Vilniaus muziejus, Vokiečių g. 6, Vilnius
Paroda „AMARÈ DŽIIPENÀ. Vilniaus romų istorijos“ Vilniaus muziejuje
![](https://artnews.lt/wp-content/uploads/2025/01/mariana-viegas-300x300-1.jpg)
Romai Vilniuje, 1996, fot. Mariana Viegas, Mariana Viegas archyvas
Sausio 24 d. 18 val. Vilniaus muziejuje (Vokiečių g. 6) duris atvers paroda „AMARÈ DŽIIPENÀ. Vilniaus romų istorijos“. Parodoje atsiskleis Parubankoje (Bar) gimusių ir augusių romų jaunuolių patirtys. Paroda veiks iki birželio 29 d.
Parubanka ir Bar – du pavadinimai, kuriais romai vadino savo gyvenvietę Kirtimuose. Parubanka kilo iš viso rajono lenkiško pavadinimo Porubanek (lenk. rąbać – kapoti). Šį pavadinimą naudojo ten gyvenę lietuvių romai. Kirtimuose taip pat gyvenusi romų bendruomenė – kotliarai šią vietą vadino Bar. Tai žodžio Tabar (taboras) trumpinys. Iš tiesų taboras yra bendrinis terminas, apibūdinantis laikiną keliaujančių romų stovyklą.
2020 metais nugriovus Kirtimuose buvusią gyvenvietę, daliai ten gyvenusių romų šeimų suteikti socialiniai būstai, jos liko gyventi Vilniuje, tačiau nemaža dalis bendruomenės narių išvyko gyventi į kitus Lietuvos miestus ar į užsienį. Gyvenvietė, anksčiau buvusi bendruomenės gyvenimo ir susibūrimų vieta – ištuštėjo. Netekusi bendros susibūrimų vietos bendruomenė išsibarstė, daugelis iki tol buvusių tvirtų bičiulystės ryšių ėmė trūkinėti. Būtent ši, asmeninius išgyvenimus atskleidžianti, istorijos dalis viešojoje erdvėje dažniausiai nutylima.
![](https://artnews.lt/wp-content/uploads/2025/01/mariana-viegas-300x300-5.jpg)
Romai Vilniuje, 1996, fot. Mariana Viegas, Mariana Viegas archyvas
Parodos pavadinimas „AMARÈ DŽIIPENÀ“ lietuvių kalba reiškia mūsų gyvenimai ir kviečia išgirsti pagrindinių parodos kūrėjų – romų jaunuolių balsus. Jiems Kirtimuose egzistavusi gyvenvietė buvo namai, pilni bendruomenės atminties ir istorijų, kurios kūrė ir tebekuria jų tapatybes ir priklausymo jausmą. Nors Parubanka (Bar) buvo atstumta dominuojančio istorinio pasakojimo, šiandien jos būvį mena ten gyvenusių žmonių istorijos. Šiomis istorijomis bei patirtimis jaunuoliai dalinsis parodoje, kurios pagrindiniais rengėjais ir buvo.
Jiems rengti šią parodą padėjo daugiakultūris vaikų ir jaunimo centras „Padėk Pritapti“, o Vilniaus muziejus prisidėjo prie sumanymo įgyvendinimo ir suteikė parodai erdvę. Rengdamas šią ir kitas parodas muziejus siekia aktualinti pamirštus ir nepatogius miesto istorijos ir kultūros epizodus, kurti erdvę kultūrų dialogui, padėti suprasti šiandienos miestą.