.
2022    05    04

Edukacinės dirbtuvės „Kasdieniai objektai kūryboje”

artnews.lt

Gegužės mėnesį galerija (AV17) rengia tęstinį edukacinį projektą „Kasdieniai objektai kūryboje”, vyksiantį Jonavos Janinos Miščiukaitės meno mokykloje ir Radviliškio bei Kėdainių dailės mokyklose. Tai kūrybinių dirbtuvių ciklas, skirtas 12–16 m. moksleiviams, leisiantis jiems tiesiogiai prisiliesti prie svarbių šiuolaikinio meno kūrimo principų. Šis projektas orientuotas į šiuolaikinio meno pažinimą bei domėjimosi skatinimą mažesniuose Lietuvos miestuose, anksčiau organizuotas Vilkaviškyje, Prienuose, Kalvarijoje, Ignalinoje, Pabradėje ir Švenčionyse. Regionuose, nutolusiuose nuo didžiųjų miestų, dažnai pastebimas profesionaliojo šiuolaikinio meno renginių trūkumas, todėl šios kūrybinės dirbtuvės skirtos kultūrinės atskirties mažinimui bei moksleivių švietimui ir ugdymui per praktinius užsiėmimus.

(AV17) galerija iš kitų išsiskiria savo siekiu pristatyti išskirtinai šiuolaikinio objekto, skulptūros ir instaliacijos meną. Jos pagrindinis tikslas, pasitelkiant įvairias kūrybiškas bei šiandieniniam žmogui aktualias priemones, populiarinti šiuolaikinį meną tarp skirtingų auditorijų, skatinti jo suvokimą ir domėjimąsi. Projekto „Kasdieniai objektai kūryboje” veiklos orientuotos į skulptūros, objekto, instaliacijos ir kūno meno pažinimą. Edukacinių užsiėmimų, metu didelis dėmesys skiriamas skulptūroje dažnai naudojamam ready-made, nes tai yra ir lengvai visiems prieinamas kūrybos būdas, ir puiki tema diskusijoms apie patį meno kurinį ir jo reikšmę. Taip pat tokia medija skatina atkreipti dėmesį ir į aktualias šiandienos temas, dažnai analizuojamas ir šiuolaikinio meno parodose, kaip vartojimo kultūra, masinė produkcija, ekologinės problemos ir t.t.

Kūrybinių dirbtuvių metu dalyviai bus įtraukiami į edukacines paskaitas, diskusijas ir praktinius užsiėmimus su profesionaliais Lietuvos menininkais ir pedagogais: Aurelija Maknyte, Marija Šnipaite, Jolita Vaitkute, Neringa Zakarauskaite ir Saule Noreikaite. Fotografė Aurelija Maknytė supažindins dalyvius su ready-made panaudojimo fotografijoje būdais bei beaparatės fotografijos (cameraless) technikomis. Praktinio užsiėmimo metu bus kuriamos fotogramos bei chemigramos – tai nuotraukos, sukurtos nenaudojant fotoaparato, apšviečiant šviesai jautrų fotopopierių. Skulptorės Marijos Šnipaitės kūryba yra dažnai veikiama kasdienybės ritualų, literatūrinių kūrinių, kurių pasakojimas paremtas chaotišku asociacijų tinklu, tad ji su moksleiviais nagrinės erdvinių kūnų kompozicijas, objektus bei jų santykio su aplinka suvokimą. Pažįstamus, artimus objektus gretinant su skirtingomis medžiagomis, moksleiviai ieškos savitų asociacijų ir konstruos skulptūras kaip „nutikimus”. Menininkė Jolita Vaitkutė savo kūryboje dažniausiai naudoja rastus objektus ar maistą atkurdama vaizdus iš popkultūros bei socialinių aktualijų. Šių medijų panaudojimas veikia kaip aliuzija į nuolat besikeičiantį pasaulį ir jo ekosistemą, todėl užsiėmimų metu moksleivius ji mokys naujo, kitokio žiūrėjimo kampo į kasdienius objektus. Menininkė Neringa Zakarauskaitė kartu su mokiniais kurs objektus iš nebenaudojamos keramikos ir porceliano šukių. Kūrybinių dirbtuvių metu bus susitelkiama į nuolatos besikeičiančius vidinius išgyvenimus, perkeliamus į kūrinius. Šios dirbtuvės kviečia patirti dailę bei save per spontanišką meninę išraišką. Performanso meno atstovė Saulė Noreikaitė kartu su moksleiviais sieks išlaisvinti kūrybingumą ir mąstymą per judesį. Dirbtuvių metu ji pristatys dalyviams metodus, kuomet rasti objektai įtraukiami į performatyvius meno kūrinius. Jaunuoliai mokysis kūrybiškumo, savo kūno ir objekto bei jų tarpusavio santykio pažinimo judant erdvėje. Užsiėmimų metu mokiniams bus skaitomos ir teorinės paskaitos apie šiuolaikinę skulptūrą, objektą, darnų meną bei ready-made ir jį naudojančias meno kryptis Lietuvoje ir užsienyje. Visų kūrybinių dirbtuvių metu bus supažindinama su įvairiais kūrybos būdais bei bandoma kitaip pažvelgti į šiuolaikinę skulptūrą bei jos kūrimo procesą.

 

Projektą dalinai finansuoja Lietuvos kultūros taryba.