• Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
.
2015    11    24

„Jaunojo tapytojo prizo 2015“ finalininkų paroda ir konkurso nugalėtojo paskelbimas

artnews.lt

FB_logo

Lapkričio 27 d., penktadienį, 19:00 val. kūrybinių industrijų centre „Pakrantė“ (Valakampiai, Vaidilutės g. 79, Vilnius) atidaroma „Jaunojo tapytojo prizo 2015“ finalininkų paroda. Atidarymo metu bus pristatomi penkiolikos Baltijos šalių jaunųjų kūrėjų tapybos darbai, konkurso organizatoriai ir žiuri paskelbs konkurso pagrindinio prizo – 2.500 EUR piniginės premijos ir dviejų mėnesių  rezidencijos „Nordic Artists’ Centre Dale“ centre, Norvegijoje, su mėnesine 8.000 Norvegijos kronų (870 EUR) stipendija – laimėtoją, o renginio nuotaiką kurs muzikos grupė „Garbanotas bosistas“.

Pirmą kartą surengtas 2009 m. „Jaunojo tapyjo prizas“ šiemet pristatomas jau septintąjį kartą. Parodos organizatoriai dailėtyrininkė Julija Dailidėnaitė ir menininkas Vilmantas Marcinkevičius tikisi dar didesnio parodų lankytojų, žiniasklaidos ir meno pasaulio susidomėjimo nei ankstesniais metais. Paklausta kuo šių metų renginys skirsis nuo praėjusių JTP parodų, konkurso kuratorė ir viena iniciatorių J. Dailidėnaitė atsakė:

„Kiekvienais metais „Jaunojo tapytojo prizas“ ypatingas. Viena vertus, konkurso formatas, sandara ir balsavimo sistema išlieka ta pati, kita vertus, kasmet dalyvių darbus vertina nauja žiuri, gausėja dalyvaujančių menininkų būrys – kasmet atrandame naujus kūrėjus, sulaukiame įdomių žiuri diskusijų, bei komentarų iš meno kritikų, profesionalų, ir lankytojų. Šiais metais mus pasiekė itin didelis dalyvių anketų skaičius – konkurso sąlygas atitiko ir į pagrindinį prizą pretendavo net 109 menininkai. Taip pat pasikeitė renginio lokacija, šiemet JTP vyks kūrybinių industrijų centre „Pakrantė“, įsikūrusiame Valakampiuose atokiau nuo miesto šurmulio.“

„Jaunojo tapytojo prizo“ tikslas – pristatyti perspektyviausius ir ryškiausius jaunosios kartos tapytojus, sudaryti galimybę visuomenei susipažinti su jaunųjų menininkų kūryba, o tikslinei auditorijai – meno kolekcininkams, meno vadybininkams ir kuratoriams – atrasti naujus talentus  Baltijos šalyse. JTP skatina Lietuvos, Latvijos ir Estijos šalių bendradarbiavimą, kultūros ir meno atsinaujinimą bei tęstinumą, kultūros sklaidą regionuose, edukaciją ir jaunųjų menininkų iniciatyvas, ir yra vienintelis tokio pobūdžio renginys jauniesiems menininkams Baltijos šalyse.

Jaunojo tapytojo prizas orientuotas į visų sričių menininkus iki 30 m., turinčius (ar beįgyjančius) meninį išsilavinimą. Amžiaus riba pasirinkta sąmoningai. Konkurso organizatoriai siekia pristatyti ir paskatinti kurti pačius jauniausius menininkus, kurie ką tik baigė (ar yra bebaigią) aukštąsias mokyklas, nes tai labiausiai palaikymo reikalaujanti ir pažeidžiama kūrėjų kategorija.

J. Dailidėnaitė teigia, kad per septynerius metus konkursas įgavo pagreitį ir šiandien yra ypač laukiamas reiškinys ne tik Lietuvos, tačiau ir kitų Baltijos šalių meno padangėje.

„Dar 2009 m. supratome, kad surengti jaunųjų menininkų parodą, pakviesti meno ir verslo atstovus nepakanka, todėl nuo pat pradžių siekėme suteikti kūrėjams paramą, skatinančią tobulėti. Norėčiau padėkoti projekto mecenatams Mindaugui Railai ir Nicolui Ortizui, kurie patikėjo naujo projekto sėkme ir skyrė lėšas tiek pirmajam, tiek ir ateinančių metų JTP priziniams fondams. Po JTP’09 apdovanojimo ceremonijos, prie manęs ir Vilmanto priėję Dali Van Roiij Rakutytė ir Johannes Van Roiij pasisiūlė paremti projektą – tai buvo dar vienas ženklas, kad judame tinkama kryptimi. Šiandien „Jaunasis tapytojo prizą“ remia Modernaus meno centras, Lewben Art Foundation, Lietuvos Kultūros Taryba ir kiti. JTP vyksta jau septynerius metus. Iš lokalaus projektas tapo tarptautiniu. Išaugusi konkurencija tapo paskata lietuvių menininkams, privertusi įdėmiau įsiskaityti į projekto reikalavimus bei sąlygas, skirti daugiau dėmesio konkurso anketos parengimui. Per JTP vertinimo komisijų narių rankas perėjo apie 500 menininkų anketų. Daugeliui konkurse dalyvavusių menininkų pasisekė įsitvirtinti meno lauke, ir šiandien smagu sekti sėkmingas JTP menininkų karjeras.“

Penkiolikos „JTP15“ finalistų iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos darbus vertins: video menininkas, tapytojas ir nusipelnęs kino kūrėjas Jaan Toomik (Estija); rašytoja ir šiuolaikinio meno kritikė Kate Sutton (Kroatija); meno žurnalo „Artguideeast.com“ redaktorė Tina Kaplár (Vengrija); meno ir edukacijos centro „Rupert“ direktorė Justė Jonutytė (Lietuva); tapytojas ir rezidencijų centro „Nordic Artists’ Centre Dalsåsen“ komiteto narys Patrik Entian (Norvegija) ir Estijos menininkų asociacijos prezidentas Vano Allsalu (Estija).

Konkurso finalistais tapo:

Adriāna Vīgnere / LV
Aleksandr Tishkov / EE
Algirdas ir Remigijus Gataveckai / LT
Andrius Ivanovas / LT
Anna Shkodenko / EE
Goda Lukaitė / LT
Grisli Soppe-Kahar / EE
Liisa Kruusmägi / EE
Lote Vilma Vītiņa / LV
Madara Neikena / LV
Māra Straume / LV
Maria Ader / EE
Rūtenė Merkliopaitė / LT
Vita Opolskytė / LT
Vladimir Leleiva / LT

Susipažinti su konkurso finalistų kūriniais žiūrovai gali sekdami nuoroda https://www.facebook.com/media/set/?set=a.961138663924116.1073741837.199997120038278&type=3

„Jaunojo tapyto prizo 2015“ nugalėtojas bus išrinktas ir paskelbtas šį penktadienį parodos atidarymo renginyje. JTP finalistų paroda veiks lapkričio 27 – gruodžio 18 d. kūrybinių industrijų centre „Pakrantė“. Paroda veiks trečiadieniais-penktadieniais (12.00-19.00) ir savaitgaliais (12.00-18.00).

Į renginį veš du autobusai, kurie išvažiuos 18:00 val iš B. Radvilaitės ir Maironio g. sankirtoje esančios aikštelės (šalia pagrindinių Sereikiškių parko vartų).