.

Verdenės Monikos Valkiūnaitės personalinė tapybos paroda „Savanos (demo)“ „Galerijoje T. 2“

Balandžio 13 d., ketvirtadienį, 19 val. „Galerijoje T. 2“ (Titnago g. 7, Vilnius) atidaroma Verdenės Monikos Valkiūnaitės personalinė tapybos paroda „Savanos (demo)“.  

Parodoje eksponuojami darbai, nuo kurių dailininkė pradėjo kurti didelį paveikslų ciklą „Savanos“.  Tai – tarsi įžanga, anonsas ar priešistorė ilgos ir spalvingos kelionės į dekoratyvų augalų ir gyvūnų motyvų pasaulį. „Savanos“ peizažuose gausu ornamentų, brūkšnelių, taškelių, kurie ir sukuria dinamišką vaizdą, žadantį susitikimą ne tik su egzotiškų gyvūnų ir augalų pavidalais, formomis, bet ir su paslaptingais archetipiniais ar toteminiais reiškiniais. Čia trykšta autorės vaizduotė, ryškios spalvos, tai – tarsi žvilgsnis  į tolimo krašto motyvus vaiko akimis (tikrovėje sausringos savanos spalvos nebūtinai tokios įvairios ir ryškios).  Dailininkė sukūrė pasaulio, į kurį dar neįžengė žmogus, scenografiją, o žiūrovo vaizduotei paliekama laisvė kurti siužetus, kas galėtų vykti šioje aplinkoje (safaris, susitikimas su savuoju „aš“ ar protėvių dvasiomis). Savanų motyvai reprezentuoja ne tiek konkrečias vietas ar florą ir fauną, kiek autorės fantazijų pasaulį, painius nenurimstančios pasąmonės užkaborius, vidino vaiko lūkesčius ir baimes, atsiribojimą nuo kasdienės tikrovės ir buities. Šioje fejerijoje esama ne tik linksmumo, bet ir dalelės masinančio baugumo, nesaugumo – jausmų, kuriuos patiria vaikai, klausydamiesi šiurpių: už krūmų ir žolių gali slėptis plėšrūnai, piktos dvasios. Esama ir vos nujaučiamo pavojaus įžengus į šį fantastinį pasaulį prarasti su tikrove siejantį siūlą, būti pakerėtam, pasiklysti. Ši pavojaus nuojauta, nejauka apsaugo autorę nuo beprasmio dekoratyvumo ar „disnėjiško“ sužmogintų gyvūnų vaizdavimo, kartu – ir nuo supaprastinto, pasaldinto vaiko sąmonės  traktavimo.

Verdenė Monika Valkiūnaitė baigė scenografijos magistro studijas Vilniaus dailės akademijoje. Kūrė scenografiją Kretingos vaikų ir jaunimo teatro „Atžalynas“, Klaipėdos lėlių teatro spektakliams. Dalyvauja grupinėse parodose, surengė tris personalines parodas.