.
2022 04 25

Vilniaus mieste startuoja pirmoji MAS – Meninių akcijų savaitė

Jau šiandien Vilniaus mieste startuoja pirmoji MAS – Meninių akcijų savaitė. Šokio organizacija „Be kompanijos“ ir gausus būrys menininkų per savaitę surengs net 9 menines akcijas, o vyksmą vainikuos „Vakarėliu laisvei“.

Nepriklausoma, jokiais finansiniais įsipareigojimais nesusaistyta, Meninių Akcijų Savaitė kviečia Vilniaus miesto gatvėmis žingsniuojančius stebėti įvairius meninius veiksmus netikėčiausiose viešose miesto erdvėse. Tai nebus savitiksliai meniniai kūriniai, organizatorės Agnietė Lisičkinaitė ir Greta Grinevičiūtė tikisi, jog jie paskatins bent akimirkai sustoti ir pagalvoti, kiek kiekvienas asmeniškai esame atsakingas už saugios, atviros ir laisvos mūsų visuomenės kūrimą. „Mums svarbu, kad menas neliktų užsidaręs tarp meninių institucijų sienų, o eitų į viešumą, keltų opias mūsų visuomenei temas. Šios akcijos pirmiausia yra įvietinti meno kūriniai!“- teigia renginio organizatorės.

Pirmoji akcija (18.00 val.) ant Žaliojo tilto, kur Agnietė Lisičkinaitė atliks šokio vyksmo „Hands up“ inspiruotą meninę akciją „Tai ne tik skaičiai“, skirtą Ukrainoje žuvusiems civiliams pagerbti. Antradienį (18.00 val.) prie Sveikatos apsaugos ministerijos aktorius ir muzikantas Dominykas Vaitiekūnas kartu su gitaristu Kęstučiu Vaitkevičiumi pristatydami Zuikio ir Arklio Darbo akciją sieks atkreipti dėmesį į psichologinio perdegimo problemą visuomenėje. Trečiadienį (18.00 val.) Menininkė Inga Galinytė kvies visus į Halės turgų, čia ji atliks meninę akciją pavadinimu „Blogas sapnas“. Tai performatyvi instaliacija, kurios metu menininkė kalbės apie kolektyvinių traumų patirtis, kurios atsikartoja ir yra perduodamos iš kartos į kartą. Karas, prasidėjęs Vasario 24 d., atvėrė dar vieną pasaulio žaizdą, kuriai užgyti prireiks daugybės metų. Ketvirtadienį (18.00 val) šokio menininkė Greta Grinevičiūtė ir kompozitorė Agnė Matulevičiūtė kvies kartu kontempliuoti apie veikiančio, kovojančio ir jį iš toli stebinčio galios pozicijų skirtumus. Kaip galime padėti vieni kitiems? Jų meninė akcija “Žmonės люди” vyks ant Baltojo tilto, ši meninė akcija įkvėpta Meno ir mokslo laboratorijos spektaklio „Mamai ir skalbimo mašinai“. Penktadienį, tarptautinę šokio dieną, turėsime net dvi šokio menininkų rengiamas menines akcijas. Pirmoji pavadinimu „Namai“ bus atliekama Pilies gatvėje (sankirtoje su Šv. Mykolo g.) (18.00 val.) jaunų ir talentingų Lietuvos muzikos ir teatro akademijos, šokio specialybės studentų Dominykos Markevičiūtės, Juozo Veiverio ir Povilo Jurgaičio. Antroji meninė akcija penktadienį (19.00 val.) vyks Pylimo g. 56 siena su MILLO, kur Vilniaus miesto šokio teatro „Low Air“ jaunuolių kompanija Savoj Krūvoj drąsins kelti klausimus ir kalbėtis tokiomis temomis kaip: lytiškumas, patyčios ar seksualinis priekabiavimas, ieškoti savos krūvos, kuri kviestų pasisakyti ir drąsiai atsakytų aš irgi.

Meninių akcijų savaitę užbaigs dvi meninės akcijos. Pirmoji aktoriaus ir režisieriaus Pauliaus Markevičiaus „ropojimas“ Gedimino prospektu, nuo V. Kudirkos aikštės iki M. Mažvydo bibliotekos (16.00 val.). Paskutinė akcija prie M. Mažvydo bibliotekos „Bučinys“ (18.00 val.) –  šis taikus gestas, kuomet du tos pačios lyties asmenys suspaudžia savo lūpas ir sustingsta, simbolizuoja LGBTQ+ bendruomenės ne lygiateisiškumą, šios grupės narių priverstinį užtildymą mūsų visuomenėje. Prie šios akcijos jungiasi ir nepriklausoma organizacija „Mamos už LGBTQ+ vaikus“.

Dar vienas svarbus Meninių akcijų savaitės vyksmas Deniso Kolomyckio instaliacijos “Femina” ir “Taikinys”, kurias galima išvysti bus prie Šiuolaikinio meno centro skulptūrų parke nuo balandžio 26 dienos iki 30 dienos.

Meninių akcijų savaitę vainikuos „Vakarėlis laisvei“, kuris vyks „Opera social house“ bare. Čia prie pulto laisvės ritmus suks aktoriai Jonas Šarkus ir Gediminas Rimeika, šokėja Airida Gudaitė, DJ Cosmo Operator, grupė Sure Fang.