Audriaus Naujokaičio (1961 04 08-2012 03 10) paroda „Virš Bermudų trikampio“ VDA „Titanike“

2015 m. lapkričio 25 d., Trečiadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt
naujokaitis
Lapkričio 26 d., 18 val. VDA „Titanike“ (Maironio g. 3, Vilnius) atidaroma Audriaus Naujokaičio (1961 04 08-2012 03 10)

paroda „Virš Bermudų trikampio“.

VDA „Titanike“ pristatoma Audriaus Naujokaičio kūrybos paroda. Retrospektyva ją vadinti būtų per drąsu, kadangi visa tai, ką A. Naujokaitis nuveikė kaip menininkas, susisteminti sunku. Turbūt, tai – ateities dalykas.

Kalbant apie „kartas“, A. Naujokaitis priklauso Ričardo Nemeikšio, Gintaro Palemono Janonio, Ričardo Bartkevičiaus, Marijaus Piekuro, Arvydo Baltrūno kartai. Tačiau Audriui Naujokačiui nesvetima ir kiek vyresnės kartos (ar kartų) tapytojų – Algio Skačkausko, Henriko Čerapo, Jono Gasiūno, Vidmanto Ilčiuko, Audriaus Dzikaro estetinė pasaulėžiūra, apskritai, XX a. 9-ojo dešimtmečio antros pusės mūsų tapybos mitopoetika, netgi (kiek ironiška) mistikos dozė, naujai atgijęs simbolizmas.

A. Naujokaičio kūrybą sąlygiškai galima būtų skelti į dvi dalis – kūrybą Lietuvoje ir kūrybą, išvykus į JAV. Lietuvoje A. Naujokaitis daugiausiai kūrė paveikslus, grafiką, forografavo. Šiuo kūrybos periodu, šalia arsiškos-gudaitiškos tapybos mokyklos, galima pastebėti ir dvi A. Naujokaitį įtakojusių asmenybių – Justino Mikučio ir Viliaus Orvido – pėdsakų.
Atsidūrus JAV, A. Naujokaičio kūrybos braižas ir būdai šiek tiek keitėsi, o tokia stipriai įtakojusia asmenybe tapo filmininkas Jonas Mekas. Šalia tapybos, grafikos, atsirado asambliažai, su nauja jėga atgijo fotografavimas, taip pat svarbią vietą užėmė video, ypatingai kaip dokumentuojanti medija. Keletą paskutinių metų, A. Naujokaičiui vis dažniau viešint Lietuvoje, netgi įsikūrus ir dirbant Fluxus ministerijoje Vilniuje, lietuviškasis ir amerikietiškasis kūrybos lygmenys tarsi vėl pradėjo maišytis, lietis į viena.

Paroda „Titanike“ irgi skelta į dvi dalis laike. Pirmoje ir dominuoja Lietuvos periodo tapyba, keletas kūrinių iš JAV periodo. Šioje dalyje A. Naujokaitis išgrynintas, estetiškas. Antroje parodos dalyje atsiranda daugiau „džiazo“, eklektikos, medijų maišymosi, kasdienybės intarpų.

Tikimasi, jog ši paroda, susidedanti iš dviejų atskirų, bent iš dalies supažindins su A. Naujokaičio kūrybos, pasaulėžiūros pagrindinėmis gairėmis.

Parodos sudarytojai: Arvydas Šaltenis, Viktoras Liutkus, Kęstutis Šapoka

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *