Ekskursijos po „Gvaldos kambarį“ Vilniaus galerijų savaitgalio metu

2020 m. spalio 21 d., Trečiadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

Vilniaus galerijų savaitgalio metu (spalio 22–24 d.) „Dizaino fondas“ kviečia iš arčiau pažvelgti į lietuviško dizaino istoriją. Lankytojai laukiami ekskursijose po dailininko Kęstučio Gvaldos (1925–2011) atminimui skirtą parodą – „Gvaldos kambarys: sukurta „Taros“ biure“.

 Anksčiau nematyti lietuviško dizaino istorijos „liudijimai“

„Gvaldos kambarys“, tai pirmoji „Dizaino fondo“ paroda naujose patalpose, neseniai Vilniuje duris atvėrusiame kultūros komplekse SODAS 2123. Paroda skirta dailininko Kęstučio Gvaldos (1925–2011) atminimui. Joje pristatomi 1964–1984 m. grafinio dizaino artefaktai – plakatai, prekiniai ženklai, vienetiniai katalogai, eskiziniai projektai – sukurti Eksperimentiniame taros ir įpakavimo konstravimo („Taros“) biure, su kuriuo siejamas visas Kęstučio Gvaldos kūrybinis kelias ir visuomeninė veikla.

„Dizaino fondo“ bendraįkūrėjai, dizaino istorikei Karolinai Jakaitei su dailininko Kęstučio Gvaldos archyvu pirmą kartą teko susipažinti 2006-aisiais, renkant medžiagą daktaro disertacijai VDA apie Lietuvos grafinį dizainą XX a. 6–8 dešimtmetyje. Pasak dizaino tyrėjos, pažintis su Kęstučiu Gvalda tapo lemtinga: atvėrė naujus, nematytus grafinio dizaino šaltinius ir jų istorijas, įkvėpė jas tyrinėti, pasakojant apie „Taros“ biurą ir jo kūrėjus.

Eksponatai, kurių didžioji dalis visuomenei pristatomi pirmą kartą, atkeliavo iš dailininko namų. Kęstučio Gvaldos kambarys, jo bute Vilniuje Minties gatvėje, buvo iki lubų prikrautas įvairaus formato dėžių, segtuvų ir specializuotų knygų, plakatų, prekinių ženklų ir pakuočių projektų, – buvo tarsi laiko kapsulė.

Šiandien šie Gvaldos kambario artefaktai pasakoja ne tik apie „Taros“ biurą, dizaino istorijos procesus, pačius kūrėjus ir jų darbus, bet savaip kalba apie laiką, tapatumą, tvarumą, ekologiją, atliepia netgi šių dienų pandemijos aktualijas kaip, pavyzdžiui, Kęstučio Gvaldos plakatas „Saugokimės gripo“ (1964).

Naujas žvilgsnis į Kęstučio Gvaldos kūrybą

„Dizaino fondui“ atidarius parodą ir iš naujo užmezgus ryšius su Kęstučio Gvaldos šeima, iš parodos atidaryme apsilankiusio jauniausiojo Kęstučio brolio Vito Gvaldos (g. 1927) ir jo artimųjų pavyko sužinoti daug naujų dailininko biografijos detalių. Vitas Gvalda dalijosi prisiminimais apie šeimos gyvenimą tremtyje Krasnojarsko krašte Sibire, tremtyje baigtus Kęstučio Gvaldos mokslus dailės technikume, paštininko darbą bei kitas brolio gyvenimo detales.

Pasak dizaino istorikės Karolinos Jakaitės, tokios detalės leidžia naujai pažvelgti į Kęstučio Gvaldos kūrybinį palikimą: „Pavyzdžiui, pokalbis su dailininko šeima leidžia naujai prakalbinti parodoje eksponuojamą plakatą „Lašas po lašo – kibirai išlaša“ (XX a. 7 dešimtmetis). Šiandienos terminais kalbant, tai plakatas tvarumo tema. Sovietmečio kontekste tokia tema skamba paradoksaliai, žinant deklaratyvius tuometinės valdžios šūkius ir lozungus, nepaisant realybėje klestėjusio švaistūniškumo, gamtos išteklių eikvojimo, – pasakoja Karolina Jakaitė. – Tačiau, susipažinus su Gvaldos biografija, žinant apie jo dešimtmetį Sibiro tremtyje ir iki pat gyvenimo puoselėtą tikrąjį egzistencinį taupumą, šis plakatas suskamba itin jautriai ir netgi poetiškai“.

„Gvaldos kambario“ ekspoziciją kūrė kuratorė Karolina Jakaitė, architektė Marija Repšytė, dizaineris Marius Žalneravičius. Ši paroda tęsia „Dizaino fondo“ dizaino tyrimų ir istorijos aktualizavimo darbus, kuriuos dalinai finansuoja Lietuvos kultūros taryba. „Dizaino fondo“ biuro, kuri sudaro lietuviško dizaino archyvas bei galerija, įkūrėjai – dizaino tyrėjai Karolina Jakaitė ir Šarūnas Šlektavičius.

 Ekskursijų laikai:

 Spalio 22 d. (ketvirtadienis) 12:30 

Parodos kuratorės Karolinos Jakaitės ir dizainerio Mariaus Žalneravičiaus ekskursija 

 Spalio 23 d. (penktadienis) 16:30 

Parodos kuratorės Karolinos Jakaitės ekskursija 

 Spalio 24 d. (šeštadienis) 14:00 

Parodos architektės Marijos Repšytės ekskursija

Vilniaus galerijų savaitgalio metu parodą galima aplankyti ir be ekskursijos: ketvirtadienį 12:00–19:00, penktadienį 16:00–19:00, šeštadienį 13:00–16:00. Ekskursijos ir parodos lankymas – nemokamas, būtina registracija. Daugiau informacijos apie renginius ir kitas „Dizaino fondo“ iniciatyvas rasite www.dizainofondas.lt bei fondo Facebook paskyroje.

Iliustracijoje: „Dizaino fondo“ paroda „Gvaldos kambarys-sukurta „Taros“ biure“_nuotr. autorius Karolis Milašečvičius

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *