Grupinė paroda „Tebekuriantys meną. Klaipėda“ (KKKC) Parodų rūmuose Klaipėdoje
artnews.ltIki balandžio 30 d. Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro (KKKC) Parodų rūmuose (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) veikia grupinė paroda „Tebekuriantys meną. Klaipėda“ („Still Making Art Klaipėda“), kuratorius – KKKC meno rezidentas Aaron McLaughlin.
„Tebekuriantys meną“ (Still Making Art) – tai 2013 m. Aaron McLaughlin ir Simon Boase įkurta platforma, skirta karjerą pradedantiems ir dar nepakankamai dėmesio sulaukusiems menininkams. Pasibaigus Amsterdame, Olandijoje, vykdytam bendradarbiavimo ir socialinės įtraukties etapui, nuo 2018 m. šis projektas toliau atlieka kuratorinę funkciją kylantiems menininkams, kuriems šiuo metu trūksta profesionalios mentorystės ar institucinio palaikymo.
Amsterdame menininkai buvo pristatomi atviroje grupinių parodų serijoje, kūriniai eksponuoti neparodinėse erdvėse, akcentuojant bendruomenės, savęs pristatymo ir ne meno erdvių pritaikymo vertę. Pirmosios keturios parodos 2019–2020 m. vyko laikinai sukurtose, su kuratoriaus studija susijusiose meno erdvėse, turint tikslą stabiliai plėsti platformos ryšius tarptautiniu mastu. Pamažu sulaukus pripažinimo, „Tebekuriantys meną“ organizuoja kasmetines grupines parodas. A. McLaughlin planuoja jas rengti neribotą laiką.
Viena pirmųjų institucinio palaikymo sulaukusi paroda „Tebekuriantys meną. Klaipėda“ yra originaliosios platformos modelio tęsinys. Nors „Tebekuriantys meną. Klaipėda“ ekspoziciją daugiausiai sudaro ką tik pradėję kilti menininkai bei kelios „žvaigždės“ projekto patikimumui ir sklaidai internete užtikrinti, platforma sulygina bet kuriame karjeros etape esančius menininkus.
Kiekvienas parodai pasirinktas darbas yra susijęs su trukmės ir prieinamumo sąvokomis, atliepiančiomis bendrąjį „Tebekuriantys meną“ etosą, ar tai būtų Matthew Lessner amžinai trunkantis šokis, Eglės Ruibytės pripučiamų pakavimo priemonių skulptūros, Roberto Narkaus performatyvūs tautologiniai analogai, ar Emilijos Povilanskaitės elektrinės argono dujų pripildytos rožės – visus šiuos menininkus sieja nesibaigiantį, visaapimantį kūrybos procesą vienijanti gija.
Vykdant atranką kuratoriui buvo svarbus prieinamumo ir betarpiškumo aspektas – ypač su angliškai nešnekančia auditorija ar tradicinį požiūrį į meną turinčiais asmenimis. Kaip ir daugelio jo kuruojamų projektų atveju, Klaipėdoje A. McLaughlin siekė įtraukti visų amžiaus grupių, sluoksnių ir tautybių atstovus tokiu formatu, kuris atitiktų šio miesto požiūrį į tradiciškumą / progresyvumą.
Parodoje dalyvauja: JACENT (Jade Fourès-Varnier & Vincent de Hoÿm), Isaac Lythgoe, Jonas Morgenthaler, Emilija Riviere, Matthew Lessner, Jurgis Lietunovas, Robertas Narkus, Eglė Ruibytė.
Apie kuratorių
Aaron McLaughlin – iš Airijos kilęs, nuo 2013 m. Amsterdame, Olandijoje, gyvenantis menininkas ir kuratorius. Dirba įvairiose tarpdisciplininėse srityse – tekstų rašymo, skulptūros, scenos meno ir kt. Jo naujausi kūriniai yra filmų pagrindu sukurtos instaliacijos, kuriose kritiškai tyrinėjamos šiuolaikinės filmų kūrimo technologijos, įskaitant virtualią realybę, specialiuosius efektus ir režisūrinius sprendimus.
Pastaraisiais metais menininkas jaučia poreikį kuruoti su progresyviais judėjimais susijusius meno praktikus ir tai daugiausiai daro per „Tebekuriantys meną“ platformą, kurios tikslas – palaikyti menininkus pradiniuose ir dažniausiai audringiausiuose jų karjeros etapuose. 2020 m. A. McLaughlin buvo pakviestas būti kuratoriaus asistentu parodoje „Asmeninė daina 사적인노ᄅ“ (angl. Private Song 사적인노ᄅ) „Doosan Art Studio“ meno centre Seule, Pietų Korėjoje, iki 2021 m. pradžios jis buvo nuotoliniu būdu reziduojantis „Sapporo Tenjinyama Art Studio“ menininkas.
KKKC Parodų rūmų (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) darbo laikas: trečiadienį–sekmadienį 11–19 val. (valstybinių švenčių dienomis nedirba).
Fotografijos: Aaron McLaughlin