. PDF
2024    06    20

Gailės Griciūtės ir Barboros Matonytės kūryba pristatoma tarpdisciplininiame renginyje Aveiro Arts House Portugalijoje

artnews.lt
Secret_Cinema, Aveiro Arts House. Fot. aveiroartshouse.com

Birželio 19-22 dienomis vyksiančiame renginyje „180 Creative Lab“ (180 kūrybinė laboratorija) savo kūrybą pristatys menininkės Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjungos (LTMKS) narės Gailė Griciūtė ir Barbora Matonytė. Renginys vyks VIC // Aveiro Arts House erdvėje Portugalijoje, Aveiro mieste, kuris yra šių metų Portugalijos kultūros sostinė.

„180 Creative Lab“ – tai reguliarus populiarios kultūros organizacijos „Canal 180“ inicijuojamas renginys Portugalijoje, kurio misija – pristatyti netikėtus kūrybinius atradimus ir išskirtines tarpdisciplininių talentų praktikas, prisidėti prie tarptautinės kūrybinės bendruomenės vystymo. Į jį iš skirtingų šalių kviečiami profesionalūs kūrėjai savaitės trukmės eksperimentavimui ir bendradarbystei.

Aveiro Arts House Library. Fot. aveiroartshouse.com

Šių metų „180 Creative Lab“ tema – namų kaip kūrybinės laboratorijos tyrinėjimas per menines praktikas (garso, audiovizualinių menų), taip pat namų įtakos kolektyvinei sąmonei apmąstymas. Renginio vieta – VIC // Aveiro Arts House – yra ypatinga savo praeitimi. Tai rašytojo, filmų kūrėjo, keramiko ir farmacininko Vasco Branco muziejus-namas, miesto simbolinė erdvė, kurioje yra kino salė ir įrašų studija. Diktatūros režimo laikais šis namas buvo svarbi Aveiro miesto intelektualų ir demokratinių idealų gynėjų priebėga. Šiandien šis namas yra įvairių sričių menininkų kūrybos ir ieškojimų scena.

Renginio kuratoriaus Joaquín Mora iniciatyva renginyje šiemet pristatomos net dvi kūrėjos iš Lietuvos – tuo siekiama atliepti žinių apie Lietuvos meno lauką trūkumą Portugalijos auditorijoms. Garso meno srityje veikiančios autorės Gailė Griciūtė ir Barbora Matonytė įsitrauks į programą kartu su kitais penkiais dalyviais.

Gailė Griciūtė. Fot. Arturas Bumšteinas

Gailė Griciūtė pristatys garso instaliaciją, kurioje Aveiro Arts House erdvių rezonansai pavirs į įprastai nepastebimų namo ataidų chorą. Ji taip pat surengs naujausio savo kūrinio „Tamsus elastingas skystis“ vinilo pristatymą, kuriame klausytojai galės išgirsti kūrinį, sužinoti jo sukūrimo detales bei iš įvairių perspektyvų pažvelgti į garso takumo idėją. Savo kūryboje Griciūtė tyrinėja garso meną kaip kitoniškumo praktiką, domisi girdėjimo procesu (fiziniu, filosofiniu, psichologiniu ir kultūriniu požiūriu) ir gilinasi į suvokimo problematiką. Ji tyrinėja garso kintamumą, jo nuolatinį gebėjimą transformuotis, keistis, prisitaikyti prie aplinkos. Autorę domina buvimas, kuris jungia ir nuolat kinta, prisitaiko ir reflektuoja – kaip alternatyva aiškiam apibrėžimui ir atskyrimui. Takus buvimo būdas kaip kitoniškumas, kaip kitoks santykis.

Barbora Matonytė. Fot. Augustas Bartkus

Naujosios kartos kūrėja Barbora Matonytė tarpdisciplininiame lauke išsiskiria vizualiųjų menų instaliacijų ir garso meno elementų derinimu. Žmogaus balsas veikia kaip esminis komponentas Matonytės garso kūriniuose, kuriuose tyrinėjami įvairūs vokaliniai reiškiniai, tokie kaip seni garso įrašai, dirbtinai generuojami balsai ir stilizuota raiška, dažnai sutinkama metalo muzikos subžanruose.

„180 Creative Lab“ iniciatorius – Portugalijos nepriklausoma redakcinė kultūrinė platforma „Canal 180“, kurianti įkvepiantį eksperimentinį audiovizualinį turinį apie novatoriškus kūrėjus. Ji pradėjo veikti 2011 m. kaip naujas televizijos kanalas ir vėliau tapo vienu iš pirmaujančių Portugalijos kultūrinės žiniasklaidos šaltinių. Plačiau https://www.canal180.pt

Gailės Griciūtės ir Barboros Matonytės kūrybos pristatymas renginyje „180 Creative Lab“ rengiamas kaip Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjungos vystomo bendradarbiavimo su organizacija „Canal 180“ dalis. LTMKS veiklas finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė.