Portugalų menininko Francisco Janes paroda „We Have Everything And We Have Nothing“ „POST“ galerijoje
artnews.ltRugsėjo 25 d. 19 val. „POST“ galerijoje (Laisvės al. 51A, 4 aukštas, Kaunas) atidaroma portugalų menininko Francisco Janes paroda „We Have Everything And We Have Nothing“ (liet. Mes turime viską ir neturime nieko).
Šioje parodoje eksponuojami naujausi autoriaus kūriniai – vaizdo ir garso instaliacijos, analizuojančios priklausymo ir tapatybės konstravimo klausimus esamose ir buvusiose utopinėse praktikose Lietuvoje.
Parodos pavadinime panaudota viena eilutė iš Charleso Bukowskio poemos pavadinimu „Something for the Touts, the Nuns, the Grocery Clerks and You“ (liet. „Kai kas spekuliantams, vienuolėms, bakalėjos pardavėjams ir tau“). Poema, kurią specialiai parodai į lietuvių kalbą išvertė Jurijus Dobriakovas, skatina susimąstyti apie beprasmybę, tuštybę ir gyvenimą šiuolaikinėje visuomenėje.
Viename iš Francisco Janes video darbų, kurį matysite ekspozicijoje, reflektuojama Orvidų sodyba, kuri, anot autoriaus, yra kolektyvinės vaizduotės dalis. Filmas siūlo kitokį žiūros kampą, labai priartintą, bet tuo pat metu ir labai nutolusį, leidžiantį stebėti griuvėsius kaip savotišką prieglobsčio idėjos įsikūnijimą ir pajusti jų buvimo bei apleistumo absurdišką materialumą.
Gojus yra vieta, kurią sukūrė po ilgo išsiskyrimo vėl susitikę vyras ir moteris. Savomis rankomis pasistatę namus, jie augina gyvulius ir degina keramikos dirbinius malkomis kūrenamoje japoniškoje anagamos krosnyje. Pagal savo susikurtus ritualus jie formuoja kraštovaizdį aplink savo gyvenvietę ir gyvena darnoje su gamta. Būdami kartu ir menininkai, ir ūkininkai, jie kuria materialias sąlygas savo santykiui su išoriniu pasauliu.
Anapus kapitalistinės autentiškumo sampratos, Francisco Janes filmuose ieškoma paralelinių „geismo ekomomikos“ apraiškų, kurios skleidžiasi giliai po rinkos ir visuomenės įtakų srovėmis. Šie kūriniai klausia, ką mes pasirenkame ir kokią įtaką šie pasirinkimai daro mūsų kasdienybei. Juose iš naujo pasirodo naudojimo vertės ir meilės idėjos kaip bendriausio pobūdžio galimybės praktiškumo lauke.
Francisco Janes yra portugalų kilmės medijų menininkas ir tyrinėtojas, pastaruoju metu gyvenantis Vilniuje. Menininko darbuose analizuojami atskirtis tarp žmogaus ir gamtos bei žmogiškas suvokimo laukas (angl. field of perception). Francisko Janes kuria filmus, video, garso meną, fotografiją. Pirmenybę teikia eksperimentavimui su suvokimu kino ir akuzmatikos (ang. acousmatics) sankirtoje.
Francisco Janes 2012 m. apsigynė menų magistro laipsnį Los Andžele. 2008 m. dirbo „Experimental Intermedia“ organizacijoje Niujorke. Nuo 2006 m. savo kūrybą pristato įvairiuose festivaliuose, rengia parodas galerijose, muziejuose ir kitose vietose Europoje, Azijoje ir Jungtinėse Valstijose.
Paroda veiks iki spalio 18 d.