Jaunųjų menininkų paroda “Baltas lapas – trys versijos” galerijoje „Arka“

2014 m. gruodžio 24 d., Trečiadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt
Kvietimas BALTAS LAPAS. TRYS VERSIJOS

Gruodžio 27 d. 18 val. LDS galerijoje „Arka“ atidaroma paskutinė šių metų paroda “Baltas lapas – trys versijos”.  Pabaltijo jaunųjų menininkų paroda, skirta Baltijos kelio 25-mečiui. Paroda jau buvo eksponuojama Rygoje, galerijoje „DFab“ ir Valmieroje, galerijoje „Laipa“.

Trys ir dvidešimt aštuonios versijos, ir lapas jau nebaltas

 “Baltas lapas – trys versijos” – sakyčiau tai yra netikslumas, klaida. Klaida pavadinime, nes iš tiesų versijų yra net dvidešimt aštuonios! Dvidešimt aštuonios interpretacijos, dvidešimt aštuoni požiūriai, dvidešimt aštuonios įžvalgos, dvidešimt aštuoni pasauliai… galėčiau tęsti ir toliau, tačiau nekantrauju toliau mėgautis skaičiukais. Iš dvidešimt aštuonių atimkime tas tris, kurios pavadinime, ir gausime dvidešimt penkis. Štai šis skaičius ir yra šios parodos, šio teksto ir šių dvidešimt aštuonių pasaulių priežastis. Įžodinkime šiuos skaičius.

Dvidešimt penki – lygiai tiek metų šiemet sukanka nuo didžiausio iki šiol, tris Pabaltijo respublikas, tiesiogine to žodžio prasme, sujungusio įvykio (performanso) – Baltijos kelio.

Trys versijos – tai Lietuva, Latvija ir Estija. Dvidešimt aštuoni – tai tiek jaunų menininkų pasiryžo pasikrapštyti atmintyje ir savo reminiscencijas perkelti ant drobės, metalo, popieriaus, akmens, įkišti į smėlį ar į šovinio tūtelę, nutupdyti balandžiu ar sudėti į kraičio skrynią. Gražu žiūrėti, kaip jauni žmonės per save perleidžia susirankiotus atsiminimus ir pateikia savo versijas – aktualias, įroniškas, pavojingas, ritualines, impulsyvias, šaltas, melancholiškas, liūdnas, nostalgiškas, iliuziškas, jaukias, išblukusias, konceptualias, apnuogintas, drąsias, ramias, žavingas, poetiškas, skaudžias, dvasines, tautiškas, rizikingas, bauginančias, paslaptingas, sapniškas, sielvartingas, desperatiškas, pakylėtas.

Tačiau tai dar ne viskas. Prie šių skaičių gražiai dera skaičius dešimt, nes šalia jaunųjų menininkų savo impresijas išrašė ir dešimt jaunųjų Vilniaus dailės akademijos trečio kurso dailėtyrininkų. Tekstai puikiai papildo kūrinius, išplečia jų erdves, įgilina prasmes, suteikia papildomų spalvų. O kai atsiranda spalvos, lapas jau nebelieka baltas.

Susikibti už rankų šį kartą neprašome (ši karta neprašo). Kaip sakė H. Hesse: „mene galioja belaikiškumas, o ne šiuolaikiškumas“, taigi, palikime stereotipus namuose, pasiimkime po baltą lapą ir mėgaudamiesi belaikiškumu, sukurkime savąją versiją.

Menotyrininkas Tomas Ivanauskas

Paroda „Arkoje“ veiks iki 2015 m. sausio 24 d.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *