Galerijos „Vartai“ ketvirtadienio peržiūroje – Jūros Bardauskaitės grafika

2012 m. lapkričio 27 d., Antradienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

Šios savaitės ketvirtadienio peržiūroje, lapkričio 29 d. 18 val., pristatysime jaunos grafikės Jūros Bardauskaitės (g. 1989) šilkografijos atspaudų ciklą „Ornamentas“ (2012).

Studijas Vilniaus dailės akademijoje Jūra pradėjo nuo grafinio dizaino, tačiau šiemet baigė vaizduojamosios grafikos bakalaurą ir dalyvavo keliose VDA ir Vilniaus grafikos meno centro organizuotose grafikos parodose Vilniuje ir Kaune. Taikomosios grafikos abstraktumą ir formos grynumą Jūra sąmoningai naudoja savo parodiniuose atspauduose. Juose ji nagrinėja ryšį tarp dvimatės grafinės abstrakcijos popieriaus lape ir fizinių bei fizikinių savybių, kurias abstrakcijai suteikiame savo galvose, negalėdami išjungti noro atpažinti ir asociatyvaus mąstymo. „Ornamente“ Jūra abstraktiems geometriniams ornamentams pritaiko fizikines savybes ir dėsnius – taškai, linijos, brūkšniai ir kvadratai plokštumoje juda tam tikrais greičiais savo trajektorijose. Tačiau, Jūrai užkliudžius vieną jų, tvarkingas ornamentas ima griūti, taškai, linijos ir brūkšniai vienas į kitą atsitrenkia, nurieda ir nukrenta. Dvimatis ornamentas tampa trimate kompozicija, tik joje prie aukščio ir ilgio prisijungia laiko, o ne apimties matas.

Konceptualiai į grafiką žiūrintys jaunosios kartos grafikai ją dažniau nagrinėja kaip techninių galimybių rinkinį, jų darbuose apmąstomi klišės gamybos ir spaudimo procesai. Tuo tarpu Jūros darbams įtakos turi platesnis kontekstas: grafika, kaip mokslinių abstrakcijų vaizdavimo priemonė, kaip tariamai patys aiškiausi vaizdai (kažką paaiškinantys grafikai). Tad jos ornamentiškus grafikus galima laikyti tarpdisciplininiais, nes jie skirti kiekvieno iš mūsų galvose tūnančių grafiko ir fiziko žvilgsniams.

Iliustracijoje: Jūra Bardauskaitė, Taškai, iš ciklo Ornamentai, 2012. Šilkografija, 57×71,5, 2 iš 5.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *