Dalios Truskaitės paroda „Dabar“ Vilniaus dailės akademijos galerijoje „Artifex“

2023 m. vasario 6 d., Pirmadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

Iki vasario 18 d. Vilniaus dailės akademijos galerijoje „Artifex“ (Gaono g. 1, Vilnius) veikia Dalios Truskaitės paroda „Dabar“.

Labiausiai menininkei įdomios formalios grynos plastinės idėjos, erdvės ir objekto santykis, erdvės transformacijos – diskusijos su erdve. Taip ir šis darbas, sumanytas kaip abstrakti, horizontalus erdvės padalinimas, šiek tiek žiūrovų atžvilgiu provokatyvi – kaip negalėjimas įeiti į žiūrovui skirtą erdvę – idėja, sukosi autorės galvoje, kol 2019 vasarą buvo sutarta ją įvietinti Meno parko galerijoje Diuseldorfe.

Atsitinka kartais, kad gyvenimo kontekstai tarsi „išabstraktina“ net ir visai abstrakčius darbus, o autoriaus sumanymams netikėtai suteikia visai kitų, neplanuotų, prasmių. Taip atsitiko tąkart. Paroda Diuseldorfe vyko 2020 vėlų rudenį, griežto karantino metu, kai parodų lankymas buvo ribojamas, o po kelių savaičių galerijos buvo uždarytos. Bet meno projektai vyko toliau. Darbas kybojo pats sau vienas, tarsi išsiplėtęs per visą nelankomos galerijos erdvę ją visiškai uzurpavęs, tamsiais lapkričio vakarais praeivių apžiūrimas tik pro vitrininį galerijos stiklą.

Slenkant laikui, skirtingose erdvėse darbas toliau gyvena savo gyvenimą, įgauna vis kitas, gyvenimo aplinkybių suteikiamas prasmes. Daliai Truskaitei jos tampa svarbesnėmis, už pirminę, formalią, sugalvotąją idėją.

Šį kartą kūrinys užėmė Artifex galerijos erdves. Kokių reikšmių kūriniui galima suteikti dabar? Turbūt, kiekvienam skirtingas. Galbūt, labiau jaučiamas, nei nusakomas žodžiais.

Dalia Truskaitė – viduriniosios kartos šiuolaikinio meno kūrėja, dažniausiai dirbanti su stiklu.

Vilniaus dailės akademijoje baigė vitražo studijas, sukūrė vitražų ir architektūrinio stiklo kompozicijų visuomeninėse bei privačiose erdvėse. Pastarąjį dešimtmetį daugiausiai dirba šiuolaikinio meno srityje. Kuria konceptualius, minimalistinės raiškos, įvietinto meno kūrinius. Menininkės darbai priskirtini postminimalizmo krypčiai.

2022 m. Daliai Truskaitei skirtas Lietuvos meno kūrėjų asociacijos apdovanojimas už trapios estetikos raišką, filosofinę įtaigą ir stiklo meno konceptualumą.

Gyvena Vilniuje, Lietuvos dailininkų sąjungos narė, dirba Vilniaus Justino Vienožinskio dailės mokykloje.

Fotografijos: @LightStrokePhoto (Valerija Semeniuk, Justas Gulbinovičius)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *