Fotoreportažas iš jaunųjų Baltijos menininkų parodos "Space Oddity" Lilio mieste, Prancūzijoje
Eglė MikalajūnėKovo 14 d. Lilyje (Prancūzija) meno centre maison Folie Wazemmes, Lilyje (Prancūzija) atsidarė jaunųjų Baltijos šalių menininkų paroda “Space Oddity”. Joje dalyvauja žinomi jaunosios kartos menininkų kartos atstovai iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos: Eglė Budvytytė, Gintaras Didžiapetris, Andris Eglītis, Merike Estna, Ignas Krunglevičius ir Snorre Hvamen, Miks Mitrēvics, Tanja Muravskaja, Krišs Salmanis. Parodos kuratorės – Nacionalinės dailės galerijos informacijos centre dirbančios Dovilė Tumpytė ir Eglė Mikalajūnaitė, architektė – Viktorija Makauskaitė.
Parodos pavadinimas – „Space Oddity“ – nurodo į gerai žinomą Davido Bowie dainą, atliepusią 7-ojo dešimtmečio žmonijos mokslinius pasiekimus plečiant erdvės pažinimo ribas ir sąmonės ribų tyrinėjimus cheminių stimuliatorių pagalba. Parodoje siekiama apmąstyti dabartinį laikotarpį sąsajoje su septintuoju dešimtmečiu: radikalusis 7-asis dešimtmetis matomas kaip utopijų, distopijų ir į ateitį nukreiptų fantazijų produkavimo laikmetis, dabartis – kaip laikotarpis, kurio metu tiek įgyvendintos, tiek neįgyvendintos praeities vizijos praranda savo euforinį atspalvį. Paroda kelia klausimą, kokią prasmę dabartinėje visuomenėje įgauna šios „nebeuždegančios“ fantazijos ir vizijos, „idėjos-vaiduokliai, jaučiami ir veikiantys, bet nematomi ir neidentifikuojami“.
Parodą lydi parodos gidas ir tekstų rinkinys (dizaineriai Joseph Miceli and Lina Ozerkina), kurį sudaro lietuvių rašytojų esė, parašyti atsispiriant nuo parodoje eksponuojamų kūrinių. Esė rinkinys egzistuoja kaip dar viena Space Oddity versija, dreifuojanti tarp intencijos ir suvokimo, įvykio ir efekto, supratimo ir kūrybiško nesusipratimo.
Paroda „Space Oddity“ buvo surengta kaip programos „Europe XXL“ dalis. Lilis, 2004 m. buvęs Europos kultūros sostine, iki šiol aktyviai investuoja į kultūrą ir laiko ją svarbia miesto identiteto dalimi. Šiais metais Lilis yra parengęs „Europe XXL“ programą, kurios metu pristatomas menas iš visos Rytų Europos: nuo Estijos iki Turkijos, nuo Berlyno iki Armėnijos. Kovo 14 d., kartu su „Space Oddity“ paroda, buvo atidaryta visa vizualiųjų menų programa: didesnėse ir mažesnėse miesto galerinėse erdvėse pristatytas Rytų Europos menas nuo XX a. pradžios avangardo iki šiuolaikinį tarptautinį pripažinimą pelniusių ir dar tik pradedančių kurti jaunų menininkų.
Paroda vyksta iki balandžio 19 d.
Daugiau informacijos:
Parodos atidarymas. Fone – estų menininkės Merike‘s Estna’os tapybos serija „Mirror, Mirror on the Wall, is it Art or is it Porn?” („Veidrodėli, veidrodėli, pasakyk, menas tai ar pornografija?”).
Pirmam plane – lietuvių menininko Igno Krunglevičiaus ir norvegų menininko Snorre‘o Hvamen‘o garso instaliacija „Obstructions“ („Obstrukcijos“), antrame plane – latvių menininko Krišs Salmanis video animacija [Never Miss]11:11″ („[Niekada nepraleisk] 11:11”).
Latvių menininko Andris Eglītis tapybos darbai „Nr. 29” ir „Nr. 31” iš ciklo „Under the Sky” („Po dangumi”). Šalia – info-kampas su leidiniais apie Baltijos šalių meną.
Latvių menininko Andris Eglītis tapybos darbas „Nr. 31” iš ciklo „Under the Sky” („Po dangumi”). Šalia – info-kampas su leidiniais apie Baltijos šalių meną.
Latvių menininko Miks Mitrēvics fotoinstaliacija „Somewhere Nearby” („Kažkur visai čia pat”).
Latvių menininko Krišs Salmanis video animacija „The Shower” („Dušas”).
Kairėje – estų menininkės Tanjos Muravskajos video „One Day We will Win in any Case” („Vieną dieną mes vis vien nugalėsim”), dešinėje – latvių menininko Andris Eglītis tapybos darbas „Nr. 29” iš ciklo „Under the Sky” („Po dangumi”).
Naktį maison Folie Wazemmes pastato išorėje transliuojama Eglės Budvytytės garso instaliacija „We Spell the Letters to Cast a Spell on You”.