Grupinė jaunųjų menininkų paroda „Petrichoras“ galerijoje „Si:said“

2021 m. liepos 20 d., Antradienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

 

Iki liepos 30 d. Galerijoje „Si:said” (Daržų g. 18, Klaipėda) grupinė jaunųjų kūrėjų paroda „Petrichoras”. Parodos dalyviai ‒ Sandra Kvilytė, Monė Kielė, Milan Prokeš, Karolina Latvytė-Bibiano. Žodžio „petrichoras“ reikšmėje slepiasi stulbinanti, tuo pačiu itin subtili ypatingo reiškinio kilmė – tai žemės kvapas, apgaubiantis kiekvieną po smarkaus lietaus. Šiame iš gamtos skolintame pavadinime slypi pagrindinis parodos tikslas – atkreipti dėmesį į neregimą, juslėmis vos apčiuopiamą, natūralią gamtos tėkmę, jos vyksmą ir būtį. Parodoje eksponuojama keturios gana skirtingos, tačiau į vieną parodą sudėtos patirtys.

Karolinos Latvytės-Bibiano kūryboje dominuoja santykio tarp gamtos ir žmogaus paieškos. Gamtą ji mato ne tik iš  natūraliosios jos pusės, bet ją suvokia ir  kaip kultūros dalį, kurios dešimtmečiais ėjo lygiagrečiai. Tačiau šiuolaikiniame pasaulyje natūralią gamtą  vis sunkiau  suprasti, kaip socialinę ir  kultūros paveldo vertybę. Tad aiškiai matomoje takoskyroje tarp miesto ir miško kultūrų, menininkė vysto savo kūrybinius ieškojimus, o šioje parodoje pasitelkdama petrichorą it simbolį, šneka jai rūpimą tema.

Sandra Kvilytė semiasi įkvėpimo iš regimojo ir neregimojo spektro dualistinio santykio. Šios menininkės kūryboje dominuoja aštrus koloritas, drąsios formos, objektų deformacija. Bendrinės aplinkos (tiek gyvos gamtos iš natūros, tiek buitinio vaizdinio) tyrimas šią kūrėją verčia užimti stebėtojo vaidmenį, kuriame ir atsiskleidžia jos petrichoro interpretacija. Stebėjimo tikslas ‒ apčiuopti transcendentinę pasirenkamų objektų charakteristiką. Bandydama praplėsti kasdienės patirties suvokimo ribas, menininkė atsisako  vaizduoti išorines, akiai regimas objektų formas ir ieško savito, intuityvaus būdo, per kurį suvoktų meninį motyvą naujai.

Monė Kielė (Raimonda Kielaitė) parodoje pristato autoportretus. Tapytoja regi save statulos pavidale, kuri simbolizuoja graikų dievus ir kurios kraujas taip pat turi petrichoro reikšmę. Monė Kielė šioje tematikoje įžvelgia gyvybės ir mirties sąsajas. Kelia klausimą, ar maitinant statulas gyvybės eliksyru, akmenys jose atgytų, kaip kad atgyja gamta po lietaus. Žemės skonį turinti daržovė – burokas, Kielės tapyboje simbolizuoja ambroziją (dievų maistą). Autorė pasakoja asmenišką, jausminę patirtį – valgant sultingą buroką, kaip ir aplankant petrichorui, užklumpa gyvybės sugrįžimo momentas.

Milan Prokeš tyrinėja panašumus tarp bendrinio įvykių cikliškumo bei natūralios įvykių sekos. Šis tema eina išvien su filosofiniu wu wei mokymu, kuris pasakoja apie veiksmą nieko neveikiant, kai viskas yra paliekama vystytis natūraliai. Pats menininkas labiau užima koordinatoriaus, o ne kūrėjo poziciją. Jis labiau padeda kūriniui pačiam vystytis ir tik retsykiais šį pakoreguoja kai tam iškyla poreikis. Gautas rezultatas yra autentiškas įvairių žinučių užfiksavimas. Tokia informacija gali pasirodyti sunkiai suprantama mūsų racionaliam protui, bet ji išlieka reikšminga mūsų sielai dėl vizualinės ir simbolinės reikšmės.

Bendras parodos vaizdas; Monė Kielė, K.Latvytė Bibiano, Sandra Kvilytė, Milan Prokeš

Bendras parodos vaizdas; Monė Kielė, K.Latvytė Bibiano, Sandra Kvilytė, Milan Prokeš

K.Latvytė Bibiano Kenotafas ir serija Detransformacija, Sandra Kvilytė Mažoji Candy, Milan Prokeš Galutinis išpjovimas ir Stebėk savo žingnius

K. Latvytė Bibiano Detransfromacija Nr. 11, Sandra Kvilytė Mažoji Candy, Milan Prokeš Dusti

Milan Prokeš Būsima savaitė ir Stebėk savo žingsnius, K. Latvytė Bibiano Detransformacija Nr. 18 ir Nr. 1

Monė Kielė Skulptūra ir Atgimimas, K. Latvytė Bibiano Detransformacija Nr. 11, Sandra Kvilytė Mažoji Candy

K. Latvytė Bibiano Detransfromacija Nr.18 ir Nr. 1 , Sandra Kvilytė Mažoji Candy, Milan Prokeš Būsima savaitė

Monė Kielė Atgimimas, K. Latvytė Bibiano Detransformacija Nr. 11, Sandra Kvilytė Mažoji Candy, Milan Prokeš Dusti

K. Latvytė Bibiano Detransformacija Nr. 5, Milan Prokeš Būsima savaitė

K. Latvytė Bibiano Detransformacija Nr. 5, Sandra Kvilytė Mažoji Candy, Milan Prokeš Galutinis išpjovimas ir Mažas raidos suklupimas

Monė Kielė Skulptūra ir Atgimimas,  Milan Prokeš Dusti

K. Latvytė Bibiano serija Detransformacija, Sandra Kvilytė Natural Hero, Milan Prokeš Dusti

K. Latvytė Bibiano serija Detransformacija

Milan Prokeš Mažas raidos suklupimas

Milan Prokeš Dusti

Milan Prokeš Galutinis išpjovimas

Milan Prokeš Būsima savaitė

Milan Prokeš Stebėk savo žingsnius

Sandra Kvilytė Išlipti

Sandra Kvilytė Mažoji Candy

Sandra Kvilytė Natural Hero

Monė Kielė Atgimimas

Monė Kielė Skulptūra

K. Latvytė Bibiano Detransformacija Nr. 4

K. Latvytė Bibiano Detransformacija Nr. 17 ir Nr. 1

K. Latvytė Bibiano Detransformacija Nr. 2

K. Latvytė Bibiano Detransformacija Nr. 17

K. Latvytė Bibiano Detransfromacija Nr. 18

K. Latvytė Bibiano Kenotafas

Nuotraukos Karolinos Latvytės-Bibiano.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *