Andris Eglītis ir Katrīna Neiburga paroda „Pickled Long Cucumbers“ AV17 galerijoje

2017 m. spalio 26 d., Ketvirtadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

Iki lapkričio 8 d.AV17 galerijoje (Totorių g. 5, Vilnius) veikia vienų žinomiausių šiuolaikinio meno kūrėjų Latvijoje Andris Eglītis ir Katrīna Neiburga paroda „Pickled Long Cucumbers“ (liet. „Ilgi marinuoti agurkai“). Menininkai Latvijai atstovauja daugelyje svarbių šiuolaikinio meno renginių, vienas tokių – Venecijos bienalė, kurioje autoriai dalyvavo 2015 m.

Andris Eglītis ir Katrīna Neiburga kolaboruodami kartu kuria instaliacijas, kuriose dažnai integruojami video darbai, tapyba ir skulptūra. Menininkų kūrinius parodoje „Ilgi marinuoti agurkai“ jungia bendra žmogaus ir gamtos tema. Katrīnos Neiburgos video darbas, vaizduojantis žmogaus prigimties neatsiejamumą nuo gamtos, savotišką Adomo ir Ievos provaizdį, bei Andris Eglītis tapybos darbai, sukurti naudojant žemę, smėlį ir molį, taip pat menininko kurti archajiški objektai, kuria tarsi naują pasaulį, kuriame dar juntami senojo pėdsakai. Kūriniuose nuolatos juntamas koegzistavimas ir kartu konfrontacija tarp šiuolaikinio ir pirmykščio pasaulių. Darbuose vaizduodami įvairius šiuolaikinio žmogaus atributus ir ritualus menininkai balansuoja tarp neutralios, kartais postapokaliptinės nuotaikos, o šiuolaikybė parodoje įgauna barbarystės vaizdinį. Parodoje paliečiami klausimai susiję su šių laikų ekologinėmis problemomis, nulemtomis žmogaus, o „grįžimas atgal į gamtą“, pabrėžia žmogaus prigimties stiprų ryšį su gamta ir jo veiksmų prieštaringumą. Parodos pavadinimui pasirinktas visiems pažįstamas agurkų konservavimo būdas bei įprastus agurkus pakeičiant ilgais, parodos žiūrovas provokuojamas apmąstyti nusistovėjusių įpročių reikšmę mūsų gyvenimuose bei racionalumo ir iracionalumo aspektus.

Katrīnos Neiburgos ir Andris Eglītis darbams būdingas antropologinis tiriamasis žvilgsnis į kultūrinius ir socialinius reiškinius, tam tikrų visuomenės reiškinių pasikeitimų fiksavimas, keičiantis jų funkcijai. Dažnai jų kūryboje apmąstomi posovietinio laikotarpio lūžiai, praėjusio amžiaus ir dabarties sankirtos. Autoriai savo kūryboje kvestionuoja nusistovėjusius stereotipus: lyčių, galios ir valdžios konstruktus, juos dekonstruojant ir suteikiant kritinį matmenį. Jų kūrybos centre atsiduria žmogus vidinių ar išorinių perversmų akivaizdoje, žmogaus dualumas tarp jo materialaus pasaulio ir dvasinio gyvenimo. Menininkų kūrybai būdinga grubi estetika, kuriama dažniausiai naudojamų natūralių, mažai apdirbtų medžiagų: medienos, molio, medžių šakų.
Katrīna Neiburga baigė vizualinės komunikacijos magistro studijas Latvijos meno akademijoje ir studijavo Karališkame Stokholmo meno institute. Parodose dalyvauja nuo 2000 m., taip pat dalyvavo Sidnėjaus ir Maskvos bienalėse. 2008 m. apdovanota „Purvītis Prize“ – aukščiausiu įvertinimu meno srityje Latvijoje. Menininkė taip pat buvo viena iš kandidačių prestižiniam „Ars Fennica“ apdovanojimui už išskirtinę meninę kūrinių vertę gauti. Ji taip pat kuria scenografiją Latvijos nacionaliniam operos ir baleto teatrui, Permos operos ir baleto teatrui bei Paryžiaus bastilijos teatrui.

Andris Eglītis studijavo Latvijos menų akademijoje, I. E. Repin Sankt Peterburgo menų institute ir HISK Belgijoje. Autorius savo kūryboje jungia įvairias meno rūšis: tapybą, skulptūrą, objekto meną. Parodose dalyvauja nuo 2000 m., yra surengęs ne vieną personalinę parodą Rygoje, Antverpene, Berlyne. 2013 m. buvo įvertintas „Purvītis Prize“.

Spalio 12 d. 18 val. AV17 galerijoje, Totorių g. 5, vyks susitikimas su autoriais, kurio metu bus pritatoma jų kūryba bei aptariami paskutinieji projektai. Pokalbis vyks anglų kalba.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *