Jurgio Mačiūno Fluxus kabinetas vėl Šiuolaikinio meno centre

2010 m. kovo 15 d., Pirmadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt
Fluxus cabinet

Ką gi, Jono Meko Vizualiųjų menų centre tik kartą ar du teko pamatyti Fluxus judėjimo pavyzdžių, o kur sandėliuojama visa nupirkta kolekcija kol kas neaišku. Vienintelė viltis – į Šiuolaikinio meno centrą sugrįžtantis Jurgio Mačiūno Fluxus kabinetas. Nuo kovo 17 d. pradėsianti veikti ekspozicija, pastaraisiais metais keliavo po Europos muziejus kartu su paroda „Fluxus – Rytai: Fluxus tinklai Vidurio Rytų Europoje“. Kabinetas įkurtas 1997 m., kai Šiuolaikinio meno centrui buvo padovanotas rinkinys iš didžiausios pasaulyje Gilberto ir Lilos Silvermanų Fluxus kolekcijos. ŠMC turimą beveik 100 originalių Fluxus kūrinių rinkinį sudarė kolekcijos kuratorius ir vienas įtakingiausių šio meninio judėjimo istorijos kūrėjų Jon Hendricks. Kabinete eksponuojami svarbiausių tarptautinio Fluxus judėjimo dalyvių, tokių kaip Jurgis Mačiūnas, George Brecht, Dick Higgins, Alison Knowles, Shigeko Kubota, Ben Vautier, Mieko Shiomi, Henry Flynt, La Monte Young, Yoko Ono, Ay-O ir kt., darbai. Kabineto rinkinys puikiai atskleidžia tarpdisciplininę Fluxus veiklą, XX a. 7 dešimtmetyje pakeitusią vaizduojamojo meno sampratą. Čia eksponuojamos garsiųjų Fluxus „įvykių“ partitūros (tarp kurių – J. Mačiūno „In memoriam Adriano Olivetti“, 1961) ir jų dokumentacija, nuotraukos iš etapinių Fluxus festivalių Nicoje (Prancūzija), Vupertalyje (Vokietija) ir Niujorke (JAV), Fluxus leisti laikraščiai, menininkų leidiniai ir konceptualūs daiktų rinkiniai, o taip pat keletas Jurgio Mačiūno sukurtų manifestų. Fluxus kabinetas išklijuotas originaliais Yoko Ono ir George’o Brechto tapetais. Papildomos medžiagos apie Fluxus judėjimą ir jo lyderį Jurgį Mačiūną galima rasti kabinete saugomuose kataloguose bei filmų kolekcijoje.

Iliustracija: Jurgio Mačiūno Fluxus kabineto ekspozicija parodoje „Fluxus – Rytai: Fluxus tinklai Vidurio Rytų Europoje“, Bunkier Sztuki, Krokuva, 2008.

Komentarai

  1. Lapė

    Jei pačius geriausius Fluksus kūrinius šio judėjimo kūrėjai ir žinovai ŠMC veltui padovanojo – net 100 orginalų! – ar jie durni, ar kainų nežino? Tai ką Zuokas už milijonus pirko, už ką tokius pinigus mokėjo? Mekas šiame kontekste net neminimas, kokias liekanas jis galėjo turėti? Nebaigtas deginti šiukšles, pasak legendos? Gal pats tų “artefaktų“ prigamino?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *