Estų menininko Ivar Veermäe paroda „Buveinė“ galerijoje „(AV17)“

2021 m. rugpjūčio 29 d., Sekmadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

Iki rugpjūčio 28 d.. galerijoje „(AV17)“ veikė estų menininko Ivar Veermäe personalinė paroda „Buveinė“.

Ivar Veermäe kūryba yra paremta ilgamečiais meniniais tyrimais, kurių metu autorius analizuoja vietas, įdomias savo paskirtimi – tai energijos išgavimo ar generavimo, duomenų pramonės, naftos skalūnų kasimo ar kitos lokacijos. Dažniausiai tai vietos, valdomos galios institucijų, susiformavusių kapitalistiniame laikotarpyje. Jų paradoksalumą ir užslėptas savybes autorius gana kritiškai atveria savo kūriniuose.

Anot paties autoriaus: „Erdvinėse instaliacijose – objektuose, piešiniuose, tekstilėje ir 3D animacijose, susipina dokumentinė medžiaga bei režisūra. Taip sukuriamas daugiasluoksnis pasakojimas, tačiau paliekama vietos ir abejonei tam, kad į istoriją būtų galima pažvelgti iš įvairių perspektyvų. Tokiu būdu sukuriu terpę, kurioje galima pamatyti daugiau, negu dažniausiai yra viešai pateikiama.“

Ivar Veermäe savo darbus yra pristatęs Rygos bienalėje, Venecijos architektūros bienalėje bei kituose didžiuosiuose tarptautiniuose meno renginiuose, muziejuose bei galerijose, o jo sukurti filmai matomi Europos ir pasaulio kino festivaliuose.

Parodoje „Buveinė“ autorius pristato savo naujausią kelių metų tyrimą – dvigubą projektą, kuriame atsiskleidžia įsitvirtinimo aplinkoje ir nuolatinių pokyčių temos bei kartais neatskiriama linija tarp tikrovės ir reprezentacijos. Čia pristatomi senas medicinines diagramas primenantys piešiniai, atspindintys žmogaus elgesį, jo nuspėjamumą bei ryšį su aplinką. Juos papildo objektai bei video darbas, kuriame autorius analizuoja naujojo Teslos gigafilialo statybą Grünheide, netoli Berlyno. Anot statinio reprezentacijos – tai „svarbi ateities gamykla”, tačiau paradoksaliai tūnanti tarp smėlio kaupų, išrautų medžių ir sugriautos natūralios aplinkos. Skirtingi, tačiau tarpusavyje susiję sluoksniai parodoje susipina į vieną istoriją bei verčia kvestionuoti ne tik „kilnius“ Teslos ir Elono Musko tikslus – dideliu greičiu sukurti švarų ir tvarų pokytį pasaulyje, bet ir dažną neatitikimą tarp tikslo, jo reprezentacijos ir realybės.

Nuotraukos: Jonas Balsevičius

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *