Juozapo Kalniaus instaliacija „Objektas Nr. 861736695“ Klaipėdoje

2017 m. kovo 27 d., Pirmadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

Vamzdzio_Afisa

„Objektas numeris 861736695“, esantis ant fasadinės Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro (toliau – KVMT) sienos, atlieka lietvamzdžio funkciją. Šio konkretaus lietvamzdžio pasirinkimą audio vizualinės instaliacijos sukūrimui, lėmė jo geografinė padėtis ir neįprasta forma, kuri užduoda galvosūkį, koks tas vamzdis buvo anksčiau, kaip mąstė jį konstravę žmonės, kas įtakojo jų techninius sprendimus. Ši architektūrinė KVMT detalė tarsi įkūnija visą pokarinę Klaipėdos architektūrą: karo griautą, pokariu kreivai atstatytą ir tik vėliau perstatytą, nuolat išgyvenančią kažkokį pereinamąjį laikotarpį, laukiančią rekonstrukcijos. Tai šiandien aktualu ir KVMT, niekaip nesulaukiančiam gyvybiškai  svarbaus pertvarkymo ir rekonstrukcijos darbų. Šis 1964 m. pastatytas pastatas, nors ir projektuotas kaip kultūros namai, tapo svarbiausiu muzikinės kultūros centru Klaipėdoje, tad jo pertvarkymas į modernų, šiandieninius reikalavimus atitinkantį pastatą, yra itin svarbus uostamiesčiui.

Tokios mintys ir nuodugnus objekto tyrinėjimas paskatino menininką Juozapą Kalnių sukurti abipusį, grįžtamąjį suvokėjo ir lietvamzdžio ryšį, t. y. galimybę paskambinti šiam lietvamzdžiui ir išgirsti jį.  Interaktyvumas – sparčiausiai plintanti paskutinio dešimtmečio manija. Interaktyvūs skelbimų stulpai, vamzdžiai ir kt. objektai ne tik nori patys „kalbėti“. Jie nori, kad ir mes su jais šnekėtume. Kiekvienas turintis telefoną ir norą pabendrauti su vamzdžiu, gali jam paskambinti šiuo telefono Nr. 8 617 36695.

Papildydamas šią KVMT architektūrinę detalę skambučio funkcija, menininkas suteikia jai naują prasmę. Skambučio funkcijos atsiradimas paprastą vamzdį paverčia išmaniuoju vamzdžiu, kur skambinantysis pagal vamzdžio garsus gali sužinoti pačius kasdieniškiausius dalykus. Ar yra kritulių Klaipėdos muzikinio teatro prieigose? Stipriai lyja ar tik lašnoja? Pučia stiprus vėjas ar, priešingai, ramu? O gal kaip tik šiuo metu čia vyksta kas nors išskirtinio, neįprasto?

Instaliacijos autorius – Juozapas Kalnius

Instaliacija veikia nuo kovo 21 d. iki balandžio 30 d.

_DSF1299 _DSF1345-2

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *