“FAST FLUX. New Art from Lithuania” paroda ir diskusija Studio-X, Niujorke

2013 m. rugsėjo 9 d., Pirmadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

fastflux

1966-ųjų rugpjūtį Jurgis Mačiūnas, padedamas Jono Meko, užsimojo įkurti menininkų kooperatyvą Soho rajone. Kolchozą su Fluxshopu ir 120 vietų kino teatru jie abu įsivaizdavo Greene gatvėje nr. 16-18, į rytus nuo įvažiavimo į Holland tunelį; rajone, kuriame gyveno pirmoji Manhatano lietuvių-amerikiečių bendruomenė.

Nors Greene gatvės kooperatyvui nebuvo lemta atsirasti, Mačiūnas tęsė veiklą ir Soho įkūrė daugybę loftų. Dirbdamas jis nemėgo laikytis kitiems įprastos tvarkos, nuolat susidurdavo su problemomis dėl pinigų ir dėl terminų. 1975-ųjų lapkritį elektriko Peterio D. Stefano užsakyti galvažudžiai sukėlė smarkias muštynes, per kurias Mačiūnas neteko akies. Praėjus dešimčiai metų nuo Soho projekto pradžios, Mačiūnas išvyko į Niumarlborą Masačusetse, ten nusipirko ūkį, vildamasis pradėti naują, užmiestinį Flux kooperatyvą. 1978-ųjų gegužės 11-ąją The New York Times jo nekrologą pavadino ,,Menininkas ir projektuotojas Jurgis Mačiūnas kūrė Fluxus, kad išvystytų Soho‘‘.

Mačiūnas paliko Soho prieš trisdešimt penkerius metus. Ilgą laiką vykusi rajono postmodernizacija jau seniai pasibaigusi. Išnyko ne tik vietos pramonė, bet ir rajoną išgarsinusi meninė veikla. Dabartinis Soho tenkina globalaus miesto poreikius – tai įšskirtinė vieta puikioms parduotuvėms bei naujajai žiniasklaidos ir dizaino infrastuktūrai.

Vakariausioje Soho dalyje įsikūrusi Studio-X NYC (Kolumbijos universiteto Architektūros, planavimo, ir išsaugojimo fakulteto urbanistinių laboratorijų tinklo platforma) suteikia galimybę tyrinėti ryšius tarp meno ir architektūros, Niujorko ir Lietuvos.

Nuo rugsėjo 10 iki spalio 4 dienos Studio-X NYC svečiuosis grupelė menininkų iš Lietuvos, kurių meniniuose projektuose, pristomuose parodoje pavadinimu “Fast Flux”, vienaip ar kitaip reiškiasi šie ryšiai tarp meno ir architektūros (nekilnojamojo turto), Niujorko (šerdies pasaulio centro) ir Lietuvos (periferija, be kurios nebūtų ir paties centro). Parodą galima aplankyti pirmadieniais-penktadieniais nuo 13 iki 18 valandos arba susitarus iš anksto.

Parodos atidarymas vyks rugsėjo 10d. 19 val. Atidarymo diskusijoje dalyvaus Juan de Nieves (Rupert direktorius), Inesa Pavkovskaitė (kuratorė), Lytle Shaw (Niujorko Universiteto profesorė), Kazys Varnelis (Network Architecture Lab) ir Mark Wigley (Kolumbijos universiteto Architektūros, planavimo, ir išsaugojimo fakulteto dekanas).

Menininkai: Audrius Pocius, Gediminas Akstinas, Viktorija Rybakova, Six Chairs Books, Karolis Kaupinis, Robertas Narkus

Partnerystė tarp RUPERT ir Network Architecture Lab, Studio-X NYC, Kolumbijos universiteto Architektūros, planavimo ir išsaugojimo fakulteto.

Kuratoriai: Inesa Pavlovskaitė + Kazys Varnelis.

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *