Audio žurnalas
. PDF

Socialinio projekto „Lipdau pasaulį ir save“ dalyvių keramikos paroda VDA Lauko galerijoje + 1000

 

Nuo liepos 17 d., ketvirtadienio, VDA Lauko galerijoje + 1000 (Maironio g. 6, Vilnius) atveriama tęstinio socialinio projekto „Lipdau pasaulį ir save“ dalyvių keramikos paroda.

Parodoje pristatoma raku keramika, sukurta birželio mėnesį vykusiose dirbtuvėse Suvalkijos, Visagino ir Prūdiškių socialinės globos namuose. Projekto dalyviai – jaunuoliai ir suaugusieji su negalia, dėl kurios būtina nuolatinė specialistų priežiūra. Žinomi keramikos dailininkai Rimantas Inokaitis, Jurgita Jasinskaitė ir Gvidas Raudonius įtraukė projekto dalyvius į visą keraminės kūrybos procesą: nuo dirbinių lipdymo, jų glazūravimo iki degimo.

Kūrybinių stovyklų metu dalyviai susipažino su viena efektingiausių keramikos technologijų – raku. Tai daugiau nei degimo technika. Šiame procese molio kūrinys patiria žaibišką transformaciją: pasiekus apie 980°C temperatūrą, glazūruoti darbai ištraukiami iš krosnies ir metami į degiomis medžiagomis pripildytą talpą. Užsandarinus talpą prasideda glazūrų redukavimasis – be deguonies likę glazūrų komponentai reaguoja netikėtais būdais: glazūros keičia spalvą, susiformuoja jų mikroįtrūkimai, o neglazūruoti paviršiai juoduoja.

Tai procesas, kuriame žmogus valdo ne viską. Raku keramika žavi savo nenuspėjamumu – net naudojant tas pačias glazūras, kiekvienas darbas gimsta unikalus, atspindintis konkretaus momento stichiją. Čia svarbus ne tik rezultatas, bet ir kelias link jo – įtampa, laukimas, netikėtumas ir emocinis pakilimas, kai iš dūmų ištraukiamas spalvomis žaižaruojantis kūrinys. Ši patirtis įtraukia visomis prasmėmis – rega, uosle, lytėjimu. Stebėti, kaip liepsnos laižo molį, kaip dūmai šoka ant glazūros, kaip įkaitęs kūrinys keičiasi akyse – tai giliai įsiminantis momentas. Raku idealiai tinka edukacijai: tai ne tik technologinis eksperimentas, bet ir žmogiška patirtis, mokanti priimti netikėtumą, paleisti kontrolę, pasitikėti procesu. Ši keramika – kaip ir gyvenimas – netobula, nenuspėjama, pažeidžiama, bet nepakartojama.

Projektą vainikuojančioje bendroje parodoje VDA Lauko galerijoje lankytojai ir praeiviai išvys pačius įdomiausius kūrybinių dirbtuvių rezultatus – nuo spalvomis žėrinčių indų iki žaismingų keraminių skulptūrų.

Jau devintus metus tęsiamo projekto „Lipdau pasaulį ir save“ tikslas – ne vien bendra kūryba. Tai siekis mažinti atskirtį, kurti gyvą ryšį tarp profesionaliosios kultūros, dailės praktikos ir tų, kurie dažnai lieka jos paraštėse. Tai kvietimas visuomenei atpažinti bendrystę ten, kur dažnai matomas tik atstumas. Molio forma tampa simboliu – pasaulio, kurį kiekvienas gali nusilipdyti savomis rankomis.

Projekto partnerių Suvalkijos, Visagino ir Prūdiškių socialinės globos namų paskirtis – užtikrinti socialinę globą asmenims su negalia, dėl kurios jie negali gyventi savarankiškai, naudotis kitomis bendruomenės paslaugomis ir kuriems būtina nuolatinė specialistų priežiūra. Globos namų misija – skatinti ir saugoti socialinę gerovę, paremiant silpnuosius bendruomenės narius, teikiant atvirą ir rūpestingą paramą, kuri padėtų jiems jaustis pilnaverčiais ir lygiateisiais visuomenės nariais.

Paroda VDA Lauko galerijoje + 1000 veiks iki liepos 31 dienos. Parodos lankymas – nemokamas.

Projekto rengėjas: Pamėnkalnio galerija.
Projekto vadovas: Gvidas Raudonius.
Grafinis dizainas: Rita Raziūnaitė.
Partneriai: Suvalkijos, Visagino ir Prūdiškių socialinės globos namai, VDA Lauko galerija + 1000.
Projektą finansuoja: Lietuvos kultūros taryba, UAB „Baltaxia“.