.
2021    11    21

Godos Palekaitės kūrinys „Antropomorfinės bėdos“ pristatomas Londono „Whitechapel“ meno galerijoje

artnews.lt

 

Lapkričio 20 ir 21 d. menininkė Goda Palekaitė su bendraautore Adrijana Gvozdenović pakvies žiūrovus į vienoje pagrindinių Londono meno galerijų “Whitechapel” pristatomą projektą “Antropomorfinės bėdos.” Šis renginys – tai dviejų menininkių ilgalaikio tyrimo ir rezidencijos “Delfina Foundation” dalis, taip pat įtraukianti ir ekspedicijos į seniausią išlikusią Juros periodo pakrantę Dorsete artefaktus. “Whitechapel” galerijoje menininkės pristatys savo naują videokūrinį, leidinį ir paskaitą-performansą, kuriuose surinkta ir perkurta jų pastarųjų dvejų metų tyrimų medžiaga.

“Antropomorfinės bėdos” – tai meno projektas, kurį, britų šiuolaikinio meno organizacijos “Arts Catalyst” kvietimu, inicijavo meno ir antropologijos praktikas jungianti šiuolaikinio meno ir performanso kūrėja Goda Palekaitė, vėliau pasikvietusi prisijungti Juodkalnijos menininkę Adrijaną Gvozdenović. Pasitelkdamos Žemę kaip istorišką ir diskursyvų kūną, projekto autorės siūlo naują kritišką požiūrį, jungiantį ekologines problemas, skirtingas laiko sąvokas, geologinius procesus bei sudėtingą ryšį tarp Žemės ir jos gyventojų. Tai daugialypis meno projektas, kuriame pinasi įvairios sritys ir mokslinės studijos. Pasitelkdamos pastaruosius dvejus metus įvairiose pasaulio vietose rinktą medžiagą – tyrimus, istorijas, artefaktus ir meno kūrinius, menininkės siekia sukurti terpę, žiūrovą kviečiančią patirti ir diskutuoti antropomorfines problemas ir suvokti Žemę kaip istorišką darinį.

Menininkės teigia, kad šiuo projektu norima atkreipti dėmesį į tai, jog žinias, atmintį ir sugebėjimą pranašauti turi ne tik žmonės, bet ir akmenys ir fosilijos, gyvos ir jau išnykusios rūšys, ir netgi oras. Anot autorių, projektas “Antropomorfinės bėdos” siekia geriau suprasti Žemės ir žmonių santykių kompleksiškumą. Įtraukiant kosmologijos, technologijų ir senųjų praktikų žinias, Godos Palekaitės ir Adrijanos Gvozdenović projektas siūlo kritišką žvilgsnį ir savitą pažinimo struktūrą bei sukuria erdvę, kuri apjungia ne tik istorines, mokslines ir kultūrines, bet ir asmeniškas patirtis.

Projektą “Antropomorfinės bėdos” kuravo “Arts Catalyst,” bendradarbiaujant su Lietuvos kultūros atašė Jungtinėje Karalystėje, Lietuvos kultūros institutu ir “Delfina Foundation.”

Daugiau informacijos apie projektą rasite paspaudę šią nuorodą: https://www.whitechapelgallery