.

Vladimiro Mackevičiaus personalinė paroda „WARning“ KKKC Parodų rūmuose

Rugpjūčio 19 d., penktadienį, 17 val.  KKKC Parodų rūmuose (Didžioji Vandens g. 2) atidaroma tarptautinėje meno erdvėje dirbančio menininko Vladimiro Mackevičiaus personalinė paroda „WARning“. Kolekcijos „Warning“ didžioji dalis objektų sukurti 2022-aisiais.

Pasak autoriaus, vienas svarbiausių dalykų žmogaus gyvenime yra savo sielos gelbėjimas, savęs ištraukimas iš nuodėmių, siekimas būti geresne savęs versija: švaresniu bei mažiau nuodėmingu, mažiau egoistišku. Nevartoti laimės tada, kai jos negamini.  Neturėti skolų laikui ir nežaisti slėpynių su tiesa.  Būti kuo laisvesniam nuo aplinkybių. Draugauti. Visų pirma – su savimi.

Nūdienai būdingas negebėjimas susitarti, taikaus sprendimo neradimas. Į taiką nusivaloma purvinais, skleidžiančiais metalo ir žalios mėsos kvapą batais. Praradusiems ryšį su realybe metas susišukuoti smegenis.

Gyvenimo buhalterija: skaičiuojame mes, skaičiuoja mus. Veiksmai ir padariniai. Viskas fiksuojama ir už viską teks atsakyti. Visų pirmą – patiems sau. Kiekvienas žingsnis – sankryža: dar vienas inkaras arba dar vieno atsisakymas. Pasirinkimas, kaip ir kvėpavimas, – neatsiejama gyvenimo dalis.

Parodoje menininkas metaforiškai analizuoja spąstų sąvoką ir kliūtis, su kuriomis žmogus susiduria siekdamas neprarasti žmogiškumo.

V. Mackevičius šiuo metu savo kūryboje daugiausia dėmesio skiria “readymade” technikoms, gilinasi į žmogaus psichologijos aspektus pokyčių pilnoje ir kasdien sparčiai besikeičiančioje, nenuspėjamoje aplinkoje. Parodoje pristatomi kūriniai atspindi vis didėjantį žmogaus ryšį su skaitmeniniu pasauliu, kuriame jausmai kuriami dirbtinai ir juose lengva pasiklysti, ,kuris atitolina žmogų nuo savęs paties. Individas, laviruodamas tarp virtualaus ir tikrojo pasaulio, pradeda gyventi dvigubą gyvenimą.

Informacijos gausa ar net perdozavimas, pasirinkimo platybės dar labiau apsunkina ir taip pasimetusį individą. Paroda „WARning“ – tai įspėjimas apie didejančią atskirtį ir apie tai, kas yra tikra, apie meilę ,apie laiko vertybę ir pasaulio išgyvenimą gyvai, pilna širdimi.

Paroda „WARning“ yra apie TAIKĄ: harmoningą buvimą su savimi ir aplinka. Tai tarsi perspėjimas apie visapusį pusiausvyros praradimą. Karas ir įspėjimas – toks žodžio ir parodos pavadinimo junginys, atkreipiantis dėmesį kaip greitai pasaulis gali prarasti brangiausią dalyką – taiką.

Vladimiras Mackevičius- aktualijų menininkas. Jo laikas – dabartis, veiksmai ir išgyvenimai vykstantys šalia, visuomet esamajame laike. Menininkas lyg “karštų taškų” korespondentas visuomet veržiasi į pirmąsias stebėtojo gretas. Antimilitaristinė  politinių manipuliacijų tema jo kūryboje užima itin svarbią vietą.

Tarptautinėje meno erdvėje dirbančio vilniečio menininko kūryba prisotinta filosofinių svarstymų, dabarties refleksijų bei ironiško požiūrio į gyvenimo detales. V. Mackevičius yra surengęs per 25 personalines parodas Vilniuje, Berlyne, Barselonoje, Kijeve, Batumyje ir kt. Autoriaus kūriniai randasi Lietuvos, Ispanijos, Maltos, Norvegijos, Sakartvelo meno kolekcijose bei muziejų saugyklose.

Plačiau apie parodą „WARning“

Pokyčiai.

Prieštaringas prisitaikymas prie naujų aplinkybių, kitų taisyklių ir procedūrų. Iššūkis asmenybei, reikalaujantis kantrybės, sumanumo ir psichologinės jėgos. Nutolimas nuo įprastos ritmo rutinos. Laisvių suvaržymas.

Vis didėjantis kontaktas su „didžiuoju algoritmu“, daugiau laiko ekranams, kurie ir taip jau yra įsitvirtinę kasdieniame gyvenime. Dirbtinis ir plokščias virtualumas neturi realybės gylio. Jame nėra jausmų, nuoširdžių pokalbių, kvapų ir pan.

Skaitmeninėse plokštumose žmogus nutolsta nuo savęs ir pasidalina į dvi dalis. Pasirodo ryškus „antrasis, skaitmeninis aš“. Individas, laviruodamas tarp virtualaus ir tikro, pradeda dvigubus gyvenimus. Tačiau virtuali realybė nepakeičia tikrovės. Pamiršus pastarąją, kinta asmenybės vertybių hierarchija ir įsigalioja besaikis informacinis bei materialus vartotojiškumas, be kurio pradedam jaustis tarsi nuogi.

Redaguodami ir pildydami savo virtualųjį „aš“, mes aukojame laiką griežtai savidisciplinai, kurios galutinė pasekmė – tuščias ekranas ir staiga dingusios valandos, dienos, metai. Dingusi galimybė tikram jausmui ir giliam patyrimui.

Nepavykstantis neatkaklus ir greitas bandymas grąžinti save į teisingą kryptį bei tinkamą balansą tarp realybės ir skaitmenos dar labiau sumažina motyvaciją. Kova nuvysta kaip gėlė. Žmogus toliau bunka, jausmų antenos genda ar visai nebeveikia ir jis grįžta į dvejetainės sistemos pasaulį, pas savo virtualųjį „aš“. Grįžta pas algoritmą, kaip naujagimis gyvūnas grįžta pas mamą – kad nusiramintų, kad pamirštų…

Ir taip dažnu atveju neišmokytas mylėti, visų pirma – savęs, žmogus dar labiau pasimeta, užuot ieškojęs naujų būdų spręsti situacijas, naujų kelių link gyvenimo džiaugsmo, kelių link tikėjimo. Tikėjimo savimi, savo misija. Auginti vidinį medį, stiprų ir gyvą. O medžius, šiais laikais, užuot mylėję, dažnai kerta. Pasaulis šlubuoja, šlubas ir žmogus.

Svarbu ne tai, ką iš tavęs padarė, o tai – ką tu padarei iš to, ką iš tavęs padarė. Atsakomybė ir aiškus žinojimas, ko nori. Laikas mokytis iš naujo.

Mokytis gaudyti, jausti ir mylėti šią akimirką. Laikas skiesti savo laiką žiūrint į skaitmenines ikonas, ir kartais pasigrožėti realiomis. Kiekvienam savomis. Vienam mylimojo žmogaus veidas yra ikona, kitam – auganti pievoje jaunų berželių puokštė, arba jūra, kalnai. Gamtos kūriniai. Kaskart kitokie, kiekvieną sykį unikalūs, pilni nuotaikų ir multisisteminiai, tarsi įsimintiniausi literatūriniai romanai, kuriuose kiekviena raidė svarbi. Svarbi, kaip kiekviena mums (ne šiaip sau) duota minutė.

Tampame tokiomis savo versijomis, kuriomis tikrai nenorėtume būti. Prarasdami pusiausvyrą ir vidinę taiką vis ieškome naujų kelių į save, tačiau vis dar žaidžiame slėpynes su tiesa. Vis dar įsiskolinę laikui, gamtai ir rytojui. Vis labiau vartojame laimę, ir vis mažiau ją gaminame.

Pasimetę, su karu pašonėje, bandome saugoti jausmus, tikėdami šviesiu rytojumi vis tiek ritamės į visišką uždarumą, bejausmį vartojimą ir tuščią, beprasmį buvimą.

V. Mackevičiaus paroda „WARning“ KKKC Parodų rūmuose veiks nuo rugpjūčio 19 iki rugsėjo 4 dienos.

Projekto autorius:  Vladimiras Mackevičius

Parodos kuratorė, menotyrininkė: Jolita Mieželaitienė

Daugiau apie V. Mackevičių: http://www.artmackevich.com/

Daugiau apie KKKC:  https://www.kkkc.lt/lt/