.
2022    09    09

Jubiliejinis 45-asis simpoziumas „NIDA. Sutikti fotografiją“ kviečia visus į Neringą

artnews.lt

Rugsėjo 12 dieną prasidės pagrindinė jubiliejinio 45-tojo simpoziumo „NIDA. Sutikti fotografiją“ programa. Su nedidelėmis pertraukomis vykstančio renginio ištakos siekia 1973-iuosius, kai Lietuvos fotomenininkų sąjunga savo nariams pirmą kartą surengė kuklų seminarą Nidoje. Nuolat plečiantis programai jis tapo vienu didžiausių fotografijai skirtų renginių Baltijos šalyse, sutraukiančiu kultūros lauko atstovus iš įvairių pasaulio šalių. Per daugiau nei keturis dešimtmečius Nidos simpoziumo dėka susiformavo kelios reikšmingos kūrėjų ir teoretikų kartos. Siekiama, kad Nida taptų svarbia vieta Europos fotografijos renginių žemėlapyje, aktualizuojančia fotografijos meno procesus regione. Šiandien renginys atviras tiek profesionalams, tiek mėgėjams besidomintiems „optika grįstu menu“, tad organizatoriai kviečia į rudenėjančią Nidą, kur visą savaitę įvairiose vietose vyks Lietuvos ir užsienio menininkų paskaitos, peržiūros ir pristatymai.

Renginio meno vadovę Vilmą Samulionytę pirmieji apsilankymai Nidos seminaruose prieš daugiau nei 20 metų įkvėpė rimčiau užsiimti fotografija ir studijuoti fotografiją Prahoje. Pasak jos, tais laikais renginys buvo kur kas glaudesnis, kadangi dalyvaudavo mažiau dalyvių – tik Fotomenininkų sąjungos nariai ir studentai. Visi gyvendavo vienuose poilsio namuose, ten pat mažoje salytėje, be projekcijų ar kitų šiandieninių technologijų, vykdavo ir paskaitos. V. Samulionytei ypač įsiminė Nidoje sutikti Lietuvos fotografijos klasikai, kuriuos ji pažino betarpiškai kaip paprastus žmones.

„Tai buvo labiau profesionalų susitikimas, kurio metu fotografai vieni kitiems rodydavo savo atspaustus darbus ir diskutuodavo,“ – pasakoja V. Samulionytė: „Tačiau vėliau seminaras ėmė kisti, pradėjome važinėti po pasaulinius festivalius, pamatėme, kaip viskas vyksta ten, ir norėjosi pasiekti panašų lygį. Tad išėjome į didesnę erdvę, pradėjome kviesti dalyvauti ne tik Fotomenininkų sąjungos narius.“

Ilgametis Lietuvos fotomenininkų sąjungos renginys šiemet oficialiai prasidėjo pavasarį, kai prie Tomo Mano memorialinio muziejaus Nidoje buvo atidaryta Lietuvos fotografijos marinistinio peizažo klasiko Jono Kalvelio paroda „Kopos“, o pirmojoje simpoziumo rezidencijoje pradėjo dirbti menininkė iš Taivano Chia-Yun Wu, savo darbo rezultatus pristatysianti rugsėjo 13-tąją Mizgirių menininkų namuose. Meno rezidencija – nauja programa tarptautinio fotografijos simpoziumo apimtyje. Jos įgyvendinimą užtikrino privatūs seminaro rėmėjai, o rezultatas yra vienu labiausiai laukiamų rudeninių simpoziumo įvykių.

Kiti ryškiausi šiemetinio simpoziumo akcentai: gyvi menininko, aktyvisto, pedagogo Adam’o Broomberg’o iš Pietų Afrikos respublikos bei vienos ryškiausių Vokietijos šiuolaikinių fotografų Jessica Backhaus vedamos meninės dirbtuvės. Istorikė ir kuratorė Luce Lebart pristatys knygą „A World History of Women Photographers“ apie moteris fotografes. Jos kolega iš Lenkijos Adam’as Mazur’as apžvelgs savo rengiamą knygą ir kuruojamą parodą apie Lietuvos fotografiją, kuri kitą pavasarį bus eksponuojama Tarptautiniame kultūros centre Krokuvoje. Tarp Prancūzijos ir Lietuvos levituojantis pasaulyje pripažintas menininkų duetas SetP Stanikas kvies pokalbiui-diskusijai apie fotografiją kūryboje. Ne mažiau įdomūs susitikimai laukia su vietiniais menininkais ir menotyrininkais: Natalija Arlauskaite, Erika Grigoravičiene, Pauliumi Jevsejevu, Virginijumi Kinčinaičiu, Agne Narušyte, Tomu Pabedinsku ir kitais.

Nidoje taip pat vyks tradiciniai projekcijų vakarai – šiemetinei temai „Ramybė prieš audrą arba lyg būtum uragano akyje“ atrinkta 20 dalyvių, o nugalėtoja tapo Australijoje gimusi ir šiuo metu Islandijoje gyvenanti fotomenininkė Serena Dzenis. Bus galima ne tik susipažinti su jos darbais, bet ir dalyvauti paskaitoje. Be to, organizatoriai kviečia į Arlio fotografijos festivalio (Arles Les Rocontres de la Photographie) organizuojamo „Louise Roederer Discovery Award“ konkurso finalistų darbų projekcijų vakarą.

Visa programa > https://www.photography.lt/lt/seminarai/nida-2022/programa_2644.html

Per daugelį metų Tarptautinis fotografijos simpoziumas „NIDA. Sutikti fotografiją“ keitėsi, taikėsi prie laikmečių ir išaugo į renginį, sutraukiantį menininkus, kritikus bei meno istorikus iš Lietuvos ir užsienio į nuostabiąją Kuršių neriją prie Baltijos jūros. Simpoziumo metu „NIDA. Sutikti fotografiją“ vyks paskaitos, meninės dirbtuvės, menininkų prisistatymai, parodų atidarymai, naktinės projekcijos Nidos viešosiose erdvėse, neformalūs susitikimai su lektoriais ir svečiais. Fotomenininkui, dirbančiam pajūrio tema, bus įteikta Neringos miesto mero premija.

Renginį organizuoja Lietuvos fotomenininkų sąjungos fotografijos fondas, remia Lietuvos kultūros taryba, Neringos miesto savivaldybė, Goethe-Institut Litauen, privatūs rėmėjai.