Audio žurnalas
. PDF
2009    10    22

Lietuvoje sukurtą dailininko knygą eksponuos Olandijos muziejus

artnews.lt

Saharie&Decmarie

Knyga gali būti ne tik literatūros, bet ir dailės meno žanras. Tai įrodė daugiau nei savaitę  Europos kultūros sostinėje Vilniuje kūrybinėse dirbtuvėse triūsę meno projekto „Tarptautinės dailininko knygos kūrybinės dirbtuvės / International artist‘s book workshop“ dalyviai. Jaunųjų menininkų darbo rezultatas – daugiau nei dešimt unikalių dailininko knygų, akį traukiančių ne rašytiniu turiniu, o savo forma ir apipavidalinimu.

Didžiajai daliai Lietuvos visuomenės dar neatrastas dailininko knygas bus galima išvysti spalio 23 d. 11 val. Vilniaus dailės akademijos Grafikos katedros spaustuvėje, kur vyks tarptautinėse kūrybinėse dirbtuvėse gimusių darbų pristatymas.

Rytų  tradicijų ir šiuolaikinio meno mišinys

Spalio 15 d. prasidėjusiame projekte „Tarptautinės dailininko knygos kūrybinės dirbtuvės“ dalyvavo 36 jaunieji menininkai iš Lietuvos ir užsienio šalių. Jiems vadovavo pasaulyje pripažinti ir daugybę apdovanojimų pelnę plataus profilio kūrėjai – Kampeno meno akademijos dėstytojas Joseph Johannes Visser (Olandija), Kyungwon Meno ir dizaino universiteto profesorius Chang-Soo Kim (Pietų Korėja) bei Japonijoje ir Australijoje dėstantis Musashino meno universiteto profesorius  Wayne Andrew Crothers (Australija).

Šių profesionalų vadovaujama tarptautinė jaunųjų menininkų komanda per savaitę sukūrė 14 skirtingų dailininko knygų.

„Vienas iš sukurtų objektų – armonikos formos knyga, kurios kiekvieną lapą galima žiūrėti atskirai arba ją visą ištiesti ir išvysti beveik 6 metrų ilgio meno kūrinį, – apie vieną darbų pasakojo W.A. Crothers. – Gamindami knygą naudojome senovės Rytų techniką, tačiau nesistengėme atkurti praeities. Tai – pagal senąsias technologijas sukurtas šiuolaikinio meno kūrinys, savyje slepiantis kiekvieno menininko išreikštas nūdienos aktualijas“.

Iš  Olandijos atvykusio dėstytojo J.J. Visser teigimu, vieną iš  Europos kultūros sostinėje Vilniuje jaunųjų menininkų  sukurtų dailininko knygų išvys ir jo šalies gyventojai.

„Į Olandijos Joure miesto tipografijos muziejų keliaus iš medžio, linoleumo graviūrų, pačių pagaminto popieriaus, įvairių kitų medžiagų, skirtingomis technikomis sukurta dailininko knyga. Iš viso pagaminome 25 šios knygos egzempliorius, tad jos liks ir Vilniuje, kaip vienas iš dailininko knygos pavyzdžių ir galimų kelrodžių vietos menininkams“, – sakė J.J. Visser.

Dar neatrasta meno rūšis

Projekto metu jaunieji kūrėjai taip pat susipažino su Lietuvoje dar menkai žinomos meno srities – dailininko knygos – istorija, skirtingų šalių kūrimo mokyklomis ir tradicijomis.

Projekto vadovų teigimu, Lietuvoje vis dar įprasta matyti standartinių formų ir apipavidalinimo knygas. Tačiau prisilietus menininkui, knyga gali pateikti naujų, netradicinių reikšmių, tapti dėmesio objektu, kur svarbi mintis, pažinimas, išreikšti autorių, kūrėjų jausmus. Dailininko knygose nebūtinai turi būti tekstas, jos gali būti gaminamos iš įvairiausių medžiagų – ne tik popieriaus, bet ir metalo, plastmasės, medžio, polietileno, stiklo, gali įgyti ir skaitmeninį pavidalą. Visa tai priklauso nuo menininko fantazijos ir interpretacijos.

„Dailininko knyga – šiuo metu užsienyje itin populiari meno rūšis. Per Kalėdas patys dekoruojame knygas ir siunčiame dovanų savo draugams. Manau, kad ši tradicija netrukus prigis ir Lietuvoje. Juolab kad tokį meno kūrinį gali sukurti kiekvienas. Protingas – protingą, kvailas – kvailą, bet tai bus savos gamybos unikalus meno kūrinys“, – teigė J.J. Visser.

Apie projekto vadovus:

o Kampeno meno akademijos Olandijoje dėstytojas Joseph Johannes Visser atstovauja tradicinės europinės dailininko knygos mokyklai. Tai itin plataus profilio menininkas – aktyvus grafikas, dailininkas, tipografas, kompozitorius ir knygų vertėjas. Jo darbai buvo eksponuojami ir publikuojami ne tik Europoje, bet ir Japonijoje, JAV, Australijoje. Tarptautinį pripažinimą pelnęs menininkas kuravo daugybę kūrybinių dirbtuvių ir kitų projektų visame pasaulyje.
o Chang-Soo Kim – Kyungwon (Pietų Korėja) Meno ir dizaino universiteto profesorius, didelę praktiką turintis dizaineris, šiuolaikinio meno atstovas, surengęs keletą personalinių parodų Japonijoje ir JAV bei dalyvavęs daugybėje tarptautinių ekspozicijų. Apdovanotas pagrindiniais prizais grafikos bienalėse  Vengrijoje, Lenkijoje ir Didžiojoje Britanijoje. Šis menininkas kūrybinėse dirbtuvėse studentams atvers skaitmeninėmis technologijomis kuriamos dailininko knygos paslaptis.
o Australas Wayne Andrew Crothers – nuolatinis Musashino meno universiteto lektorius, žinomas grafikas, senovinio rytietiško spaudos būdo specialistas. Surengęs keturiolika personalinių parodų ir dalyvavęs keliose dešimtyse kolektyvinių parodų daugelyje pasaulio šalių. Pelnęs tarptautines premijas ir apdovanojimus Kanados, Ispanijos, Australijos, Japonijos ir kitų šalių meno bienalėse ir trienalėse.

„Tarptautinės dailininko knygos kūrybinės dirbtuvės“ yra viena iš dizaino praktinę naudą miesto gyvenimui atspindinčio projekto „Dizainas miestui“ dalių. Iki š.m. lapkričio pabaigos vyksiantį daugialypį projektą taip pat sudaro „KELRODŽIAI/WAYSHOWING“, sukūrę inovatyvią kelrodžių sistemą Vilniaus dailės akademijoje; tipografiniais pranešimais Vilniaus senamiesčio išsaugojimo būtinybę pabrėžusios „Raidės iš miesto – žodžiai į miestą“; „Uniformos miestui“, kur bus bandoma sukurti uniformų projektus Vilnių prižiūrinčių įstaigų darbuotojams; „Judantis peizažas“, pristatantis naujus dizaino, žmogaus ir erdvės sąveikos būdus; „TM Miestas“, perteikiantis modernias šilkografijos naudojimo metodikas; filmų festivalis „Dizaino dokumentika“; tarptautinis socialinių plakatų konkursas „Vilnews of the World“.

„Dizainas miestui“ yra vienas iš trylikos edukacinės meno programos „Europos menų mokykla“ projektų, kuriuo siekiama pristatyti įvairias dizaino panaudojimo formas ir galimybes gerinant miesto aplinkos kokybę, drauge su užsienio šalių menininkais sukurti ir pasiūlyti naujus dizaino objektus Vilniaus mieste.

www.vilnius2009.lt informacija.

Iliustracija: Joseph Johannes Visser „Menininko knyga”.