Renginiai kraunami
  • event jau ivyko.

Vertimų dirbtuvės ŠMC ir Kipro Dubausko filmų programa Nidoje

2020-08-13, Ketvirtadienis @ 18:00

Šiuolaikinio meno centras kviečia į Vilniuje ir Nidoje organizuojamus renginius. Tai Arthuro Jafos ir Kipro Dubausko solo parodas lydinčios programos dalis. Abi parodas šiuo metu galima pamatyti užsukus į Šiuolaikinio meno centrą.

Rugpjūčio 13 d., ketvirtadienis, 18 val. – Užgniaužti intensyvumai: afroamerikiečių protesto poezijos vertimo dirbtuvės (ŠMC skaityka, Vilnius)

Rugpjūčio 14-15 d., penktadienis ir šeštadienis, 19 val. –  Kipro Dubausko ir kviestinių menininkų filmų programa („Nidos banga“, Skruzdynės g. 2, Nida)

Užgniaužti intensyvumai: afroamerikiečių protesto poezijos vertimo dirbtuvės

Ketvirtadienį, rugpjūčio 13 d. 18 val. Šiuolaikinio meno centro skaitykloje

JAV menininkas Arthur Jafa ne viename interviu yra užsiminęs apie radikalios kitybės baimę, kuri ir yra vienas pagrindinių šiuolaikinio rasizmo varomųjų jėgų. Jo manymu, gebėjimas įsijausti į Kito padėtį, kai šis nėra baltaodis heteroseksualus vyras, yra tam tikras raumuo, kurį turėtų vystyti kiekvienas. Jei tai pavyktų, – kas žino? – galbūt mums atsivertų ištisos galaktikos, tačiau prieš tai derėtų su atjauta ir tolerancija išmokti žvelgti į skirtumus čia, Žemėje.

Kibernetinė revoliucija sudarė visas sąlygas kaip niekada garsiai prabilti apie kasdienį rasizmą ir užpildė interneto erdvę daugybe liudijimų, leidusių palaipsniui įsisąmoninti sisteminį šio reiškinio pobūdį. Tačiau išvirkščia jos pusė – socialinių tinklų stiprinamas instinktyvus polinkis ieškoti panašiai mąstančių žmonių ir burtis į bendraminčių kuopeles – vis dažniau skatina drąsius bandymus atverti naujus horizontus bei pamėginti suprasti radikalią kitybę iškeisti į braidymą po pažįstamus užutėkius. Deja, ši tendencija neaplenkė ir afroamerikiečių poezijos recepcijos Lietuvoje. Šalies kultūrinėje spaudoje iki šiol publikuojama labai nedaug afroamerikiečių poezijos vertimų, o ir tai joje dažniausiai aptinkami tik pavieniai literatūros klasika jau laikomų, tokių kaip Langston Hughes, ar šiandien itin populiarių afroamerikiečių autorių, tokių kaip Jericho Brown, eilėraščių vertimai.

Poeto ir vertėjo Aisčio Žekevičiaus rengiamų vertimų dirbtuvių metu kviesime iš arčiau susipažinti su afroamerikiečių protesto poezija ir išmėginti savo jėgas verčiant JAV poetų Lucille Clifton, Danez Smith, Claudia Rankine ir Fred Moten kūrybą bei kartu paieškoti sprendimų, kaip versti kertinius terminus bei išsireiškimus, kad šie išlaikytų sprogstamąjį savo potencialą bei paveikumą.

Šioms vertimo dirbtuvėms ypač svarbus Lietuvoje gyvenančių afrikiečių ir afroamerikiečių bendruomenės įsitraukimas, pastabos ir patarimai dėl kalbos, glaudžiai susijusios su afroamerikiečių kultūra, vartosenos.

Šios dirbtuvės yra Arthur Jafa parodą Šiuolaikiniame meno centre lydinčių renginių serijos dalis. Pranešimus apie kitus ciklo renginius kviečiame sekti čia: www.cac.lt

Dirbtuvių trukmė – 2,5 val.
Renginys vyks lietuvių kalba su vertimo galimybe (pagal poreikį).
Kilus klausimams, kviečiame susisiekti el. paštu: justinazubaite@gmail.com

Aistis Žekevičius – vertėjas ir redaktorius, poetas. Parašė eilėraščių rinkinį „Maratonas“ (2019), kuris buvo įtrauktas į 2019 m. kūrybiškiausių knygų dvyliktuką. Yra išvertęs Traci Brimhall, Matthew Dickman, Ilya Kaminsky, Ada Limón, Philip Schultz, Charles Simić, Ocean Vuong ir kitų JAV poetų kūrybos bei parengęs publikacijų įvairiuose šalies kultūrinės spaudos leidiniuose. Šiuo metu studijuoja Lietuvos kultūros tyrimų instituto (LKTI) doktorantūroje, kur gilinasi į biopolitikos ir rasės sąveiką.

Kipro Dubausko ir kviestinių menininkų filmų programa

Rugpjūčio 14 ir 15 d. nuo 19 val.
„Nidos banga“ (Skruzdynės g. 2, Nida)

NMK Naktinio gyvenimo renginių programa – visą vasarą vietiniuose Nidos baruose, klubuose ir kitose draugiškose vietose vykstančių renginių serija, įgyvendinta bendradarbiaujant su Lietuvos kultūros institucijomis.

Pirmąjį rugpjūčio mėnesio renginį organizuoja Šiuolaikinio meno centras. Dvi garso ir filmų programos išaugo iš šiuo metu ŠMC vykstančios daugialypės Kipro Dubausko personalinės parodos „Dienanakčiavimas”. Pirmąjį vakarą rugpjūčio 14 d. po muzikinės dalies bus rodoma Kipro Dubausko filmų programa. Antrojo vakaro programą rugpjūčio 15 d. sudaro kviestinių menininkų filmai, kuriuose tyrinėjamos temos ir pozicijos, būdingos Dubausko darbams. Pristatomi menininkai: Kipras Dubauskas, Adam ir E.B. Itso, Eglė Razumaitė, Elva Olafsdottir, exotip, Alexandre Bavard ir Jon Benjamin Tålleras.

Kipras Dubauskas gyvena ir dirba Vilniuje. Jo kūriniuose ryški pogrindžio – geografinio ir urbanistinio, institucinio ir politinio – tema. Požeminės ar pogrindinės teritorijos – tai paralelinės miesto erdvės, kurios menininko kūryboje tampa savita institucinės ir socialinės kritikos poetika. Menininko kūryba buvo pristatyta personalinėse parodose ŠMC (2020), POST galerijoje Kaune (2019) ir „Ex Elettrofonica“ Romoje (2018), grupinėse parodose „Waiting for Another Coming“ Vilniuje ir Varšuvoje (2018), XII-oje Baltijos trienalėje (2015) ir „Word’s Aren’t the Thing“ (2015) ŠMC Vilniuje, taip pat kino festivaliuose, paties organizuotuose renginiuose viešosiose erdvėse ir kitų menininkų parodose. Dubauskas yra analoginio kino laboratorijos kolektyvo „Spongé“ įkūrėjas.

Renginį NMK Naktinio gyvenimo renginių programos kontekste organizuoja tyrėja ir parodų kuratorė Ūla Tornau bendradarbiaujant su ŠMC ir „Nidos banga“.

Programą dalinai finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Informacija

Data:
2020-08-13, Ketvirtadienis
Laikas:
18:00
Renginys Categories:
,
Renginys žymės:

Vieta

Šiuolaikinio meno centras
Vokiečių g. 2
Vilnius, Lietuva
+ Google žemėlapis