką nostalgijos jausmą. Jį kūriau ilgai: iš pradžių – tris mėnesius, vėliau kas mėnesį vis pridėdavau detalę po detalės“, – pasakojo pirmosios vietos laimėtoja, iš Šiaulių kilusi Vilniaus dailės akademijos (VDA) tapybos magistrantė Kotryna Onaitytė.
Trečiąją vietą laimėjusiam vilniečiui Mantui Platūkiui patinka kūryboje naudoti įvairius motyvus iš skirtingų kontekstų, juos palaipsniui keisti, suteikti daugiau prasmių. Jis įsitikinęs, kad tapyba visuomet bus aktuali. „Tos pačios technologijos nori kelti klausimą, ar tapyba mirė. Aš tuomet galvoju apie tapytoją Luką Tuymansą (Luc Tuymans), kuris prisimena, kai visi atsiradus fotoaparatui pradėjo kalbėti, jog tapybos žanras išnyks, sakęs: „Aš nebuvau naivus“. Mes irgi neturėtume būti naivūs, nes tiek fotografija, tiek naujausi technologiniai įrankiai yra tik įrankiai. Jie remiasi mumis ir tais vaizdais, kurie jau yra sukurti“, – kalbėjo M. Platūkis.

Susidomėjimas auga
„Jauniesiems tapytojams šis konkursas suteikia galimybę investuoti į savo tobulėjimą ir darbus, suteikia pripažinimo jausmą. Todėl kasmet susidomėjimas auga, ir komisija, sudaryta iš „Zabolis Partners“ bendruomenės ir pripažintų menininkų, kuratorių bei menotyrininkų, vykdo vis sudėtingesnę misiją atrinkti kelis geriausius. Finalininkų atranka buvo išties sunki, nes darbai įdomūs, ir techniškai, ir tematiškai išpildyti“, – sakė konkurso kuratorė, Vilniaus dailės akademijos (VDA) tapybos katedros lektorė Vita Opolskytė.
Konkurso iniciatorės investicinės bendruomenės „Zabolis Partners“ steigėjas ir vadovas Alvydas Žabolis, įteikdamas apdovanojimus nugalėtojams, pabrėžė svarbų meno ir mokslo ryšį.
„Man svarbiausia meno ir verslo jungtis yra inovacija, kuri gimsta nuolat ieškant neatlieptų visuomenės poreikių kultūroje apskritai, skiriasi tik išpildymo technika. Lietuvos kūrėjų meną visų pirma vertinu kaip būtiną vieningos kultūros ir ekonomikos ekosistemos dalį. Jos nebuvimas ar menkavertiškumas stabdytų mūsų evoliuciją“, – teigė A. Žabolis.

Darbai – mažiau emocingi ir nenuspėjami
Konkurso rengėjai pastebi, kad jaunieji tapytojai ne tik tariasi su dirbtinio intelekto įrankiais dėl idėjų, vizualinių motyvų, simbolių ir vaizdinių – daugėja ir skaitmeninių sprendimų, naudojamų darbų išpildymui. Kita vertus, menininko rankų darbas ir mintys nulemia, kaip atrodys ir ką žiūrovui galų gale išreikš kūrinys.
„Šių metų konkurso dalyvių darbuose vyrauja šaltumas, nejaukumas, santykio su gamta, žmogumi ar gamta apskritai sumažėjimas. Kūriniai, lyginant su ankstesniais metais, labiau sintetiški, kompleksiški, net koloritas šaltesnis, daugiau precizikos. Matyti ir emocijų suvaržymas, ir savęs matymas atšiauresniame, santūresniame pasaulyje – ką mums, ko gero, ir duoda vis artimesnis ryšys su skaitmeniniu pasauliu ir dirbtiniu intelektu“, – dalyvių darbus komentavo Vita Opolskytė.
A. Žabolis pastebi, kad jaunųjų tapytojų mąstymas vis savarankiškesnis, mažiau nuspėjamas.
„Stiprėja jaunųjų kūrėjų autentiškumas ir didėja distancija tarp laikmečio siūlomo stereotipo ir menininko vizijos“, – pabrėžė apdovanojimų steigėjas.

Specialus prizas – Aurelijai Zaburaitei
Šiais metais konkurse pirmą kartą specialų įvertinimą įsteigė „Zabolis Partners“ investicinės bendruomenės narė nekilnojamojo turto plėtotoja RELEVEN. Jis atiteko iš Plungės kilusiai kūrėjai Aurelijai Zaburaitei už darbą „Devynis kartus pamatuok, dešimtą kartą brėžk“. Jos kūrinyje susivienija kruopštaus, rūpestingai pagal planą atlikto darbo bei mainų, bendradarbiavimo temos. Šis darbas taip pat pelnė ir publikos simpatijų prizą.
„Pradedame naują tradiciją: šiame konkurse kasmet apdovanosime vieną kūrėją, įsigydami jo ar jos darbą eksponavimui mūsų plėtojamų projektų erdvėse. A. Zaburaitės kūrinys papuoš sostinės senamiestyje statomus „Sanguškų parko“ namus“, – sakė RELEVEN direktoriaus pavaduotojas Viktoras Zubrecovas.
Atskirą įvertinimą – „Zabolis Partners“ bendruomenės simpatija“ – gavo Lukas Pavilonis už darbą „24h Nidos prieplaukoje“.
Be prizininkų, konkurso steigėjai paskatino ir kitus tapytojus – 20 finalininkų. Jų darbai eksponuojami iki gegužės 29 d. veikiančioje parodoje VDA salėse „Titanikas“.
Kasmetiniai „Zabolis Art Prize“ apdovanojimai vyksta nuo 2009 metų. Juose kviečiami dalyvauti 18 – 30 m. amžiaus tapytojai iš visos Lietuvos. Konkurso temą parenka „Zabolis Partners“ bendruomenė, o geriausius kūrinius išrenka komisija, kurią sudaro „Zabolis Partners“ įmonių darbuotojai, ankstesnių metų nugalėtojai, VDA profesoriai, galerijų steigėjai bei vadovai ir kiti meno ekspertai. Konkurso kuratorės – Vita Opolskytė ir Aistė Marija Grajauskaitė.
Investicijų ir turto valdymo grupė „Zabolis Partners“ veikia skaitmeninių ir aukštųjų technologijų, tvarios energetikos bei infrastruktūros, nekilnojamojo turto ir kitose srityse. „Zabolis Art Prize“ yra ir būdas įtraukti grupės įmonių darbuotojus į rėmimo bei meno skatinimo tradicijų puoselėjimą.