Danijoje - Deimanto Narkevičiaus retrospektyvinė paroda „Vieningas gyvenimas“
artnews.ltDeimanto Narkevičiaus, praėjusiais metais laimėjusio prestižinį Europos šiuolaikinio meno prizą „The Vincent Award“, kūryba bus pristatyta Danijoje.
Kovo mėn. 4 dieną Danijoje, Odensės parodų rūmuose „Kunsthallen Brandts“ (Brandts, – tai Danijos pirmasis tarptautinis meno ir edukacijos centras, 1987 m. įsikūręs sename tekstilės fabrike, kurį sudaro 3 meno institucijos: Šiuolaikinio meno parodų rūmai, Fotografijos muziejus ir Danijos medijų muziejus) bus atidaryta personalinė retrospektyvinė Deimanto Narkevičiaus paroda „Vieningas gyvenimas“. Paroda Odensėje – tai išsamiausias ir didžiausias iki šiol D. Narkevičiaus kūrybinio kelio pristatymas ne tik Danijoje, bet ir visoje Skandinavijoje.
Parodoje bus rodomos 8 kino ir video instaliacijos. Ta proga išleistas ir solidus, gausiai iliustruotas parodos katalogas-knyga anglų kalba, kuriame greta menininko kūrybos pristatymo galima rasti ir tokių autorių kaip Manuel J. Borja-Villel, Chus Martinez, Lars Grambye, Christa Blümlinger, Boris Buden, Gerald Raunig bei Dieter Roelstraete tekstus.
Kaip mes prisimename praeitį? Kaip mes saugome mūsų bendros istorijos atmintį? Ar yra specifinių simbolių, spalvų ar paveikslėlių, kurių dėka kiekvienas iš mūsų sieja save su konkrečiu laiku – ar nėra bendrų bruožų, siejančių mūsų atsiminimus? Tokius klausimus nagrinėja paroda „Vieningas gyvenimas“.
Retrospektyvinėje ekspozicijoje, pavadintoje „Vieningas gyvenimas“, bus rodomi 8 Deimanto Narkevičiaus filmai, sukurti nuo 1997-ųjų metų iki dabar: „Europa 54º 54’ – 25º 19’” (1997), “Istorija” (1998), „Legendos išsipildymas“ (1999), „Lietuvos Energija“ (2000), „Gyvenimo vaidmuo“ (2003), „Kartą XX-ame amžiuje“ (2004), „Genties išnykimas“ (2005), „Aplankant Soliarį“ (2007) ir „Galva“ (2007).
D. Narkevičiaus darbai savo temų aktualumu rūpi plačiai auditorijai. Jo filmuose nagrinėjama individuali ir kolektyvinė atmintis, menininką domina, kaip mes saugome praeitį, kaip rašoma istorija, mitai ir legendos. Jo filmuose, remiantis sovietmečio ir šiuolaikinės Lietuvos patirtimis, tyrinėjami istorijos konstravimo ir performulavimo metodai – visa tai pateikiama savita kino kalba, išvengiančia dokumentinio kino štampų. Eksperimentuodamas kino filmo struktūra, jis tematizuoja subjektyvių prisiminimų svorį ir kalba apie asmeniškų istorijos revizijų svarbą. Menininkas yra ne kartą teigęs, kad jo filmai yra išplėtotos skulptūros, ne tik neatsiejamos nuo konkrečių fizinių jų eksponavimo erdvės parametrų, bet ir savo problematika atsispiriančios nuo labai konkrečių asmeniškų patirčių ir aplinkybių.
Parodoje „Vieningas gyvenimas“ menininkas nagrinėja jungtis tarp įrašo, atminties ir palikimo. Varijuojant nuo ankstyvųjų kūrinių, tokių kaip „Europa 54° 54′ – 25° 19′“, nufilmuoto naudojant senąją sovietinę kino techniką, iki naujausių darbų, tokių kaip „Vėl aplankant Soliarį“, atskleidžiamas paradoksas, neatsiejamas nuo visuomenės kolektyvinės atminties. D. Narkevičiaus kūryba galėtų būti apibūdinama kaip sumani šiuolaikinių biografijų sintezė: pasitelkiant istorinį palikimą ir kontekstą, parodyti kaip vis dėlto lengva mitologizuoti tikrovę. D. Narkevičiaus videoinstaliacijos Odensėje bus demonstruojamos ant didelio formato (4x4m) ekranų specialiai suprojektuotose erdvėse, todėl žiūrovas turės visas galimybes pilnam vaizdo, garso ir erdvės pojūčiui.
Parodą kuravo Chus Martinez (Museu d’Art Contemporani de Barcelona) ir Anna Krogh (Kunsthallen Brandts).
D. Narkevičius tarptautinėje meno scenoje vienas labiausiai žinomų Lietuvos šiuolaikinio meno kūrėjų. Jo darbus yra įsigiję daugelis Europos šiuolaikinio meno muziejų, fondų ir privačių kolekcijų. D. Narkevičiaus kūryba yra sulaukusi plataus pripažinimo tarptautinėje meno scenoje. Šis menininkas atstovavo Lietuvą 49-oje Venecijos šiuolaikinio meno bienalėje 2001 metais. Jis buvo pakviestas į tokias parodas kaip Manifesta, Busano ir Gvangdžu šiuolaikinio meno bienalės, dalyvavo Miunsterio Skulptūros projekte bei Tarptautiniuose Roterdamo kino festivaliuose.
Paroda Danijoje veiks iki š.m. gegužės mėn. 30 d. Į Deimanto Narkevičiaus parodą bus parduodami t.v. „Sugrįžk-atgal“ daugkartiniai bilietai, suteikiantys galimybę apsilankyti parodoje neribotą skaičių kartų, tokiu būdu žiūrovas galės labiau įsigilinti į menininko darbus ir spės juos visus peržiūrėti parodos eksponavimo laikotarpiu.
Parodą surengė Madrido muziejus „Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia“ ir Odensės parodų rūmai „Kunsthallen Brandts“, bendradarbiaujant su LR kultūros atašė Danijoje, o ją parėmė Danijos paramos fondas „Augustinus Fonden“, Danijos meno taryba „Kunstrådet“ ir LR kultūros ministerija.
Iliustracija viršuje: Deimantas Narkevičius. Genties išnykimas. 2005, videofilmas, 10 min.