.

Stasio Eidrigevičiaus paroda „Keliaujanti vaizduotė“ pradeda kelionę po Lietuvos regionus

Rugsėjo 18 d. prasideda mobilios, Stasio Eidrigevičiaus parodos „Keliaujanti vaizduotė“ žygis po Lietuvos regionus. Paroda pristato dalį tarptautinį pripažinimą pelniusio S. Eidrigevičiaus knygų iliustracijų kolekcijos, kurią menininkas padovanojo Stasio Eidrigevičiaus menų centrui (SEMC). Parodoje eksponuojami kūriniai, sukurti Vytautės Žilinskaitės, Chosė Muriljas ir Ritos Repšienės knygoms iliustruoti.

Atviras parodos pristatymas vyks šį ketvirtadienį, rugsėjo 21 d. 17 val. Tauragės krašto muziejuje „Santaka“, kurio metu apie savo kūrybą su bendruomene dalinsis pats menininkas. Nuo spalio mėn. vidurio paroda bus eksponuojama Žemaičių dailės muziejuje Plungėje ir vainikuos savo kelionę Ukmergės kraštotyros muziejuje lapkričio mėn. viduryje.  

Mobili paroda „Keliaujanti vaizduotė“ daro įspūdį ne tik turiniu, bet ir savo ekspozicine architektūra. Iš ryškių, S. Eidrigevičiaus kūrybai būdingų spalvų bei netikėtų neoninių šviesų sukurta originali namelio konstrukcija, intriguoja vos ją išvydus ir kviečia žiūrovą susipažinti ne tik su menininko kūryba, bet ir su jo spalvinga asmenybe.

Paroda daugialypė, kaip ir visa S. Eidrigevičiaus kūryba. Lankytojai išvys tiek gerai žinomas, tiek retas S. Eidrigevičiaus iliustracijas šioms knygoms:  Vytautės Žilinskaitės „Kelionė į Tandadriką“ (1984), Chosė Muriljas „Mano draugas pelėdžiukas“ (1986) bei Ritos Repšienės „Laumių pasakos“ (2008). Pasak parodos kuratorės, Linos Albrikienės, lankytojams atsiskleis kūriniai-herojai: iš kūnų supinta vaivorykštė; paukščiai, surišti sparnais; katinas, lazda ir uodega pagavęs išsigandusią gyvatę; zuikis, praradęs dešinę ausį drobės įplyšime; gėlės kuokelis, prispaudęs miniatiūrinį šunytį ir kiti S. Eidrigevičiaus vaizduotės vaisiai. Anot jos, nė vienas menininko sukurtas personažas, pristatomas šioje parodoje, rodos negali egzistuoti atskirtyje, jie tarsi sulipę į nedalomą vientisą organizmą. „Objektai ir gyviai palaiko vienas kitą. Susivijusi piešiniuose vaizduojamųjų gija atspindi nedalomą, neišskiriamą draugystę, priklausymą ar priklausomybę vienas nuo kito bei kančią, kuri atsispindi suvaržymo, suspaudimo, surišimo motyvuose.“ – dalinasi L. Albrikienė.

Parodos kuratorės teigimu, suvaržymo motyvas itin svarbus S. Eidrigevičiaus kūryboje. Jis reflektuoja ir savitą vaikystę kaimo atskirtyje nuo visuomenės, kultūros, vaikiškų „tikrųjų“ pramogų bei gyvenimą socialistinėje priespaudoje. Tačiau anot jos, paroda „Keliaujanti vaizduotė“ žiūrovą kviečia išsiveržti iš iliustracijose vaizduojamų pančių. Paroda įgalina ištrūkti, pasinerti į savąją fantazijų kelionę, peržengti visas įmanomas ribas, kur egzistuoja mitologinės, antropomorfinės būtybės. Žodis „kelionės“ taip pat yra nuoroda į S. Eidrigevičiaus biografinius aspektus, kuomet menininkas nuo vaikystės gyveno įvairiuose Lietuvos kaimuose ir miestuose, kol galiausiai 1980 m. emigravo į Varšuvą, kur lyg šiol gyvena.

Paroda „Keliaujanti vaizduotė“ yra atvira visiems: jos metu vyks susitikimai su vietos bendruomenėmis, lankytojus įtrauks interaktyvios edukacijos, o žiūrovus stebins pati keliaujančios parodos konstrukcija. Parodos tikslas – stimuliuoti lankytojų vaizduotę, plėsti meninį akiratį bei sampratą.

Parodos kuratorė Lina Albrikienė,  architektas Darius Baliukevičius, edukatorė Jolita Puleikytė.

Paroda „Keliaujanti vaizduotė“ yra įgyvendinamo proejkto „Stasio Eidrigevičiaus kūrybos sklaida 2023 m.“ dalis. Projekto tikslas – remiantis menininko kūryba daryti poveikį mano sampratai, regionų bendruomenėse: plėsti akiratį, skonį bei ugdyti kūrybiškumą. Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Panevėžio miesto svaivaldybė.

Vizualizacijoje pavaizduota Stasio Eidrigevičiaus iliustracija „Vystyklai“, skirta knygai „Laumių pasakos“ (sudarytoja Rita Repšienė, Vilnius: Šviesa, 2008).