Audio žurnalas
. PDF
2022    05    02

Patyriminių ekskursijų ciklas „Grande Saison SanuaK“ Kaune

artnews.lt

Visuomeninė iniciatyva Kaune – „Ekskursas“ – formaliai veikianti kaip asociacija „Nematerialaus turto fondas“ pristato projektą „Grande Saison SanuaK“. Tai meninių, patyriminių ekskursijų ciklas, įgyvendinamas su nomadine kuratorystės platforma „B_tour“ iš Berlyno (Vokietija). Projekto atsiradimas buvo sąlygotas keleto dalykų. Pirma, komanda „Ekskursas“, pradėjusi veiklą dar 2015 metais, Kaune yra pristačius inovatyvų trumpų (iki 45 minučių) ir šiuolaikiško pasakojimo ekskursijų formatą, nagrinėjantį Kauno tarpukario modernizmo architektūrą, sovietmečio architektūrą. Tačiau ruošiantis Kaunas Europos kultūros sostinė 2022 renginiams norėta sukurti naujos meninės ir kultūrinės vertės produktą, kuris praplėstų ekskursijos, kaip menininio įrankio ribas. Svarbus projekto siekis yra lavinti Kauno ekskursijų lankytoją, perkėlti dėmesį nuo turistinės ekskursijos turinio (faktiniai pastatai ar istoriniai faktai) į ekskursijos, kaip meninės priemonės, formą, socialinius ir humanistinius tikslus. Antras dalykas lėmęs projekto gimimą, tai pažintis su „B_Tour“ komandos kuratorėmis, kurios veikia nuo 2013 metų keliaudamos po skirtingų šalių miestus, vystydamos menines strategijas, apjungiančias šiuolaikinį pasirodymą, garso ir vizualinį menus. Pažintis su „B_Tour“ įvyko 2016 m. ruošiantis dalyvauti Nacionalinio dramos teatro rengtame „B_Tour Vilnius“ performansų – turų festivalyje, kuris vėliau netikėtai nutrūko ir 2017 metais nebuvo įgyvendintas.

Komanda „B_Tour“ pati ekskursijų nekuria, tačiau naudojantis savo plačia patirtimi sudaro galimybes pakviesti ir koordinuoja įvairių meno sričių – teatro, architektūros, vizualiųjų menu, socialinio aktyvizmo – kūrėjų sambūrį festivalio programoje.

Projekto programoje pristatomos trys meninės ekskursijos – pasivaikščiojimai, kurie 1 savaitės trukmės rezidencijos periodu Kaune yra pritaikomi Kauno kontekstui. Projekto metu tarptautiniai menininkai buvo suporuoti su vietiniu gidu ar gide iš „Ekskurso“ komandos, sukuriant abipusius mainus. Vietiniai gidai gali perteikti lokalų kontekstą ir istoriją užsieniečiams, tuo pačiu semdamiesi patirties, su tikslu atkartoti sukurtą meninį produktą menininkui/ei išvykus.

Meninė projekto koncepcija yra išvystyta „B_Tour“ kuratorių aplink raktažodžius „ateities modernybė“. Jeigu Čarlzo Baudelaire figūrą flâneur galima įsivaizduoti kaip aukštesnės klasės baltaodį vyrą, matomą kaip klasikinį modernybės archetipą, tai šiame projekte to atsisakoma ir renkamasi nagrinėti alternatyvią, paralelinę Dadaistų geneologiją, nagrinėjančią santykį su urbanizuota aplinka. Projekto įkvėpimo šaltinis – 1921 metų pavasarį Paryžiuje Dada grupės surengta performansų ir ekskursijų serija pavadinimu „Grande Saison Dada“. Miestiečiams dalijamos skrajutės, pavyzdžiui, kvietė į vieną iš ekskursijų po St. Julien-le-Pauvre bažnyčią, kurioje buvo laužomos ekskursijos, kaip turistinio, informacijos mainų formato taisyklės. Vienas iš gidų prie bažnyčios skaitė atsitiktinius žodžius iš žodyno, vėliau pristatė dadaistų manifestą. Tokiais ir panašiais veiksmais prieš šimtą metų dadaistai ragino nagrinėti hierarchinę mokslo, kaip žinių sankaupos, sandarą, karikatūriškai pateiktė įprastas turistines praktikas ir iškėlė abejones vyraujančiais autoritetais.

Ekskursijų metu pasitelkiamos juslinės patirtys, priemonės sukurti intymumą ir žaismingai pasisavinta kalba nagrinėjamos tokios temos kaip kartų traumos ar istorinis ryšys tarp modernizmo architektūros ir karų Kaune. Jos taip pat nukreipia dėmesį nuo to, kas akivaizdu, į tai, kas išvengia mūsų dėmesio, į tai, kas, Georges Perec terminais tariant, yra infra-vidutiniška.

Ekskursijų projektas vyksta tarp balandžio 25 ir gegužės 16 d. Vieši ir nemokami pasirodymai numatyti gegužės 1, 8, 15 d., į kuriuos galima pakliūti užpildžius internetinę registraciją ekskursas.lt arba Facebook paskyroje Ekskursas.

Projektas yra finansuojamas „Kaunas 2022“, koordinuojant programai „Modernizmas ateičiai“ (kuratorė Viltė Migonytė-Petrulienė).

Meninių ekskursijų projekto vizualinis identitetas „Hands on Press“: Gabrielė Gudaitytė ir Inga Navickaitė-Drąsutė.