Adelės Velykienės tapybos paroda „Kad viskas žydėtų“ Kaune

2018 m. birželio 23 d., Šeštadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

Birželio 28 d., ketvirtadienį, 16 val. A. Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejuje (V. Putvinskio g. 64, Kaunas) įvyks liaudies menininkės Adelės Velykienės 90-mečiui skirtos tapybos parodos „Kad viskas žydėtų“ atidarymas.

Parodoje galima pamatyti ne tik kone visą pačios menininkės kūrybinį palikimą iš Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus bei artimųjų kolekcijų, bet ir brolio Juozo Banaičio (1917‒1988), sūnaus Gintauto Velykio, anūkių Lauros Velykytės-Didžiokienės (pats pirmasis Adelės tapytas paveikslas buvo autoportretas su anūke Laura) ir Giedrės Velykytės-Jarinienės, proanūkės Sofijos Didžiokaitės darbus, vaizduojančius gamtą, kaimą, gėles, Adelės tėviškę, artimuosius, tėvą dailidę Jurgį Banevičių bei pačią Adelę.

Giminės kūryba pražys penkių kartų̃ įvairiaspalvėje, įvairiastilėje meno puokštėje, išpildančioje Adelės svajonę, išsakytą dar 1981 m. pokalbyje su etnologe Aušrele Kargaudiene: „Noriu, kad viskas žydėtų!“

A. Velykienės kūrybinė kibirkštis įsižiebė netikėtai po sunkios ligos ir džiugino pačią tapytoją bei jos artimuosius labai neilgai, vos porą metų iki tautodailininkės mirties 1982-aisiais. Liko 45 darbai, kuriuose išties žydi ne tik gėlės, augalai, bet ir viskas aplinkui. Ypatinga reikšmė tautodailininkės darbuose tenka šeimos ryšiams, kurie jos kūriniuose taip pat žydi.

Namų ramybės ir meilės šeimynykščiams jausmas trykšta iš kiekvieno kūrėjos paveikslo, kaip ir meilė gyvenimui, žavėjimasis jo spalvomis, įvairove, kaimo šventėmis, lauko darbais. Jos darbuose tiek emocinės ekspresijos, tiek spalvos ir ritmo dinamikos, tiek fantazijos laisvės, kad iš pirmo žvilgsnio patys paprasčiausi siužetai (kambariniai ir lauko augalai, etnografiniai tėviškės vaizdai ir Kauno architektūriniai peizažai, pajūrio ir stovyklaviečių pramogos ir pan.) stebina nuotaikos perteikimo įtaigumu, užkrečia gyvenimo džiaugsmu ir noru juo dalytis su savo mylimais žmonėmis, noru burtis draugėn ir džiaugtis visiems kartu.

A. Velykienės 90-mečio parodoje norėjosi parodyti ne tik jos pačios, bet ir jos artimiausiųjų rato kūrybą, kad šia gražia proga draugėn susirinktų visi Adelės svarbiausieji – nuo tėvo Jurgio iki proanūkės Sofijos.

 Paroda veiks: 2018 06 28 – 2018 08 19

 Parodos kuratorė: Vilma Kilinskienė.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *