Zubovų rūmuose atidaromos šešios parodos
Sekmadienį, Rugpjūčio 25 dieną, 16 valandą, Zubovų rūmuose Šiauliuose vienu metu bus atidarytos iškart šešios parodos. Penkios jų – fotografijos ekspozicijos. Viena – meninė instaliacija. Tai vienas iš „Šiaulių naktų“ renginių. Parodos savotiškai suskamba su kūrybinėmis dirbtuvėmis „Kilowac“, kurios Zubovų rūmuose bus atidarytos iškart po parodų pristatymo. Žiūrovai galės vienu metu aplankyti abu atvirus visuomenei renginius.
Apie ką šios parodos? Šiauliuose gimusi fotografė Žaneta Bytautienė – fotografijos entuziastė, prieš aštuonerius metus kartu su bendraminčiais įkūrusi asociaciją „Fotografijos namai“. Jos parodoje „Muzikos spalvos“ kiekvienas kadras užfiksuoja įvairių koncertų gyvą energiją, jaudulį ir emocijas. Kadrai išties gali suskambėti. Ypač, jei įamžintuose koncertuose teko pabuvoti.
Editos Aleksandravičienės fotografijų parodoje ypatingu kampu užfiksuota tai, ką būtų galima rasti kiekvienuose namuose. Tai buities pasaulį kitomis akimis. Visiškai neatpažįstamas grožis ir bjaurastis, tvarka ir chaosas – tarsi iš kosmoso, kurį kiekvienas turime savo galvose ir namuose.
Daivos Šeibelienės ir Ramunės Bernotaitės bendroje fotografijų parodoje „Miesto miražai“ bus galima išvysti įvairius miesto ritmo virpesius. O gal taip pavyktų kiekvienam iš mūsų? Tereikia stebėti miesto formas, detales, visumą, šviesą? Žodžiais įvardinti tai, ką pamato ir užfiksuoja šios fotomenininkės ypatingai sunku. Geriausia pamatyti.
„Sugriauta Jaunystė“ – ukrainiečių fotografo Oleksijaus Karpovyčiaus (Oleksii Karpovych) darbų paroda. Nuspėjama pavadinimo kilmė? Ar pastebite kontrastą? Jaunystė yra nesugriaunama. Miestai ir žmonės po 2022 m. vasario 24 dienos. Fotografo menas skaudus – siejasi su nepagražinta realybe. Verta pamatyti – Oleksijus bendradarbiauja su tarptautine žiniasklaida.
Lesia Synychenko pristatys meninę instaliaciją, kurios žiūrovai nejučia taps ir jos dalimi – kiekvienas galės pasijusti tarsi šalia savo pasąmonės. Menininkė sako, kad jos kūrybinį suvokimą paveikė mamos meninė aistra ir tėvo žurnalistinė dvasia. Taigi – mokėsi ir studijavo abu dalykus. Menininkės projekte „Saugumo teritorija: pasąmonės tyrinėjimas“ gilinamasi į paslėptą vaikystės prisiminimų įtaką mūsų gyvenimui, dažnai veikiančią po mūsų sąmoningu suvokimu. Menininkė tikisi: „Šia instaliacija ir darbais viliuosi prisiliesti prie nematomų jėgų, kurios formuoja mūsų gyvenimus, ir suteikti prieglobstį nuo pasaulio netikrumo.“
Pleneras „Kilowac“ startuos iškart po parodų atidarymo – 19 valandą. Tai kūrybinės dirbtuvės, kuriose niekaip neribojamos menininkų raiškos priemonės ir necenzūruojami atlikimo būdai.
Yra tik dvi taisyklės. Viena – kūrinys turi šviesti, švytėti – elektros energijos galios kilovatus paversti šviesa! Šviesa yra gėris. Ten, kur šviesa – nėra karo. Antra taisyklė – jokių taisyklių.
Renginys taip pat neapsieis be įdomios kokybiškos muzikos. Plenero „Kilowac VII“ atidarymo proga koncertuos grupė „Keista Bjauri Žuvis“ – Aistės Kalvelytės (būgnai) ir Juliaus Čepukėno (elektronika) eksperimentinės muzikos duetas.
Taip pat netoli Zubovų rūmų, ant Šiaulių kultūros centro garažo sienos tuo pat metu prasidės dar vienas gatvės meno procesas. Ukrainietis freskų meistras Antonas Kosikovas, save pristatantis Hudo pseudonimu, ant garažo sienos visą savaitę kurs grafitį. Antonas – tarpdisciplininis menininkas, grafikas, šiuolaikinių neo-freskų dailininkas. Piešti jis pradėjo dar mokykliniame amžiuje po patirto insulto, siekdamas atkurti smulkiąją rankų motoriką.