.
2009    02    19

ARTscape programoje – kaimyninės Estijos meno mėnuo

artnews.lt
Kaido Ole. Klausimai II. aliejus, drobė, 90x90, 2009

Kaido Ole. Klausimai II. aliejus, drobė, 90×90, 2009

Estijai vasario 24 d. švenčiant Nepriklausomybės dieną „ARTscape“ kviečia į pažintį su Baltijos kaimynės, kurios sostinė Talinas Europos kultūros sostine taps 2011 metais, šiuolaikine daile, džiazu ir kinu. Projektą organizuoja galerija „Vartai“, festivaliai „Kino pavasaris“ ir „Vilnius Jazz“. Projektas „ARTscape“ yra nacionalinės programos „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ dalis.

Nuo vasario pabaigos iki kovo pabaigos šios trys didelę patirtį turinčios institucijos kvies vilniečius į įvairius renginius, supažindinančius su artimos, tačiau nedaug pažįstamos Estijos kultūra. „Mes džiaugiamės, kad nepaisant sudėtingų sąlygų tiek pas mus, tiek pačioje Estijoje, vis dėlto turime galimybę atvežti ir parodyti puikius menininkus ir jų darbus. Kaimynus pažinti yra ypač svarbu, juo labiau, kad jie mums artimi ne tik geografiškai – menininkų analizuojamos temos dažnai iki skausmo pažįstamos ir mums.“, – sako Vida Ramaškienė, „Kino pavasario“ direktorė.

Estijos filmų programos režisieriai analizuoja skaudžias istorines realijas, rinkdamiesi reportažinę dokumentiką ar novelių stilistiką. Programą pradės filmas „Baltiška meilė”. Tai trijų Baltijos šalių trys skirtingos meilės istorijos, papasakotos visoms valstybėms svarbiais metais – 1991-aisias. Estijos išsivadavimo temą pratęs garsus dokumentinio kino kūrėjas Andres Sööt su filmu „Arklio metai”, o kito žinomo režisieriaus Marko Soosaaro filmas „Pirmasis Estijos pilietis” supažindins su dviem bene iškiliausiais estų politikais. Trumpametražiai filmai perteiks jaunesnės kartos požiūrį į gyvenimą ir socialinę situcaciją. Programą pabaigs drama „Taarka”, pasakojanti apie legendinę nacionalinių dainų atlikėją. Filmus bus galima pamatyti nemokamai „Skalvijos” kino centre.

Galerijos „Vartai“ parodoje „Priemiesčių grožybės“ savo darbus pristato estai Kaido Ole ir Marko Mäetamm bei lietuvė Eglė Ridikaitė.  Jie nesprendžia žmonijos problemų, neieško kelio į „aukštesniąją būtį“, o tik įžūliai kiša po nosim buitį sutirštindami spalvas, paversdami ją žiaurumo ar ironijos kupinu absurdu. Kaido Ole savo darbais siekia parodyti bejėgiškumą, kurį pataria ieškodamas „teisingo” sprendimo ir demaskuoja  „laisvo pasirinkimo” iliuziją. Marko Mäetamm juodojo humoro kupini darbai buitines situacijas paverčia paranojiškais košmarais: vaikiška lovelė tampa kankinimo įrankiu, animacinis filmukas – siaubo filmu. Šie estų menininkai atstovavo savo šalį Venecijos bienalėje. Eglė Ridikaitė uniformines sovietinio buto „grožybes“ savo trafaretinėse drobėse paverčia beprasmiais ornamentais, kuriais iki valios grožėjosi kiekvienas sovietinių mikrorajonų gyventojas. Paroda bus atidaryta vasario 24 d. ir lankytojų lauks iki kovo 18 d.

Improvizacinę Estijos muziką pristatys „Free Tallinn Trio“, jungiantis choro dirigentę ir vokalistę Anne-Liis Poll, pianistą Anto Pett bei vieną ryškiausių Estijos džiazo kūrėjų gitaristą Jaak Sooäär. Šios trys ryškios kūrybinės individualybės savą kūrybos laisvę išreiškia drąsiais ir intriguojančiais, gyvai gimstančiais muzikiniais pokalbiais. Jų kūryboje akademinės, improvizacinės bei džiazo muzikos pasauliai jungiasi naujoje teritorijoje, žėrinčioje džiazo, roko, operos bei šiuolaikinės kamerinės muzikos atspindžiais. Koncerte bus galima išgirsti ir jaunų talentingų Lietuvos džiazo kūrėjų duetą: klavišų virtuozą Dmitrijų Golovanovą bei polistilistinės raiškos meistrą, išsiskiriantį nepaprasta kūrybine energija saksofonininką Janą Maksimovičių. Koncertas įvyks kovo 3 d., Šv. Kotrynos bažnyčioje. Bilietus platina „Bilietai.lt“.

Apie ARTscape:
ARTscape – tai ilgalaikis tarpdisciplininis projektas pristatantis dvylikos buvusių ir būsimų Europos kultūros sostinių savičiausius šiuolaikinio vaizduojamojo meno, kino ir džiazo atstovus bei jų kūrinius. Galerijos „Vartai”, „Kino Pavasario” bei „Vilnius Jazz” parengta intensyvi iki 2010 metų truksianti trulypė programa supažindins lietuvių publiką su įdomiausiais šiuolaikinio vaizduojamojo meno, kino ir džiazo atstovais ir jų kūriniais, kurie atskleis pristatomų šalių meninės pasaulėžiūros ypatumaus. Programoje bus pristatyti Suomijos, Estijos, Austrijos, Nyderlandų, Vokietijos, Jungtinės karalystės, Portugalijos, Ispanijos, Vengrijos, Belgijos, Italijos ir Prancūzijos šiuolaikinio meno, džiazo ir kino atstovai.

Kaido Ole. Klausimai II. aliejus, drobė, 90x90, 2009 Kaido Ole. Klausimai II. aliejus, drobė, 90x90, 2009

Kaido Ole. Klausimai II. aliejus, drobė, 90×90, 2009

Kaido Ole. Klausimai II. aliejus, drobė, 90x90, 2009

Kaido Ole. Klausimai II. aliejus, drobė, 90×90, 2009

Kaido Ole. Klausimai II. aliejus, drobė, 90x90, 2009

Kaido Ole. Klausimai II. aliejus, drobė, 90×90, 2009

Marko Maetamm. Šeima. 2007, animacija, 4.09 min

Marko Maetamm. Šeima. 2007, animacija, 4.09 min.

Marko Maetamm. Šeima. 2007, animacija, 4.09 min.

Marko Maetamm. Šeima. 2007, animacija, 4.09 min.

Marko Maetamm. Šeima. 2007, animacija, 4.09 min.

Marko Maetamm. Šeima. 2007, animacija, 4.09 min.