Jurgio Paškevičiaus paroda „Kintanti srovė“ Šiuolaikinio meno centre

2021 m. balandžio 17 d., Šeštadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

Iki balandžio 25 d. Šiuolaikinio meno centre (Vokiečių g. 2, Vilnius) veikia Jurgio Paškevičiaus personalinė paroda „Kintanti srovė“.

Kiek apsipratę Meksike, suvokėm, kad čia dėl istorinių aplinkybių susiformavo naratyvas, siūlantis meksikiečiams galvoti, kad priešo priešas yra draugas, ir todėl jausti išankstinę kultūrinę simpatiją tolimiems nepažįstamiems kraštams. Tuo tarpu mes su šypsena naujiems draugams pradėdavom pasakoti, kad „we were born in the Soviet Union“ ir tai skambėdavo kaip anekdotas.

Pamenu, kaip sesė pasikvietė mane į „Elektrodienas“, ir dabar galvoju, kad tai buvo renginys, man įsirašęs kaip riba, atskyrusi mus nuo mūsų tėvų kartos. 2004 metais trijų vakarų eksperimentinės elektroninės muzikos renginys dviejose veidrodiniu principu sukonstruotose multifunkcinėse scenose ŠMC didžiojoje (futbolo!) salėje tapo savotišku mini nušvitimu, suvokus, kad savo mieste galiu gyvai klausytis savo „dievų“ – šokti ir būti dalimi veiksmo, kurį kuria tie elektroninės muzikos atlikėjai, kurių klausėmės dabar.

Nepriteklius, perteklius, tvarumas… Turbūt kiekvienas rastume dar kitų, individualių raktažodžių, apibūdinančių savo kartos transformacijos būsenas banguojančioje laiko kreivėje.

… Šokant į kitą paralelę – esame save įgalioję kurti savo bei mūsų realybes. Viena iš tokių savirealizacijos trajektorijų yra pasaulio pažinimas per „pasidaryk pats“ bei šokių muzikos kultūras ir čia svarbus visų elementų virsmas į visumą. „Kintanti srovė ~ Alternating Current“ yra „white cube“, „black box“, bei „dance hall“ mitologijų junginys, su nebematomomis gamybinėmis dirbtuvių dulkėmis.

„Kintanti srovė“ yra pirmoji, specialiai Šiuolaikinio meno centrui kurta Jurgio Paškevičiaus personalinė paroda. Menininko projektą sudaro dvi dalys – garso instaliacija, susidedanti iš per visą ŠMC stogo plotą sukonstruotos antenos bei garso skulptūros ŠMC Šiaurinėje salėje – ir renginių ciklas, kurių metu skulptūra tampa scena gyvam pasirodymui. Projektas įgyvendintas menininkui bendradarbiaujant su fiziku, kosmologu Edgaru Zaronskiu, architektu Dominyku Dauniu, inžinieriumi, garso menininku Antanu Dombrovskij bei šviesų dizaineriu Martynu Kazimierėnu.

Jurgis Paškevičius (g. 1987 m.) yra jaunosios kartos menininkas, kuriantis įvairiose srityse: skulptūros, instaliacijos, performanso, teatro ir kino scenografijos. Savo kūriniuose jis dažnai pasitelkia kalbą ir atsispiria nuo specifinio konteksto situacijų, o taip pat neretai bendradarbiauja su kitais menininkais ir kūrėjais. Savo parodas jis yra surengęs Amsterdame, Meksike, Vilniuje, Los Andžele ir kitur.

Grafinis dizainas: Vytautas Volbekas
Komunikacija: Dovilė Grigaliūnaitė

Nuotraukos: Gintautas Trimakas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *