.

Trečioji parodų ciklo „Takūs kūnai“ dalis „Slystantys paviršiai“ buvusiame laive-žemkasėje „Nemuno7“ Zapyškyje

Rugpjūčio 5 d., penktadienį, 18 val. buvusiame laive-žemkasėje „Nemuno7“ (kairiajame Nemuno krante, Zapyškyje) atidaroma trečioji parodų ciklo „Takūs kūnai“ dalis „Slystantys paviršiai“. Joje – specialiai atidarymui kuriama Venecijos bienalėje Lietuvai šiemet atstovaujančio Roberto Narkaus instaliacija ir video menininkės Ievos Kotrynos Ski kūrinys. 

Trečioji iš penkių šį sezoną suplanuotų parodų tęsia ekologijos šiuolaikiniame mene tematiką. Abu menininkai tyrinėja skirtingus šio termino aspektus.

Naujus mąstymo kelius atveriančios smegduobės

Šiuo metu Paryžiuje gyvenanti menininkė Ieva Kotryna Ski parodoje pristato savo video kūrinį „Smegduobė“, laimėjųsį „JCDecaux premija 2021: Tarpai“ publikos prizą.

„Smegduobė“ atsispiria nuo geologinių darinių bei menininkės senelio geologo Vytauto Narbuto tyrinėjimų ir leidžiasi smegduobių atveriamais takais. Erozijos paveiktos uolienos tirpsta, susidaro ertmė, viršutinis žemės paviršius nebeatlaiko ir įgriūna. Atsivėrę urvai susijungia į bendrus kanalus, taip formuodami įtrūkinėjusį kraštovaizdį, kuriame atsiranda galimybė į šiuos gamtos reiškinius pažvelgti kitu rakursu. Įvairiomis skirtingos kokybės skaitmeninio vaizdo formomis ieškoma santykio su iš po kojų slystančiu paviršiumi.

Savo meninę praktiką Ieva Kotryna Ski pradėjo nuo telefono video estetikos, iš jos kylančių techninių trukdžių ir fragmentuotos kasdienybės dokumentavimo, o kaip video menininkė taip pat dažnai prisideda prie kitų kūrėjų projektų.

Gamtos (nesu)valdymo ir startuolių pasaulio ironija

Koks bus ir kaip atrodys Roberto Narkaus kūrinys – kol kas paslaptis ir pačiam autoriui: galutinį rezultatą padiktuos jau įsikūrus žemkasėje atplaukusios inspiracijos. Specialiai atidarymo vakarui menininkas sukurs naują instaliaciją gamtos (nesu)valdymo tema, kurią papildys savo projektu „Valdyba“.

„Valdyba“ – tai iš studijoje surinktų objektų, laidų, virvių, statybinių medžiagų ir meno kūrinių likučių sukonstruoti ekspresyvūs natiurmortai-avatarai. Gali būti, kad tai – menamos organizacijos, komiteto ar valdybos nariai, pozuojantys korporatyviniam portretui. Apšviesti ryškia ir tolydžia šviesa nuotraukose vaizduojami daiktai, regis, tampa antropomorfinėmis būtybėmis. O galbūt tai – nieko bendro su žmonėmis neturinčios gyvybės formos, niekada nesibaigiančioje vaizdo konferencijoje sprendžiančios mūsų likimus?

Šiais metais Lietuvai 59-oje Venecijos bienalėje su projektu „Gut Feeling“ atstovaujantis Robertas Narkus savo kūryboje dažnai įkvėpimo semiasi iš verslo ir startuolių pasaulio. Supriešindamas jame tvyrančią optimizmo ir veržlumo dvasią bei nusivylimo kartėlį, autorius ne tik kuria tragikomiškus performansus, videodarbus ir koliažus, bet taip pat ir pats yra ne vienos kultūrinės ir verslo organizacijos įkūrėjas ar tarybos narys. Narkaus darbuose galima rasti daug humoro, tačiau ši ironija labai dviprasmiška – menininkas prisipažįsta pats kartais esąs maištaujantis neoliberalios sistemos sraigtelis.

Parodų ciklo „Takūs kūnai“ kuratorius – Valentinas Klimašauskas.

„Nemuno7“ yra „Kaunas ir Kauno rajonas – Europos kultūros sostinė 2022“ programos dalis.

——-

Parodos lankymas atidarymo dieną (rugpjūčio 5 d. 18-20 val.) – nemokamas.

Paroda veiks iki 2022 rugpjūčio 24 d. žemkasėje „Nemuno7“, Zapyškyje.

Išsamiau apie parodų ciklą „Takūs kūnai“ skaitykite „Nemuno7“ svetainėje.

Paroda „Takūs kūnai. Slystantys paviršiai“ veikia „Nemuno7“ darbo valandomis:

Antradieniais – penktadieniais 16:00-20:00

Šeštadieniais – sekmadieniais 12:00-20:00

Bilietai: https://www.bilietai.lt/lit/renginiai/kita/kulturos-ir-meno-laivas-nemuno-7-78621/