Fotoreportažas iš XII Baltijos trienalės atidarymo savaitgalio

2015 m. rugsėjo 21 d., Pirmadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

_MG_4668

Rugsėjo 4 d. Šiuolaikinio meno centre (ŠMC, Vokiečių g. 2, Vilnius) atidaryta dvyliktoji Baltijos trienalė į Vilnių sukvietusi įvairių pasaulio šalių menininkus. Baltijos trienalė, 2002–2012 m. žinota pavadinimu „Baltijos tarptautinio meno trienalė” – viena didžiausių bienalės tipo parodų Šiaurės ir Rytų Europoje ir svarbiausias Šiuolaikinio meno centro organizuojamas tarptautinis renginys, kas tris metus tampantis tarptautine kuratorystės ir meno eksperimentavimo platforma. Greta šešias savaites veikiančios parodos paraleliai bus rengiami pokalbiai, pristatymai, paskaitos, pamokos ir koncertai – daugybė progų susitikti ŠMC ir kitose erdvėse.

Trienalės istorija

Trienalės pradžia – 1979-ųjų metų Baltijos šalių jaunųjų dailininkų vaizduojamosios dailės trienalė, kuri daugelį metų buvo viena svarbiausių alternatyvaus meno erdvių. Nuo jaunųjų dailininkų kartos buvo neatsiejama ir kritinė, nonkonformistinė dvasia, todėl nuo trienalės įkūrimo iki pat sovietmečio pabaigos ji nuolat kėlė audringas diskusijas tiek politiniame, tiek meniniame lygmenyje. 7-oji Baltijos meno trienalė „Cool Places” (1998) jau sukvietė menininkus ne tik iš Pabaltijo, bet ir platesnio Baltijos regiono, o 8-oji trienalė „Traukos centras” (2002) aprėpė žymiai platesnę geografiją ir paženklino sėkmingą šio renginio integraciją į pasaulinį šiuolaikinio meno bienalių ir trienalių tinklą. Kaskart trienalę kuruoja vis kiti kviestiniai kuratoriai, kurie net tik susitelkia į skirtingas menines idėjas, bet ir išranda naujus parodų formatus. Paskutinioji, prieš tris metus vykusi „Mindaugo trienalė” įgavo kelias savaites trukusio performanso ir kino renginių maratono pavidalą.

„Tai, kas šiandien meno kūrinys, rytoj jau gali būti kažkas kita”

Šiemetinės Baltijos trienalės mintys sukasi aplink sakinį, pasiskolintą iš interviu su menininku Davidu Bernsteinu, kuris 2013 metais Šiuolaikinio meno centre pristatė savo projektą „Burnelė”: „Tai, kas šiandien meno kūrinys, rytoj jau gali būti kažkas kita.”

„Mintis nėra nauja: tai, kaip suvokiame meno kūrinį ir ko iš jo tikimės, nuolat keičiasi. Dalykai užsimiršta, užsinarplioja ir, žiūrėk, kažkas jau žiūri ne į tą tūbos galą ar pučia ne į tą paveikslo pusę. Tiesa, kartais ši painiava nėra betikslė, o gal net ir visai ne painiava: tai, kas yra, suyra, daina tampa nuotaika, skulptūra – modeliu, o piešinys – raide. Apie ką tuomet geriau kalbėti, apie meno naudą ar meną panaudoti? O galbūt meną galėtume palikti ir visiškai nuošaly? Pabandykim sužinoti.” – rašo parodos kuratorė Virginija Januškevičiūtė.

Daugybės renginių lydimoje tarpdisciplininėje parodoje dalyvaujantiems menininkams dažnai įdomiausia paskutinė savotiško trienalės moto dalis – „kažkas kita”. Nemaža dalis parodoje pristatomų kūrinių veikia išsyk keletoje disciplinų ar sričių: juose persipina mokslas ir menas, terapija ir poezija, meno istorijos paskaita įgauna gyvai atliekamo koncerto pavidalą, o parodos architektūra tampa savarankišku kūriniu. Trienalės metu bus įgyvendinta ir pristatyta keletas ambicingų meno projektų, kuriančių naujas meno ir architektūros, edukacijos, ekologijos, urbanistikos, muzikos ir ekonomikos sąsajas. Tarp jų – Nomedos ir Gedimino Urbonų drauge su Kauno technikos universitetu ir „Baltic Champignons” organizuojamo projekto „Psichotropinis namas: Ballardo technologijų zoetikos paviljonas” dalis; Olandijoje kuriančios britų menininkės Jay Tan užsiėmimai paaugliams, apjungiantys gatvės šokio, performanso ir japonų Butoh teatro praktikas; Jennifer Teets ir Margaridos Mendes kuruojama pokalbių telefonu serija ekologijos tema; Perrine Baillieux koncertas-paskaita apie Kazimirą Malevičių bei neįprastos, itin demokratiškos, pasirengimo nerekalaujančios dainavimo pamokos ir kt.

Ypatingas dėmesys Baltijos regionui

Dvyliktoji trienalė daugiau dėmesio, nei ankstesniosios, skiria Baltijos temai – tiek geografiniam regionui, tiek jo kultūrai, tiek jūrai. Vienas iš šią temą analizuojančių projektų – tai 2016-ųjų Venecijos architektūros bienalei sukurto Baltijos paviljono parengiamasis pristatymas. Spalio 18 dieną trienalei užsidarius Vilniuje, sekančios jos versijos bus pristatytos Baltijos partnerių institucijose: „Bunkier Sztuki” šiuolaikinio meno centre Krokuvoje (2015 m. lapkričio 25 – 2016 m. sausio 31 d.), „kim?” šiuolaikinio meno centre Rygoje (2016 m. kovo 18 – gegužės 8 d.). Projektas baigsis susitikimu-stovykla vienoje iš Estijos salų Baltijos jūroje 2016-ųjų metų vasarą.

Leidiniai

Trienalės atidarymui išleistas parodos gidas, kuriame be kūrinių pristatymų publikuojami Ievos Kraulės, Biankos Rolando, Jay Tan, Annick Kleizen, Davido Bernsteino, Anderso Kreugerio, JG Ballardo, Algirdo Šeškaus tekstai ir Shamos Khannos pokalbis su Nicku Bastisu ir Dariumi Mikšiu.

Parodos kontekste pasirodys ir JAV menininko Marcos Lutyens knyga „100 Days Under Hypnosis” („100 dienų hipnozės”), kuriame aprašomas bendras jo ir lietuvių kuratoriaus Raimundo Malašausko projektas, 2013 m. pristatytas prestižinėje šiuolaikinio meno kvadrienalėje „dOCUMENTA(13)” Kaselyje, Vokietijoje.

Pilotinių trienalės projektų kontekste 2014 m. jau yra pasirodę dueto „Dexter Sinister” bukletas „Nebaigto kūriniO / PaskutiniO dūžiO” ir Alexo Cechetti projektas žurnalui „The Baltic Notebooks of Anthony Blunt” – „Debesys – propeleriai”.

Sekanti XII Baltijos trienalė atsidarys Krokuvoje šių metų lapkritį ir šia proga pasirodys lietuvio filosofo Kristupo Saboliaus knygos „Įsivaizduojamybė” atnaujintas leidimas lenkų ir anglų kalbomis.

Projekto dalyviai

Kuratorė:Virginija Januškevičiūtė, Šiuolaikinio meno centre dirba nuo 2002 m.

Architektūra: Andreas Angelidakis, Atėnuose gyvenantis menininkas, architektas ir kuratorius, sukūrė specialiai ŠMC ervėms skirtą ir jas radikaliai transformuojantį projektą

Grafinis dizainas: Vytautas Volbekas, Vilniuje dirbantis dizaineris, sukūrė Trienalės grafinę tapatybę, kurioje naudojami ir garsaus latvių iliustratoriaus Maris Bišofs bei kitų menininkų ir dizainerių kūriniai

Parodoje savo kūrinius pristato:

Marcos Lutyens (JAV)
Baltijos paviljonas
Nomeda ir Gediminas Urbonai (Lietuva)
Goda Budvytytė ir Viktorija Rybakova (Lietuva)
Robertas Narkus (Lietuva)
Wojciech Bąkowski (Lenkija)
Mark Raidpere (Estija)
Vitalijus Strigunkovas (Lietuva)
Lukasz Jastrubczak (Lenkija)
Erki Kasemets (Estija)
Mikko Kuorinki (Suomija)
Gizela Mickiewitz (Lenkija)
Brud (Lenkija)
Nick Bastis (JAV) ir Darius Mikšys (Lietuva)
Kipras Dubauskas (Lietuva)
gerlach en koop (Nyderlandai)
The Oceans Academy of Arts (Latvija/Nyderlandai)
Kaspars Groševs ir Ieva Kraule (Latvija)
Jay Tan (Jungtinė Karalystė/Nyderlandai)
Margarida Mendes (Portugalija) ir Jennifer Teets (JAV)
Zofia Rydet (Lenkija)
Bianka Rolando (Lenkija)
Gerda Paliušytė (Lietuva)

Renginių programoje:

Valentinas Klimašauskas (Lietuva)
Margarida Mendes (Portugalija) ir Jennifer Teets (JAV)
Perrine Baillieux (Prancūzija)
Post Brothers (JAV/Lenkija)
Adam Kleinman (JAV/Nyderlandai)

Kontribucijos, liksiančios ŠMC knygų lentynose:

Chris Kraus ir Hedi El Khoti
Post Brothers

Atidarymo savaitgalio programoje vyko šie renginiai:

Valentino Klimašausko teksto „Kaip klonuoti mamutą (trimis balsais ir su žvejams būdingu hiperbolizavimu)” skaitymas Sereikiškių parko teniso kortų kavinėje; Roberto Narkaus performansas „DVD“; Perrine Baillieux paskaita-koncertas „Nepaisant visko“; „Tavo balsui tavęs nereikia: kvėpavimo ir vokalo pratimai” su Perrine Baillieux; Margaridos Mendes ir Jennifer Teets kuruojama serija „Pasaulis, kuriame randamės”; Brud projekto „Kriptovaliutų pasakos” renginys: Bea McMahon ir Claude Heiland-Allen pristato Terry’io Daviso „Temple OS”; Gerdos Paliušytės „Kelio filmo” premjera.

Raktažodžiai:

MURMESYS
MODELIS
MĖNULIS
SESERYS
POROS
ŠVENTOVĖ
ŠVIETIMAS
KAIP BUVĘ
PASKIRTIES KEITIMAS
KLIMATO KAITA
MIKROORGANIZMAI
BIOMORFAS
NENUOTAIKA
DALELYTĖ
PLASTIKAS
PROTOTIPAS
BALSAS
BALTIJA
SEILĖS
MIGLA
FARMAKONAS
VĖL PLASTIKAS
LAUKIASI
BUTOH
SPALVOS
KURSAI
BALLARDAS
ONYX
ŠVENTIEJI MOTORAI
OCEANS ACADEMY OF ARTS
BALTXPLOATACIJA
MASTELIAI
VALIUTOS
BEGALĖ
GEDULAS
IŠRADIMŲ RŪMAI
PRAKTIŠKUMAS
OPERACINĖ SISTEMA
BANGOS
DABAR

IMG CAC

XII Baltijos trienalės atidarymas Šiuolaikinio meno centre, 2015. Džojos Barysaitės nuotrauka.

_MG_4534

XII Baltijos trienalės atidarymas Šiuolaikinio meno centre, 2015

_MG_4549

XII Baltijos trienalės atidarymas Šiuolaikinio meno centre, 2015

_MG_4557

XII Baltijos trienalės atidarymas Šiuolaikinio meno centre, 2015. Parodos kuratorė Virginija Januškevičiūtė

_MG_4567

XII Baltijos trienalės atidarymas Šiuolaikinio meno centre, 2015. Parodos architektas Andreas Angelidakis

_MG_4483

XII Baltijos trienalės atidarymas Šiuolaikinio meno centre, 2015. Brud, Kriptovaliutų pasaka, 2015 (Soma Dosa origami skulptūra)

_MG_4656

XII Baltijos trienalės atidarymas Šiuolaikinio meno centre, 2015. Nomeda ir Gediminas Urbonai, Psichotropinis namas: Ballardo technologijų zooetikos paviljonas, 2015

_MG_4617

XII Baltijos trienalės atidarymas Šiuolaikinio meno centre, 2015. Nomeda ir Gediminas Urbonai, Psichotropinis namas: Ballardo technologijų zooetikos paviljonas, 2015

_MG_4583

XII Baltijos trienalės atidarymas Šiuolaikinio meno centre, 2015. Pasaulis, kuriame randamės (Margarida Mendes ir Jennifer Teets), Balso archyvas, 2014

_MG_4604

XII Baltijos trienalės atidarymas Šiuolaikinio meno centre, 2015

_MG_4494

XII Baltijos trienalės atidarymas Šiuolaikinio meno centre, 2015. Robertas Narkus, DVD, 2014 (performansas)

_MG_4614

XII Baltijos trienalės atidarymas Šiuolaikinio meno centre, 2015. Nick Bastis ir Darius Mikšys, Kickstarter (Augmented Sound), 2015

_MG_4607

XII Baltijos trienalės atidarymas Šiuolaikinio meno centre, 2015. Nick Bastis ir Darius Mikšys, Kickstarter (Augmented Sound), 2015

_MG_4600

XII Baltijos trienalės atidarymas Šiuolaikinio meno centre, 2015

_MG_4599

XII Baltijos trienalės atidarymas Šiuolaikinio meno centre, 2015. Robertas Narkus, TNRLRNT Myriad VR Edition, 2015

_MG_4631

XII Baltijos trienalės atidarymas Šiuolaikinio meno centre, 2015. Robertas Narkus, TNRLRNT Myriad VR Edition, 2015

_MG_4619

XII Baltijos trienalės atidarymas Šiuolaikinio meno centre, 2015. Nomeda ir Gediminas Urbonai, Psichotropinis namas: Ballardo technologijų zooetikos paviljonas, 2015

_MG_4678

XII Baltijos trienalės atidarymas Šiuolaikinio meno centre, 2015

_MG_4588

XII Baltijos trienalės atidarymas Šiuolaikinio meno centre, 2015. Jay Tan, Seilių kolonėlės, 2015

_MG_4669

XII Baltijos trienalės atidarymas Šiuolaikinio meno centre, 2015. Jay Tan, Seilių kolonėlės, 2015

_MG_4633

XII Baltijos trienalės atidarymas Šiuolaikinio meno centre, 2015. Baltijos paviljono β versija, 2015 (Jurga Daubaraitė, Petras Išora, Ona Lozuraitytė, Jonas Žukauskas)

_MG_4636

XII Baltijos trienalės atidarymas Šiuolaikinio meno centre, 2015. Baltijos paviljono β versija, 2015 (Jurga Daubaraitė, Petras Išora, Ona Lozuraitytė, Jonas Žukauskas)

_MG_4638

XII Baltijos trienalės atidarymas Šiuolaikinio meno centre, 2015. Baltijos paviljono β versija, 2015 (Jurga Daubaraitė, Petras Išora, Ona Lozuraitytė, Jonas Žukauskas)

_MG_4668

Marcos Lutyens, Alfabeto namukai, 2015

_MG_4679

XII Baltijos trienalės atidarymas Šiuolaikinio meno centre, 2015

_MG_4684

XII Baltijos trienalės atidarymas Šiuolaikinio meno centre, 2015. Perrine Baillieux, Nepaisant visko, 2014 (performatyvi paskaita)

_MG_4712

XII Baltijos trienalės atidarymas Šiuolaikinio meno centre, 2015. Perrine Baillieux, Nepaisant visko, 2014 (performatyvi paskaita)

_MG_4716

XII Baltijos trienalės atidarymas Šiuolaikinio meno centre, 2015. Perrine Baillieux, Nepaisant visko, 2014 (performatyvi paskaita)

Atidarymo savaitgalio renginių programos akimirkos:

_MG_4461

Valentino Klimašausko teksto Kaip klonuoti mamutą (trimis balsais ir su žvejams būdingu hiperbolizavimu) skaitymas Sereikiškių parko teniso kortų kavinėje, 2015

_MG_4455

Valentino Klimašausko teksto Kaip klonuoti mamutą (trimis balsais ir su žvejams būdingu hiperbolizavimu) skaitymas Sereikiškių parko teniso kortų kavinėje, 2015

_MG_4459

Valentino Klimašausko teksto Kaip klonuoti mamutą (trimis balsais ir su žvejams būdingu hiperbolizavimu) skaitymas Sereikiškių parko teniso kortų kavinėje, 2015

_MG_4456

Valentino Klimašausko teksto Kaip klonuoti mamutą (trimis balsais ir su žvejams būdingu hiperbolizavimu) skaitymas Sereikiškių parko teniso kortų kavinėje, 2015

_MG_4465

Valentino Klimašausko teksto Kaip klonuoti mamutą (trimis balsais ir su žvejams būdingu hiperbolizavimu) skaitymas Sereikiškių parko teniso kortų kavinėje, 2015

_MG_4748

Marcos Lutyens knygos Memoirs of a Hypnotist: 100 Days pristatymas Šiuolaikinio meno centre, 2015

_MG_4760

Marcos Lutyens knygos Memoirs of a Hypnotist: 100 Days pristatymas Šiuolaikinio meno centre, 2015

_MG_4768

Marcos Lutyens knygos Memoirs of a Hypnotist: 100 Days pristatymas Šiuolaikinio meno centre, 2015

_MG_4773

Tavo balsui tavęs nereikia: kvėpavimo ir vokalo pratimai su Perrine Baillieux Šiuolaikinio meno centre, 2015

_MG_4777

Tavo balsui tavęs nereikia: kvėpavimo ir vokalo pratimai su Perrine Baillieux Šiuolaikinio meno centre, 2015

_MG_4783

Tavo balsui tavęs nereikia: kvėpavimo ir vokalo pratimai su Perrine Baillieux Šiuolaikinio meno centre, 2015

_MG_4794

Tavo balsui tavęs nereikia: kvėpavimo ir vokalo pratimai su Perrine Baillieux Šiuolaikinio meno centre, 2015

_MG_4812

Margaridos Mendes ir Jennifer Teets kuruojama serija Pasaulis, kuriame randamės Šiuolaikinio meno centre, 2015

_MG_4841

Margaridos Mendes ir Jennifer Teets kuruojama serija Pasaulis, kuriame randamės Šiuolaikinio meno centre, 2015

_MG_4862

Brud projekto Kriptovaliutų pasakos renginys: Bea McMahon ir Claude Heiland-Allen pristato Terry’io Daviso Temple OS, Šiuolaikinio meno centras, 2015

_MG_4866

Brud projekto Kriptovaliutų pasakos renginys: Bea McMahon ir Claude Heiland-Allen pristato Terry’io Daviso Temple OS, Šiuolaikinio meno centras, 2015

_MG_4879

Brud projekto Kriptovaliutų pasakos renginys: Bea McMahon ir Claude Heiland-Allen pristato Terry’io Daviso Temple OS, Šiuolaikinio meno centras, 2015

_MG_4869

Brud projekto Kriptovaliutų pasakos renginys: Bea McMahon ir Claude Heiland-Allen pristato Terry’io Daviso Temple OS, Šiuolaikinio meno centras, 2015

_MG_4956

Gerdos Paliušytės Kelio filmas premjera, Šiuolaikinio meno centras, 2015

_MG_4960

Gerdos Paliušytės Kelio filmas premjera, Šiuolaikinio meno centras, 2015

_MG_4966

Gerdos Paliušytės Kelio filmas premjera, Šiuolaikinio meno centras, 2015

Nuotraukos: Andrej Vasilenko

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *