Audio žurnalas
. PDF
2024    11    06

Sumažinti atstumą tarp Grenoblio ir Kauno

artnews.lt
Igno Arlausko architektūrinio projekto ištrauka. Nuotr. Jono Audėjaičio

Lapkričio 6 dieną Grenoblyje, Prancūzijoje, atidaroma architektūros projektų paroda. Ekspozicijoje – jaunų kūrėjų darbai, inspiruoti Kauno miesto architektūros ir bendruomenių pasakojimai. O atidaryme – P. Lisausko šiuolaikinio šokio pasirodymas, apjungiantis gamtą ir žmogaus sukurtą miesto sistemą. Paroda įsikurs išskirtinių Prancūzijos pastatų kategorijai priskiriamame muziejuje „La Plateforme“.

Kauno ir Grenoblio architektūrinė draugystė

Kauno ir Grenoblio miestai susijungė naujiems mainų projektams tarp Vilniaus dailės akademijos Kauno fakulteto ir Nacionalinė Grenoblio aukštosios architektūros mokyklos profesionalų. Projektas nutiesė tiltus tarp Vilniaus dailės akademijos Kauno fakulteto Architektūros katedros ir Nacionalinės Grenoblio aukštosios architektūros mokyklos studentų bei dėstytojų. O visas procesas apėmė keturis intensyvius etapus: kūrybines dirbtuves, vykusias miestuose partneriuose Kaune ir Grenoblyje, darbų kūrimą bei pristatymą ir rengiamą parodą. „La Plateforme“ muziejuje įrenginėjama paroda „Kaunas ir Grenoblis – XXI amžiaus architektūriniai ženklai, kas toliau?“ kvies susipažinti su ambicingais studentų projektais, siekiančiais išnaudoti miestų gamtinius ypatumus.

VDA Kauno fakulteto dekanas Jonas Audėjaitis pasakoja, jog idėja atsirado norint Lietuvą pristatyti Prancūzijoje: „atrodė, kad ryškūs pokyčiai įvykę mūsų mieste bei architektūra įtraukta į UNESCO, gali būti įdomūs prancūzams. Taip pat šiuo metu šimtmetis, sutampantis su laikinos sostinės Lietuvoje statymu“. Projekto vadovas atkreipia dėmesį, kad taip priartina Lietuvą. O bendraujant su užsienio kolegomis stipriai juntamas jų jautrumas pasaulio reiškiniams bei Europos bendrumo suvokimas. Tad tiltus tiesianti partnerystė – tai puikus pavyzdys, kalbantis apie nykstančius menamus barjerus.

Igno Arlausko architektūrinio projekto ištrauka. Nuotr. Jono Audėjaičio

Įkvėpimo beieškant

Parodą „Kaunas ir Grenoblis – XXI amžiaus architektūriniai ženklai, kas toliau?“ sudaro būsimų architektų projektai ir bendruomenių balsą atskleidžiantys trys S. Stravinsko ir A. Zubkovo filmai. O parodos atidaryme pasirodys šiuolaikinio šokio šokėjas Petras Lisauskas.

„Su studentais pristatome žinią bei pateikiame architektūrines provokacijas. Tai – jokiu būdu nėra sprendiniai, kurie gali būti įgyvendinti čia ir dabar,“ – aiškina J. Audėjaitis, kviesdamas pažvelgti į meninį žaidimą, kurio pagrindu gimsta profesionalai įgaudami savo kūrybos ir architektūrinio matymo kryptį. Kaunas – garsus savo modernizmo architektūra ir įdomus revoliucija architektūroje. Ir nors, paveldinis fenomenas – visų dėmesyje, tačiau kiek toliau juo sekti – architektų pasirinkimas bei architektūrinės minties, ugdomos aukštosiose mokyklose, rezultatas.

Kaunas Grenoblyje. Nuotr. Neringa Grigarienė

Šokio architektūra ir miestai

Choreografė Agnija Šeiko – architektūrą mato kūnuose. Tad temą papildydama profesionaliu judesiu, ji sukūrė „La Plateforme“ muziejui ir parodai skirtą pasirodymą. „Kaip žinia, Prancūzija kvėpuoja nuostabia architektūra, o man be galo nuostabu kurti netradicinėse erdvėse. Kadangi paroda apie Kauną ir Grenoblį – susiejau gamtiškumą. Pasirodyme pinasi galingų upių mieste buvimas bei žmogaus sukurta struktūra,“ – pasakoja A. Šeiko. To pasekoje, kartu su dizainere Sandra Striaukaite, sukurti du miestų ir gamtos sąjungą atliepiantys kostiumai.

Paroda „Kaunas ir Grenoblis – XXI amžiaus architektūriniai ženklai, kas toliau?“ yra Lietuvos sezono Prancūzijoje 2024 dalis. Sezoną organizuoja Lietuvos kultūros institutas kartu su Prancūzų institutu Paryžiuje. Ekspozicija „La Plateforme“ muziejuje veiks nuo lapkričio 6 iki vasario 8 dienos.