Audio žurnalas
. PDF

Domo Mykolo Malinausko skulptūros paroda „Future Wonderland“ galerijoje „TSEKH”

Kovo 9 d., trečiadienį, 18 val. galerijoje „TSEKH” (Vytenio g. 6, Vilnius) bus atidaroma autorinė skulptoriaus Domo Mykolo Malinausko paroda „Future Wonderland” tai netikėtas fikcinio muziejaus atidarymas, kuriame bus galima išvysti praėjusio amžiaus dešimtojo dešimtmečio kartą užauginusius žaidimų, animacijos herojus, gerai ir šiandien pažįstamus brendus bei jų gaminius. Visa tai lyg naujos mitologijos apie 1990-uosius, menininko vaikystės metus, kūrimas.

Muziejuje-parodoje sustabdomas laikas – suirimo termino neturinčios medžiagos imituoja kaulų struktūras, apsitraukia kristalu ar virsta akmens kartotėmis, o per jas Pokémon, Sonic, Togepi, PlayStation, Game boy ir kiti kultūros objektai įgauna fosilijų formą. Kūriniai įkvėpti nostalgijos apie tuometį virtualų pasaulį, kuris, anot Domo Mykolo, mokė skirti gėrį nuo blogio, supažindino su įvairiomis kultūromis, gamtos reiškiniais, ugdė lygybės ir antirasizmo idėjas. Parodoje neproporcingai sutraukta laiko perspektyva prabyla ir apie šiandieninį mūsų gyvenimo greitį, kuriame prisiminimai iš visai netolimos praeities vis greičiau tampa kultūrinės archeologijos liekanomis. Taip iškyla klausimas, ar trumpas ir skubus šiuolaikinio žmogaus laikas gali mesti iššūkį gamtai, kontroliuoti laiko tėkmę bei nustatyti kultūros reliktų gimimo datą?

Domas Mykolas Malinauskas gimė ir augo Kaune, bakalauro ir magistro laipsnius įgavo skulptūros studijose Vilniaus dailės akademijoje. Vilniaus universitete kurį laiką studijavo paveldosaugą, kuri ir paskatino menininko polinkį į archeologiją, ilgainiui tapusią pagrindine jo kūrybos ašimi.

Parodoje Future Wonderland ne vienas atrasime pažįstamus populiariosios kultūros objektus ir virtualybės veikėjus, netgi galėsime sudalyvauti pokemonų mūšyje ar tapti iš kiaušinio besiritančio herojaus liudininkais. Kaip ir kiekviename muziejuje – tai vieta iš arti patyrinėtimeno kūrinius, įsivaizduoti galimus jų kontekstus. Be to, muziejuje kuriama ir socialinė erdvė kelti klausimams, diskusijoms, kritiškesniam žvilgsniui į kultūros bei žmonijos istoriją.