.
2016    02    22

Tomo Daukšos paroda „Lucerna Sonitum“ galerijoje „si:said“

artnews.lt

Tomas Dauksa_2

Vasario 26 d. (penktadienį) 18 val. galerijoje „si:said“ (Daržų g. 18, Klaipėda) atidaroma Tomo Daukšos paroda „Lucerna Sonitum “.

Keturi taktiniai prožektoriai su cree xm-l t6 led lemputėmis ir galimybe fokusuoti spindulį pritvirtinami prie stovo ir nukreipiami į vieną tašką sienoje. Šviesa fokusuojama į kvadratą. Šviesos kvadrate įmontuojamas saulės kolektorius. Kolektorius jungiamas į srovės stiprintuvą, o iš jo į keturias ant tokio paties stovo, kaip prožektoriai sumontuotas garso kolonėles. Prie kolonėlių pritvirtinami du mikrofonai. Jie jungiami į srovės stiprintuvą, iš jo į prožektorius.

Prožektoriai apšviečia kolektorių. Kolektorius gamina elektros energiją. Stiprintuvas sustiprina kolektoriaus pagamintą energiją ir perduoda ją garsiakalbiams. Jie skleidžia garsą. Mikrofonai sugauna garsą – gamina elektros energiją. Mikrofonų pagaminta energija sustiprinama stiprintuve ir perduodama prožektoriams. Prožektoriai apšviečia kolektorių. Ciklas kartojasi.

„Lucerna Sonitum “ ‒ tai darbas, kuriame šviesa gamina garsą, o garsas gamina šviesą. Taigi, šviesa virsta garsu, o garsas – šviesa. Jei šiek tiek ištempsime šią mintį gausime, jog šviesa yra identiška garsui ir atvirkščiai. Dar kiek pratempę tą pačią mintį galime gauti, kad šviesa ir garsas yra vienas kitam lygūs. Taigi, garsas ir šviesa yra tas pats ir tuo pačiu metu skirtingi. Žinoma, tam, kad galėtume taip galvoti reikia nepaisyti srovės stiprintuvo ir įsivaizduoti, kad sistema veikia idealiomis sąlygomis, tai yra nepraranda energijos.

Tokia situacija primena Turritopsis dohrnii medūzos gyvenimo ciklą, kur išneršusi medūza vietoje to, kad numirtų virsta polipu ir užaugina naujas medūzas. Iš esmės ji klonuojasi. Genetiniu požiūriu visos iš šio polipo užaugusios medūzos yra ta pati medūza, kuri virto polipu. Kitą vertus nauja medūza turi naują kūną, todėl ji nėra ta pati senoji medūza. Polipas elgiasi panašiai, į augalą – iš aplinkos gauna reikiamas medžiagas naujų medūzų auginimui. Galvojant, kad šviesos virtimas garsu ir atvirkščiai atkartoja medūzos klonavimosi ciklą srovės stiprintuvas veikia, kaip polipas – surenka už sistemos ribų esančią energiją ir ją perduoda sistemai, taip kompensuodamas virsmo metu atsirandantį energijos praradimą. Elektroninė sistema pradeda veikti, kaip biologinė.

Tomas Daukša (g 1988) ‒ Vilniaus dailės akademijos tapybos doktorantas, dirbantis su iš pusiausvyros išvestomis bei hibridinėmis sistemomis. Studijų metu dirbo su uždaros loginės sistemos idėja, kūrė darbus, kurių viena dalis priklauso nuo kitos, tai yra neturi tiesioginio priežastinio ryšio su kūrinio išore (pavyzdžiui: a yra todėl, kad b, b – todėl, kad a). Gyvena ir kuria Vilniuje.

Paroda „Lucerna Sonitum “ veiks iki kovo 26 d.