Igno Krunglevičiaus paroda „Rūgštaus lietaus aidas“ galerijoje „Vartai”

2022 m. spalio 26 d., Trečiadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

Iki lapkričio 25 d. galerijoje „Vartai“ (Vilniaus g. 39, Vilnius) veikia personalinė Igno Krunglevičiaus paroda „Rūgštaus lietaus aidas“.

Triukšmas lyg srautas teka iš žinomų ir nežinomų šaltinių, ataidi tūriais ir šaltomis plokštumomis, skverbiasi įvairiais erdviniais modalumais – žeme, jūra, oru, žmogiškaisiais bei nežmogiškaisiais kūnais, laikmenomis, duomenimis, naujienomis, infrastruktūromis ir informacinėmis platformomis.

Kasdienis erdvę graužiantis garso perviršis trikdo joje tarpstančios sąmonės stabilumą. Ši sąmonė, savo ruožtu, nustoja būti savyje ir, siekdama atrasti atpažįstamų pavidalų išskyrimo būdus, vis pasimeta judėjime, nerasdama erdvės centro, atskaitos taško, nerimastingai klaidžioja neatpažinime.

Nepajėgdamas ištverti tuštumos, protas instinktyviai ima jungti kognityvinius šališkumus, apofeniškai įžvelgti nebūtinai ten esantį sistemingumą ar prasmę, pareidoliškai ieškoti paslėptų formų. Jis pakliūna į situaciją, kurioje atsiranda troškimas atrasti pasikartojimus ir dėsningumus, iš negausių ar nepakankamų duomenų ištraukti apčiuopiamumą, o iš triukšmo sukurti naujus jo modelius.

Iš chaoso išsiliejančiai minties tvarkai pritaikomi garso, vaizdo ir konstrukciniai erdvės elementai kuria naują savireprezentaciją, įsteigiančią įvairiapusę estetinę sistemą, gramatiką, socialinį kodą arba jo negaciją. Apliejantis afektas sukuria prisiminimus, akimirkai išsaugančius laiką ir vietą, trumpam suliejančius srautą į patyrimą, netrukus peržengsiantį priešybes, aiškias prasmes bei žodžius pinančias struktūras.

Vis dėlto prasmės ir būties atsitiktinumas, viso ko neapibrėžtumas vėl atitrūksta nuo linijinio laiko, nuo praeities nostalgijos bei ateities lūkesčio – į neapčiuopiamumą, į dabartį, atsimušančią į šaltą metalą. Triukšmas vėl skverbiasi į centrui nepasiduodančią erdvę, ardo ją savo įsitraukimu, apglėbia kažko dar neįvykusio pėdsakais pažymėtus objektus, kurių tikrumą galima pažinti tik ranka perduodamu vibracijos pojūčiu.

Ignas Krunglevičius (g. 1979 m.) – kompozitorius ir vizualusis menininkas, Norvegijos muzikos akademijoje įgijęs kompozicijos bakalauro ir magistro laipsnius. Nors daugumą jo kūrinių sudaro instaliacijos, video darbai ir skulptūros, menininkas taip pat dirba kaip kompozitorius. I. Krunglevičiaus kūryba grindžiama galios, ekonomikos, gamtos ir pasaulinės technologinės raidos generuojamų egzistencinės tikrovės sąveikų tyrimu, akcentuojant naujas technologijas ir jų ryšį su žmogaus psichikos mechanizmais. Pasitelkdamas garsą, menininkas keičia žmogiškąjį erdvės ir jos semantikos suvokimą.

Tekstas: Linas Bliškevičius
Globėjas: Renata ir Rolandas Valiūnas
Parodos rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba
Galerijos rėmėjai: Vilma Dagilienė, Romas Kinka, Lietuvos Rytas, Ekskomisarų biuras, Plieno Spektras, Mailerlite, Vilniaus miesto savivaldybė
Parodos dizainas: Taktika Studio

Nuotraukos: Lukas Mykolaitis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *