.
2023    10    02

15-tas konkurso “Jaunojo tapytojo prizas” jubiliejus žada ne tik įdomius renginius, bet ir išskirtinių meno pasaulio žmonių vizitus Lietuvoje

artnews.lt

Penkioliktą kartą jaunieji Lietuvos, Latvijos ir Estijos menininkai pristatė savo tapybos darbus prestižiname „XV Jaunojo tapytojo prizas” konkurse. Šiemet, kaip ir pernai, išimties tvarka  paraiškas konkursui galėjo teikti ir jaunieji Ukrainos menininkai, kurie šiuo metu reziduoja Lietuvoje, Latvijoje ar Estijoje. Tai unikali galimybė jungti meno talentus ir skatinti kultūrinį mainų procesą šiose šalyse bei išreikšti savo paramą ne tik Baltijos šalių kūrėjams, bet ir, tebesitęsiančio karo fone, solidarizuotis su Ukrainos menininkais.

Konkurso rengėjai kasmet siekia suburti stiprų meno profesionalų būrį iš viso pasaulio, kad jauni menininkai būtų pamatyti ir išgirsti kiek galima platesniame meno kontekste. Šiemet jubiliejinio projekto tarptautinę vertinimo komisiją sudaro dailės istorikas, Nordic Artists centre Dale direktorius Arild H Eriksen (Norvegija), menininkė Monika Furmana (Lietuva), dailininkas ir filosofas, Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus direktorius Arūnas Gelūnas (Lietuva), Eesti Kunstimuuseumi muziejaus Tapybos kolekcijos vadovė Liisa Kaljula (Estija), Šiuolaikinio meno kolekcininkas ir kuratorius Māris Vītols (Latvija), menininkė ir poetė Vita Zaman (Lietuva), bei – ypatingas svečias.

Šiemet projektas “Jaunojo tapytojo prizas” turi džiugią žinią, mat projekto organizatorės Julijos Palmeirao (Dailidėnaitės) kvietimu, komisijoje dalyvauja bei pirmasyk Lietuvoje viešės išskirtinis svečias – prancūzų meno istorikas, 2014-2021 m. vadovavęs Picasso muziejui Paryžiuje, šiuo metu – Pompidou meno centro prezidentas Laurent Le Bon (Prancūzija). Šio vizito metu, Prezidentas aplankys eilę Lietuvos meno institucijų bei susitiks su svarbiais Lietuvos meno lauko atstovais. O projektas “Jaunojo tapytojo prizas” darsyk parodys, kad jo misija yra ne tik suteikti matomumą jauniems kūrėjams bei padėti jiems įsitvirtinti konkurencingame meno lauke, bet ir sujungti įvairių šalių meno bendruomenes galimoms ateities iniciatyvoms.

Pasibaigus pirmąjam tarptautinės komisijos darbo etapui, išaiškėjo jubiliejinio konkurso finalininkų penkioliktukas. Šiemet į finalą pateko ir į prizus pretenduoja šie menininkai: Agata Orlovska / LT, Andris Kalinins / LV, Gintarė Kondė / LT, Viltė Čepulytė / LT, Julija Šilova / LV, Jonas Motiejus Meškauskas / LT, Šarūnas Baltrukonis / LT, Felicija Dudoit / LT, Neda Naujokaitė / LT, Julija Skudutytė / LT, Katrina Biksone / LV, Benjaminas Ančeris / LT, Raminta Stasaitytė / LT, Armine Hayk Sargsyan / LT, Gerda Hansen / EE.

Kokie yra šių metų pagrindinis ir lydintys prizai?

Pagrindinio prizo sudėtis kasmet, priklausomai nuo projekto rėmėjų įnašų, skiriasi. Prie projekto “Jaunojo tapytojo prizas” mecenatų šerdies, kurią sudaro Mindaugas Raila ir Nicolas Ortiz šeima (šie du mecenatai lydi projektą jau penkioliką metų, nuo pat jo įkūrimo!), bei prie daugiamečių projekto mecenatų Bajorunas/Sarnoff Foundation, jau antrus metus prisijungė ir šiemet ypatinga dalimi prie prizinio fondo prisidėjo Luminor Bankas. Šių metų projekto draugai ir partneriai yra Nacionalinis Lietuvos dailės muziejus, Nordic Artists centre Dale, Pamėnkalnio galerija ir The Rooster Gallery. Visų šių mecenatų ir rėmėjų dėka turime itin svarų pagrindinio prizo laimėjimų paketą bei įkvepiančius papildomus prizus:

Konkurso „XV Jaunojo tapytojo prizas” pagrindinio prizo laimėtojo (-os) laukia laimėjimų paketas: 5 000 eurų finansinė premija, dviejų mėnesių meno rezidencija Norvegijos meno rezidencijų centre NKD (su 11000 NOK kasmenesine stipendija) bei galimybė surengti personalinę parodą „Pamėnkalnio” galerijoje, Vilniuje. Laimėtojo darbas bus įtrauktas į Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus tapybos rinkinį, saugomą Nacionalinėje dailės galerijoje.

Luminor bankas jau antrus metus iš eilės įsteigė specialųjį prizą „Jaunimo įgalinimui”. Šį prizą laimėjusio menininko kūrinys bus įsigytas bei vėliau parduotas aukcione, o gautos lėšos bus skiriamos taip reikalingą psichologinę pagalbą teikiančiai „Jaunimo linijai“ – pirmajai savanoriškai emocinės paramos telefonu ir internetu tarnybai Lietuvoje.

Renginio metu bus skirtas ir išskirtinio paminėjimo ‘The Rooster Gallery Open’ prizas, kuris suteiks laimėtojui galimybę išbandyti jėgas, dirbant su profesionalia galerijos komanda, kuri surengs šio prizo laimėtojo (-os) personalinę parodą Vilniuje.

Be to, jubiliejinį projektą „Jaunojo tapytojo prizas” remia Lietuvos kultūros Taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė – jų lėšomis bus išleistas išsamus projekto „Jaunojo tapytojo prizas” penkiolikmečio albumas, kuriame išvysite ir daug tekstų, ir nemažai vaizdų, atspindinčių penkioliką projekto gyvavimo metų.

Lapkričio mėnesį, greta pagrindinės „Jaunojo tapytojo prizas” finalininkų parodos, vyks ir ją lydinčios parodos įvairiose galerijose: Latvijos galerijoje „Alma Gallery” vyks 2013 metų konkurso laimėtojos Zane Tuča personalinė paroda (Tērbatas iela 64 , Rīga 1001, Latvija), Pamėnkalnio galerijoje vyks praėjusių metų laimėtojo Lino Kaziulionio personalinė paroda „Atskleisti sąmokslą. Kontrolierius: paskutinis skyrius” (Pamėnkalnio g. 1,Vilnius), galerijoje „Meno niša” vyks grupinė „Jaunojo tapytojo prizas” laureatų Jolantos Kyzikaitės, Monikos Plentauskaitės ir Jurgio Tarabildos paroda (J. Basanavičiaus g. 1, Vilnius), o galerijoje „The Rooster Gallery” vyks net dvi parodos: pirmojo „Jaunojo tapytojo prizas” laimėtojo Andriaus Zakarausko  (Pakrantė, Vaidilutės g. 79, Vilnius), ir konkurso finalininkės Eglės Karpavičiūtės (Šv. Brunono Bonifaco 12, Vilnius), personalinės parodos. O Lietuvos nacionalinis dailės muziejus pristatys visų projekto „Jaunojo tapytojo prizas” laimėtojų kūrinių kolekciją Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje (Arsenalo g. 3a, 01143 Vilnius, Lietuva).

Šių metų lapkričio mėnesio 10 dieną, 19:00 valandą Taikomosios Dailės ir Dizaino Muziejuje bus atidaryta į finalą patekusių menininkų kūrinių paroda, o komisija susitiks antrajam darbo etapui – gyvai diskusijai, kurios metu ir paaiškės pagrindinio JTP prizo, Luminor įsteigto papildomo prizo „Jaunimo įgalinimui” bei išskirtinio paminėjimo ‘The Rooster Gallery Open’ laimėtojai.

Konkurso finalininkų paroda veiks ir bus atvira lankytojams iki pat gruodžio 31 dienos (adresas: Arsenalo g. 3a, 01143 Vilnius, Lietuva).