Audio žurnalas
. PDF
2017    05    08

Gintaro Makarevičiaus filmų retrospektyva Lietuvos nacionalinėje bibliotekoje

artnews.lt

25106_1_01makar

Lietuvos nacionalinė biblioteka gegužės 8-9 d. kviečia į Gintaro Makarevičiaus filmų retrospektyvą, kuri vyks bibliotekos kino salėje (V a.).

Gintaras Makarevičius – dailininkas, scenografas, teatro ir dokumentinių filmų režisierius. Ankstyvuoju kūrybos laikotarpiu daugiausia kūrė skulptūrinius objektus, vaizdo ir erdvines instaliacijas. Jo kūriniuose nagrinėjamos santykio tarp individo ir aplinkos, žiūrėjimo ir matymo, realybės ir jos atspindžio problemos. Menininko kūrinius eksponuoja Nacionalinė dailės galerija, Modernaus meno centras (Vilnius), šiuolaikinio meno muziejus „Kiasma“ (Helsinkis).

„G. Makarevičiaus ankstyvojoje kūryboje svarbus vaidmuo tenka kūrinių formai. Forma – tikrasis turinys. Ko gero, tai bruožas, perimtas iš Lietuvos „tyliojo modernizmo“, ypač tapybos, ir transformuotas į naujus, netikėtus estetinius pavidalus“, – pažymi dailės kritikas Kęstutis Šapoka.

Nuo 1999 m. G. Makarevičius kuria dokumentinius vaizdo filmus, juose kelia socialines, politines problemas, apžvelgia laikotarpio aktualijas.

„G. Makarevičius koncentruojasi į kokios nors (sub)grupės – girtuoklių, duobkasių ir pan. – „kasdienybės“ fiksavimą, jos „tyrimą“. Vis dėlto dažniausiai ši dokumentika neturi moralo, nes menininkas sąmoningai pašalina tiesmukų moralinių vertinimų galimybę ir / ar griauna griežtą ir aiškią pasakojimo logiką. Tokia dokumentika tampa poetiniu, asociatyviu naratyvu.“ (K. Šapoka)

Makarevičius už dokumentinį filmą „Žiemos paralelės“ (2007 m.) apdovanotas Lugano kino festivalio (Šveicarija) pagrindiniu prizu (2008 m.), du kartus pelnęs Auksinį scenos kryžių už scenografiją Petro Vaičiūno komedijai „Patriotai“ (2008 m.) bei „Šmėklų sonatai“ ir „Išvarymui“ (2012 m.). Jo kūrybai atstovauja „Schleicher/Lange“ galerija Berlyne.

„Prieš pradėdamas filmuoti, visada bandau rasti atvirą kontaktą su savo filmų herojais, – kalbėdamas apie kūrybos procesą sako režisierius. – Stengiuosi kiek įmanoma nemanipuliuoti žmonių pasitikėjimu ir nekurti specialių situacijų. Siekiu, kad tikrovė atsiskleistų pati. Visų svarbiausia man yra išsakyti turimą mintį, bet ne tam, kad išreikščiau save, o todėl, kad tikiu, jog apie tai reikia kalbėti.“

Kviečiame į pirmą kartą Lietuvoje vyksiančią režisieriaus G. Makarevičiaus filmų retrospektyvą. Antrąją peržiūrų dieną susitiksime ir su pačiu kūrėju (žr. programą).

PROGRAMA

Gegužės 8 d., pirmadienis

12–14 val., I dalis

  • „Elektros skaitiklių gamykla“, 1999 m.
  • „Duobė“, 2000–2001 m.
  • „Naicai“, 2002 m.
  • „Giminės“, 2000 m.
  • „Rėksnys“, 2007 m.

18–20 val., II dalis

  • „Kalba iš praeities“, 2004 m.
  • „Žiemos paralelės“, 2007 m.
  • „Sibiro testamentas“, 2008 m.
  • „Kažkur kitur“, 2011 m.
  • „Gedimino prospektas“, 2012 m.

Gegužės 9 d., antradienis

12–14 val. – kartojama gegužės 8 d. repertuaro II dalis

18 val. – susitikimas su režisieriumi G. Makarevičiumi. Pokalbį moderuos dailės kritikas dr. Kęstutis Šapoka; po susitikimo bus kartojama gegužės 8 d. repertuaro I dalis

Iliustracijoje: Gintaras Makarevičius. Kadras iš filmo „Sibiro testamentas“. 2008 m.