Foto ir video reportažas iš LTMKS parodos „Bendrabūtis“ atidarymo

2011 m. lapkričio 21 d., Pirmadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

Praėjusį ketvirtadienį, lapkričio 17 d.,  buvusioje spaustuvėje (Paribio g. 12, II aukšto kairėje salėje) keturias dienas veikė paroda-eksperimentas „Bendrabūtis“, kurioje buvo pristatyti keliolikos Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjungos narių parodai pasiūlyti kūriniai.

Pasak parodos organizatorių, LTMKS įsikūrimą ir kismą per dvidešimt jos veiklos (ir sąstingio) metų būtų galima palyginti su įsikėlimu į šviežiai pastatytą bendrabutį, kuriame idealus ir bendras idėjas laikui bėgant keitė ir slegianti buitis, ir naujos bendro entuziazmo bangos, atsitrenkiančios į individualius charakterius, poreikius ir nusivylimą. Siekdami užsitikrinti socialines garantijas, kurias turėjo sovietmečiu įkurtos ir šaknimis į kultūros sistemą įaugusios dailininkų ar fotomenininkų sąjungos, ryžtingi jauni kūrėjai įsteigė savo demokratišką instituciją, irgi – kiek ironiškai – pavadintą „sąjunga“. Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjungą oponuoti turėjo kam, tad bendros idėjos iš viešų erdvių įsiveržė ir į buitį, tiksliau į „Butus“ (1999), vėliau, kiek aprimusios, nusėdo individualiose studijose, o bendruomeniškumą kuriam laikui pakeitė tarpasmeniniai santykiai. Naują entuziazmo bangą iššaukė radikalus pasikeitimas vidinės valdžios struktūroje ir su juo į bendra-būtį suplūdę nauji-jauni kūrėjai, genami beveik identiškų tikslų kaip ir sąjungos įkūrėjai prieš du dešimtmečius. Nemokamai dalinamų kūrybinių erdvių ir galimybių reanimuoti pradinę viziją, besisukančią utopijos orbitoje, euforiją prigesino jas apraizgęs politinis voratinklis.

Paroda-eksperimentas, atsižvelgiant į pirminius Sąjungos idealus ir dabartinę jos situaciją, buvo sudaryta demokratišku principu: menininkai buvo kviečiami siūlyti vieni kitų sukurtus ar tik projektuotus darbus, o savo pasirinkimą buvo raginami argumentuoti tekstuose. „Bendrabūtyje“ sutikusių dalyvauti menininkų skaičius bei patys kūriniai tapo savotiškais daugybę narių vienijančios sąjungos būsenos simptomais bei dar kartą atkreipia dėmesį į lietuviškus „tarpdiscipliniškumo“ termino vartojimo ir supratimo ypatumus.

Parodai pasirinkta erdvė – kvazi-baltas kubas industrinėje aplinkoje – prisilietė ir prie utopijos sąvokos, visuomet levituojančios greta besikuriančių bendruomenių, bendrų kūrybinių idealų ir ateities projektų.

Eksperimento lygiaverčiais dalyviais tapo tiek pasiūlyti, tiek siūlantys menininkai, tapę parodos bendrakuratoriais. Dalyvių sąraše yra Danas Aleksa, Aistis Baltušnikas (bendrabučio svečias), Jurga Barilaitė, Darius Bastys, Saulius Dirsė, Rokas Dovydėnas, Mindaugas Gapševičius, Linas Jablonskis (bendrabučio svečias), Evaldas Jansas, Dainius Liškevičius, Gintaras Makarevičius (bendrabučio svečias), Vytautas Michelkevičius, Robertas Narkus,  Paulina Eglė Pukytė, Antanas Stančius, Kęstutis Šapoka, Marta Vosyliūtė (bendrabučio viešnia), Jonas Zagorskas.

Atidarymo metu saldžius blynus bendroje „virtuvėje“ kepė parodos koordinatorė Neringa Černiauskaitė, o sušalusius lankytojus stipriaisiais šildė LTMKS pirmininkas Vytautas Michelkevičius.

Kviečiame žiūrėti Evaldo Janso video reportažą bei Artnews.lt fotopasakojimą iš parodos atidarymo vakaro:

Komentarai

  1. pokst

    Varge vaje vaje… pasiraso tokius konceptus, kad negali michelkevicius mintinai pasakyt, is lapelio vos perskaito imantrius zodzius :))

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *