.
2018    04    17

Galerija „Vartai“ meno mugėje „Art Cologne“ pristato Svajonę ir Paulių Stanikus

artnews.lt

Vos prieš savaitę atidariusi Izraelio menininkės Keren Cytter ir jauno Lietuvos skulptoriaus Vytauto Viržbicko parodas Vilniuje, galerija „Vartai“ išvyksta į Vokietijoje vykstančią ir seniausia pasaulyje laikoma meno mugę „Art Cologne“. Joje šiuolaikinio meno galerija pristatys puikiai pažįstamus ir vertinamus Lietuvos kūrėjus, šių metų nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatus, Svajonę ir Paulių Stanikus.

1967 metais įkurta mugė neabejotinai yra viena iš prestižiškiausių meno mugių Europoje, kurioje šiais metais dalyvaus daugiau nei 200 komercinių galerijų iš daugiau nei 20 pasaulio valstybių. Tačiau suprantama, kad mugės prestižas priklauso ne nuo pristatomų galerijų skaičiaus, o jų kokybės, kurią savo dalyvavimu įrodo ir užtikrina aukščiausio lygio pasaulio galerijos kaip kad „Gagosian“, „Thadeus Ropac“, „Lisson“ ir kitos meno rinkoje įsitvirtinusios galerijos.

Dalyvaujančios galerijos yra skirstomas į tris grupes grupes: pristatančios šiuolaikinį meną, modernųjį meną ir jaunų kūrėjų darbus. Mugė vyksta šešias dienas, per kurias ją aplanko daugiau nei 60 tūkst. lankytojų, o tarp jų, žinoma, ir vieni svarbiausių Europos meno kolekcininkų, kuratorių bei muziejų, meno centrų atstovų.

Galerija Vartai kvietimo dalyvauti mugėje sulaukė praėjusiais metais dalyvaudami „Code Art“ šiuolaikinio meno mugėje Kopenhagoje. Tuomet „Art Cologne“ mugės direktorius Daniel Hug atkreipė dėmesį ir įvertino eksponuojamus SetP Stanikų kūrinius, pasiūlydamas šį projektą papildyti ir pristatyti rengiamoje mugėje Kelne. Prieš mugės atidarymą „Artnet“ portalui duotame interviu direktorius paminėjo galeriją „Vartai“ kaip vieną iš ryškesnių šių metų mugėje pristatomų projektų, į kurį verta atkreipti dėmesį.

SetP Stanikas yra vieni žinomiausių Lietuvos meno kūrėjų pasaulyje. Paryžiuje ir Vilniuje kuriantys menininkai yra pripažinti dėl išskirtinės estetikos meno kūrinių. Menininkai netelpa į vienos disciplinos rėmus, nuolat eksperimentuoja ir išreikšdami turinį maišo ir supina piešimo, garso, vaizdo, fotografijos ir skulptūros medijas.

Kaip teigia menotyrininkas K. Šapoka, „menininkų pora Svajonė ir Paulius Stanikai turi savo amplua ‒ tam tikrą kūrybinį repertuarą, kuriuo meistriškai naudojasi, balansuoja tarp klasikos reinkarnacijų ir šiuolaikybės invazijos, tragizmo ir grotesko, idealizmo ir dekadanso. Menininkų kūrybai įtakos turi du miestai ‒ Vilnius ir Paryžius, barokas ir gotika, Rytai ir Vakarai. Ryškus reklaminis stilius, sąmoningai prigesintas romantizmo prieblandos (tiesiogine žodžio prasme ir kaip aliuzijos į istorinį dailės stilių) ir netgi šiokio tokio dekadanso, makabriškumo.“

Svajonė ir Paulius Stanikai – vieni aktyviausių ir kūrybingiausių Lietuvos menininkų, kurių kūrybinis kelias tęsiasi jau beveik tris dešimtmečius. Lietuvoje ir Prancūzijoje gyvenantys menininkai nuolat atstovauja Lietuvai daugelyje prestižinių pasaulio parodų ir projektų, tarp kurių – tarptautinės Venecijos, Liverpulio, Maskvos ir Pekino bienalės, Pompidou centras, galerija Vu Paryžiuje, galerija White Box Niujorke etc.

Art Cologne meno mugė vyks balandžio 19 – 22 d. Galeriją Vartai bus galima rasti 11.3 salėje, B 023 stende.
Daugiau informacijos: https://www.facebook.com/Galerijavartai/

Projektas yra iš dalies finansuojamas Lietuvos kultūros ministerijos, Lietuvos kultūros tarybos.

Iliustracijoje: SetP Stanikas. Nuotrauka iš ekspozicijos Code Art Fair 2017