Audio žurnalas
. PDF
2015    01    14

Paroda „Terra humana“ Keramikos muziejuje, Kaune

artnews.lt

Kristina Sereikaite

Nuo sausio 16 d., penktadienio, Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus Keramikos muziejuje (Rotušės a. 15, Kaunas) pradės veikti paroda „Terra humana“. Ekspozicijoje – Kristinos Sereikaitės fotografijos, Beno Šarkos videodarbas ir antikinių skulptūrų kolekcijos likučiai iš Kauno senamiesčio.

Parodoje persidengia medijų ir epochų sluoksniai: mįslingos antikinių marmuro skulptūrų nuolaužos, ekstremalus B. Šarkos videokūrinys ir K. Sereikaitės fotografijos. Stiprūs reginiai – sustingusi marmuro oda, įtampoje virpantys raumenys, molis, apglėbiantis kūną, – provokuoja galvoti žemės ir kūno, nykimo ir išlikimo kryptimis.

K. Sereikaitė, (g. 1980) – jaunosios kartos fotomenininkė ir kino operatorė, kurios kūryba patraukia emociniu subjektyvizmu, jausmingumu. Jos fotografinių atvaizdų ciklai išsiskiria kinematografine kokybe, kinui būdingu sapno erdvės pojūčiu. Serija „Terra humana“ (2011) skirta žmogaus santykiui su viena iš gamtos stichijų – žeme.

B. Šarka (g. 1963) – teatro avangardistas, režisierius, aktorius, dailininkas, kūrėjas, vienas įdomesnių netradicinių Lietuvos menininkų ir mąstytojų. Jo performansai paremti pirmapradžiais gamtos ir žmogaus dialogais, susivienijimo ir sugrįžimo simboliais. Judesio spektakliai vyksta apleistuose namuose, gatvėse, kiemuose, pajūryje. Ekstremalumas ir reali, ne sceninė rizika itin būdinga B. Šarkos kūrybai. Parodoje demonstruojamas autoriaus videokūrinys „Nei pradžios, anei galo“.

Archeologinėje parodos dalyje – marmurinės skulptūrų dalys, rastos 1984 m. archeologinių tyrimų metu Kauno senamiestyje. Tai sensacingas radinys, unikalus Lietuvos miestų archeologijos atvejis – kitur panašaus pobūdžio radinių ligi šiol nežinoma. Manoma, kad skulptūrų nuolaužos yra iš XVII a. pirmos pusės šiame sklype įsikūrusių asmenų meno kūrinių rinkinio. Nėra aišku, ar šie skulptūrinių biustų fragmentai iš tiesų yra antikiniai, ar tai puikios XVI a. Italijos meistrų kopijos. Šis įspūdingas archeologinis radinys pirmą kartą pristatomas muziejaus lankytojams.

Paroda veiks iki vasario 20 d.