Audio žurnalas
. PDF
2018    03    19

Indrės Liškauskaitės paroda „timidos cognoscitur“ galerijoje „Artifex“

artnews.lt

Kovo 20 d. 18 val. VDA Tekstilės galerijoje Artifex vyks Indrės Liškauskaitės parodos „timidos cognoscitur“ atidarymas.

Parodą sudaro autorės kelių pastarųjų metų kūrybinės paieškos ir atradimai, kurių epicentre – Timidos cognoscitur – nauja, reta ir nykstanti gyvūno rūšis.

I :

„Gyviai yra individualistai, jie beveik visą gyvenimą praleidžia vieni, retai kontaktuoja su kitais savo rūšies atstovais. Tai nepaprastai baikštūs ir atsargūs gyvūnai, nors galimų priešų neturi, šio keisto elgesio priežastys yra nežinomos. Dėl didelės savo kūno masės judantys gana lėtai, negali bėgti. Manoma, kad evoliucionavo gana greitai, palyginus su kitomis panašaus dydžio bei savybių stuburinių rūšimis. Itin gerai slepiasi ir maskuojasi, pajutę pavojų gali ilgai išbūti nejudėdami, lyg sustingę.“

I I :

„Ši reta rūšis ilgą laiką išliko periferijoje, toli nuo žmogaus akių. Mokslininkai sako, kad prieš porą šimtų metų, rūšies populiacija buvo kur kas didesnė, bet skaitlingumas galėjo žymiai sumažėti dėl nežinomų ligų ar virusų, kuriems gyvūnas neturėjo imuniteto.“

Tyrėjas leidžiasi į svaiginančias gyvūno paieškas, kuriose ieškotojas ir ieškomasis keičiasi vaidmenimis, pasidaro priklausomi vienas nuo kito. Tyrėjas stebėdamas gyvūną bei laukdamas, kada pastarasis išlys iš periferijos susitapatina su naująja rūšimi ir pats virsta gyviu.

Kas yra ta naujoji rūšis ir ar ji tikra? Į šiuos klausimus bando atsakyti tyrėjas, nesėkmingai besivaikydamas tik iš teorijų ir knygų pažįstamą subjektą. Pasakotojas tampa it apsėstas paieškų ir pamažu pats procesas bei jo būsenos tampa pagrindiniu mokslininko tikslu. Nors jis visą dėmesį skiria gyvūnui, santykyje su juo ryškėja ir paties tyrėjo portretas. Naujoji rūšis egzistuoja ir veikia prasitęsusioje ieškotojo sąmonėje, jiedu tampa nebeatskiriami.

Indrė Liškauskaitė yra kūrėja, baigusi tapybos bakalauro bei tekstilės magistro studijas Vilniaus dailės akademijoje. Savo kūryboje ji įvairiomis medijomis nagrinėja santykius tarp tikrovės ir fikcijos, bei žmogaus ir gyvūno. Indrės darbuose daug abejonės mus supančiais vaizdiniais ir informacija. Vaizdais, kvapais, garsais ir tekstiniais naratyvais simuliuojamos mokslinės bei mitinės situacijos.

Dokumentuojant naujosios rūšies paieškas, kuriamas nevizualus gyvūno portretas.

Parodos laikas: 2018 kovo 20 d. – balandžio 7 d.