Foto ir video reportažas iš Žilvino Landzbergo ir Jaime Pitarch parodos atidarymo „Vartų“ galerijoje

2011 m. lapkričio 19 d., Šeštadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

Lapkričio 15 d. galerijoje „Vartai“ atidaryta paskutinioji galerijos dvidešimtmečiui paminėti skirto ciklo paroda, kurioje pristatytas Žilvino Landzbergo ir Jaime Pitarcho solo parodų dialogas.

Naudodami skirtingus metodus, Žilvinas Landzbergas ir Jaime Pitarchas iš naujo imasi permąstyti šiandieninės visuomenės būvį. Parodoje girdimas XIX-ojo amžiaus filosofinės minties aidas, nagrinėjant šiandienos problemas, reiškiamas turtinga menininkų vizualine kalba. Iki šiol, o galbūt kaip niekad anksčiau, svarbi susvetimėjimo problema reikalauja naujų jos apmąstymo ir sprendimo būdų.

Lietuvių menininkas Žilvinas Landzbergas pristato du naujus, Lietuvoje dar nerodytus kūrinius. 2011 m. sukurtos instaliacijos Sun Set ir The Future is Now reflektuoja šiuolaikinio socialinio pasaulio vizijų konstravimo mechanizmus, kuriuose persipina mokslinė fantastika, vartotojų visuomenė, informacijos galia, šiuolaikinė kultūra. Menininkas erdvinius naratyvus kuria pasitelkdamas iliuziškumą, savitą detalių gretinimą, skirtingų šviesos šaltinių modeliavimą, dvimačių ir trimačių vaizdų kombinavimą bei objektų dematerializavimą.

Žilvinas Landzbergas, Sun Set, instaliacija galerijoje „Vartai“, 2011

Pasak Ž. Landzbergo, mes patys kuriame mitus, formuojančius mūsų realybę. Nesustojančio progreso inspiruotos naujų formų paieškos visose įmanomose srityse atvėrė galimybes ir naujo gyvenimo būdo sklaidai, tačiau dažnai nesusimąstoma, kaip visa tai paveikė atskirus individus. Senose kino juostose saugiai sandėliuota mokslinė fantastika realizuojasi čia ir dabar. Viskas keičiasi taip greitai, jog žmogus, nebesugebėdamas reflektuoti realybės, nugrimzta į savito sapno būseną, kurioje susipina aplinkos transliuojamų pasaulio vizijų, archajinės sąmonės bei asmeninių patirčių elementai. Tad Ž. Landzbergo instaliacijose formuojamas savitas simbolinis mikrokosmosas yra tarsi priemonė suvokti savo paties būklę ir vietą pasaulyje.

Žilvinas Landzbergas, The Future is Now, instaliacija galerijoje „Vartai“, 2011

Ispanų menininko Jaime Pitarcho kūryboje kasdieniniai daiktai paverčiami kritinio mąstymo įrankiais. Pirmą kartą Lietuvoje pristatomas menininkas buitinius objektus bei plataus vartojimo prekes perkuria minimaliomis priemonėmis. J. Pitarcho teigimu, jei mūsų gaminami daiktai atspindi žmogaus būklės aspektus, tai atimant iš šių objektų jų funkcijas arba jų atvaizdus, bandoma išsiaiškinti jų esmę, kuri turėtų atspindėti tam tikrus mūsų pačių esmės aspektus.

Vyraujantys socialiniai ir ekonominiai modeliai įtraukia žmogų į nuolatinės gamybos, kūrimo ir perkūrimo ciklą, kuriame jo paties sukurti produktai tampa nebeatpažįstami. Menininko nuomone, menas gali padėti perkelti kasdienius daiktus iš materialiojo konteksto į dvasinį. Parodoje eksponuojami nefunkcionalūs objektai yra tarsi fizinė santykių tarp asmens ir kolektyvinių darinių neatitikimo išraiška.

Jaime Pitarch, Aldo Batas, virvė, batas, 2010

J. Pitarchui svarbu tai, kad šiuolaikiniame pasaulyje žmogus nebesugeba susitapatinti su tuo, ką pats sukūrė, kad ir kas tai bebūtų: kultūra, socialiniai santykiai, ritualai, santuoka ir pan. Dėl to žmogus turi nuolat ieškoti būdų, kaip įsitvirtinti pasaulyje. Tai jis laiko likimu ir nepaprasto grožio aktu, kuriam būdingos ir jo kūriniams priskiriamos būsenos tokios kaip beprasmiškumas, pusiausvyros paieška ar nesaugumo jausmas.

Paroda veiks iki sausio 7 d.

Jaime Pitarch, Momentum # 15, kėdė, 2011

Jaime Pitarch,  Naturaleza Muerta (Natiurmortas), lentyna, laikikliai, sudužusi lėkštė, 2011

Jaime Pitarch,  Kristalinė kola, Kolos skardinė, 2009.

Žilvino Landzbergo instaliacijos The Future is Now detalė

Žilvino Landzbergo instaliacijos Sun Set detalė

Žilvino Landzbergo instaliacijos Sun Set detalė

Kviečiame žiūrėti Evaldo Janso videoreportažą iš šių dviejų menininkų parodos galerijoje „Vartai“:

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *