Tarptautinio šiuolaikinio meno festivalio KAUNAS MENE paroda galerijoje „Meno parkas“

2016 m. spalio 27 d., Ketvirtadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt
kaunas-mene_7

Galerijoje „Meno parkas“ (Rotušės a. 27, Kaunas) rugsėjo mėn. 24 d. vyko VII kartą rengiamo tarptautinio šiuolaikinio meno festivalio KAUNAS MENE parodų atidarymai, kur pristatyti trys projektai – Marianos van der Zwaan (Olandija / Portugalija), Elenos Balsiukaitės–Brazdžiūnienės ir Pranciškaus Brazdžiūno (Lietuva) bei Benedikto Brauno (Vokietija).

7-ojo festivalio „Kaunas mene“ esminis tikslas, per šiuolaikinių menininkų kūrybą pažvelgti ne vien į globalėjančio pasaulio atveriamas naujas kultūrinio bendradarbiavimo galimybes, bet parodyti visuomenei, kaip kultūros atstovai reaguoja, kaip mąsto šiandienos aktualiomis ekologijos, politinio gyvenimo, žmogaus teisių temomis. Todėl šio festivalio programoje projektai kalbantys apie aktualius socialinius, politinius, ekonominius, gamtos išsaugojimo, istorinės atminties, menininko, kaip šiuolaikinės kultūros atstovo, santykio su visuomene, aspektus. Pirmą kartą festivalyje „Kaunas mene“ tokia plati menininkų (šalių) geografija suteiks galimybes plačiam minėtų aspektų ir kultūrų pažinimui.

Marianos van der Zwaan meno instaliacijos yra pelno nesiekiantys projektai, kalbantys apie socialines problemas, lyčių nelygybę ir etninius skirtumus. Menininkė siekia perduoti savo žinutę kuo platesniam žmonių būriui, todėl dažnai kūrinius eksponuoja viešosiose erdvėse. Portugalijoje gyvenančios olandų kilmės menininkės Marianos van der Zwaan projektas „Raudonas siūlas“ bus pristatytas festivalio būstinėje, galerijoje „Meno parkas“. Projektas, pasitelkdamas konfrontaciją ir viešas diskusijas, atkreipia dėmesį į itin aktualią visuomenės problemą – diskriminaciją. Kūrinio pagrindą sudaro istorijos žmonių, patyrusių atskirtį, pažeminimą, žiaurumą ir net mirtį dėl savo rasės, kultūros ar religijos. „Raudonas siūlas“ reikalauja žiūrovų atsiriboti nuo bet kokių išankstinių nusistatymų ir išgirsti bei suprasti, kaip mus veikia atskirtis.

Elenos Balsiukaitės-Brazdžiūnienės kūryba – tai būsenų skleidimasis. Jos tapytose drobėse, objektuose ar instaliacijose gausu nekonkretybe prabylančių jausenų: meilės, vilties, neapykantos, neužtikrintumo, skausmo, tyrumo, naivumo, šmaikštumo, trapumo, ryžto, stebėjimo ir stebėjimosi. Autorė gilinasi į paprastų dalykų esmę, ieško tikrumo, atsisako mistifikuoti meno procesą ir rezultatą. Festivalyje menininkė pristato projektą „Leksikonas“, parengtą drauge su sūnumi Pranciškumi Brazdžiūnu.

Elenos Balsiukaitės-Brazdžiūnienės ir Pranciškaus Brazdžiūno projektas „Leksikonas“ – tai specifinė vietos instaliacija. Artefaktų, meninių objektų ir apropriacijos faktų derinys – savitas meninės komunikacijos žodynas. Ekspozicijoje atsiskleidžia sąsajos tarp įvairia technika sukurtų objektų, taip sumodeliuojamas kūrybinės erdvės prototipas kaip specifinis žodynas.

Trečiame galerijos aukšte festivalio organizatoriai, bendradarbiaudami su galerija ” Eigenheim” (Veimaras / Berlynas) ir kuratoriumi Konstantinu Bayer, pristato vokiečių menininko Benedikto Brauno projektą “Mažasis bling blong”. Benediktas Braunas kurdamas savavališkai pasinaudoja įvairių savininkų daiktais, siekdamas išplėsti savo darbų kompleksiškumą. Nors formos atrodo bevertės, jų turinys sukuriamas pasitelkiant kodus, o po jais giliai užslėpta edukacinė idėja. Kertiniai autentiškos menininko kūrybos, paralelios tapybai, akmenys: išskirtinis vaizdas, savitas požiūris, platus temų spektras ir aiškus turinys.
Galerija „Meno parkas“, bendradarbiaudama su Veimaro galerija „Eigenheim“, festivalio būstinėje – galerijos „Meno parkas“ (Rotušės a. 27) trečio aukšto ekspozicijų salėje – pristatys vokiečių menininko Benedikto Brauno kūrybą.

„Parodos pavadinimas „Mažasis bling blong“ – žaismingas, gal net infantilus, tarsi vengiantis rimtosios gyvenimo dalies, jei ir išaugęs iš pradinuko suolo, tai tik tam, kad pasitiktų naujus iššūkius. Skambesys bling blong primena vaiko atkartojamą monetų žvangėjimą, aiškiai nesuprantant tikrosios pinigų paskirties. Dar jis gali reikšti sunkiai žodžiais apibūdinamos popkultūros mirgėjimą. Tai gali būti ir „citata“ iš amerikietiško animacinio serialo „Mission Hill“, kurio veikėjas bling blong metodu stengiasi atsikratyti išblaškymo ir perdėto jaudulio dėl mažmožių. Blong gali būti kita bling versija arba vartojamas tiesiog kaip prasmės neturintis žodis, kartojamas užmiršus dainos tekstą.“ – Konstantinas Bayeris, galerija „Eigenheim“.

Šiuolaikinio meno festivalis „Kaunas mene“ – vienas iš stambiausių nuo 2008 metų Kaune vykdomų šiuolaikinio meno projektų.
2003-2015 metais ir 2016-2018 metais kultūros ministerija patvirtino festivalį programos „Lietuvoje rengiami tęstiniai tarptautiniai meno renginiai“ sąraše.

Paroda veiks iki spalio mėn. 29 d.

Kitos festivalio parodos čia:
http://www.menoparkas.lt/37713/festivalis-kaunas-mene/kaunas-mene-vii-2016.html

Benedikto Brauno projektas “Mažasis bling blong”:

kaunas-mene_2 kaunas-mene_3 kaunas-mene_5 kaunas-mene_6 kaunas-mene_7 kaunas-mene_8 kaunas-mene_10 kaunas-mene_12 kaunas-mene_18 kaunas-mene_19 kaunas-mene_21 kaunas-mene_27 kaunas-mene_32 kaunas-mene_40 kaunas-mene_43 kaunas-mene_46 kaunas-mene_47 kaunas-mene_48 kaunas-mene_49 kaunas-mene_50

Elenos Balsiukaitės-Brazdžiūnienės ir Pranciškaus Brazdžiūno projektas „Leksikonas“: 

kaunas-mene_11    kaunas-mene_15 kaunas-mene_16  kaunas-mene_23 kaunas-mene_24 kaunas-mene_25   kaunas-mene_29 kaunas-mene_30 kaunas-mene_31   kaunas-mene_35 kaunas-mene_36 kaunas-mene_38 kaunas-mene_39 kaunas-mene_151 kaunas-mene_152 kaunas-mene_154 kaunas-mene_41

Marianos van der Zwaan projektas „Raudonas siūlas“:

kaunas-mene_4 kaunas-mene_45 kaunas-mene_34 kaunas-mene_26 kaunas-mene_9

Vytauto Paplausko nuotraukos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *